Korona virüsten ölümleri önleyecek büyük buluş

İngiliz bilim insanları, korona virüs kaynaklı ölümün kan inceltici ilaçların yardımıyla önlenebileceğini söyledi. Bilim insanlarının bu açıklaması akıllara mucize ilaç aspirini getirdi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 19.05.2020 - 07:33
    Son Güncelleme: 04.06.2020 - 23:19

Bilim insanları korona virüs kaynaklı ölümü önleme yolunda büyük bir buluşa imza attı.

The Telegraph’ın aktardığına göre, Londra merkezli Royal Brompton Hospital’den uzmanlar, kan pıhtılaşması ile yeni tip korona virüs (Kovid-19) arasında bağlantı bulduklarını bildirdi.

Durumları kritik olan hastaların akciğerlerini inceleyen doktorlar, akciğerlerde kan akımının olmadığını tespit etti. Bu durum, küçük damarlardaki kan pıhtılaştığına işaret ediyor. Bununla birlikte, Kovid-19 kaynaklı ölümlerin büyük kısmına vücuttaki oksijen eksikliği eşlik ediyor.

Daha önce University College London’dan uzmanlar, Kovid-19’dan ölen bazı hastaların damarlarında kan pıhtılarının saptandığını bildirmişti. Vücudun farklı bölgelerindeki kan pıhtılarının inmeye neden olduğu kaydedilmişti.

Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) durumu kritik olan hastaların tedavisinde kan inceltici ilaçların kullanımını tavsiye etme niyetinde olduğunu açıkladı. Doktorlar bu ilaçlar sayesinde birçok hayat kurtarmayı umuyor.

Hükümetin Acil Durumlar İçin Bilimsel Danışma Grubu’ndan Prof. Peter Openshaw, bilim insanlarının keşfinin, oksijen eksikliği belirtilerini anlamada atılım olabileceğini söyledi.

İngiltere’de son verilere göre Kovid-19 vaka sayısı 247 binin üzerine çıkarken yaklaşık 35 bin hasta hayatını kaybetti.

MUCİZE İLAÇ ASPİRİN

Dünyada her derde deva olarak bilinen en çok kullanılan ilaçlardan olan aspirinin her geçen gün yeni bir faydası keşfediliyor. İngiliz bilim insanlarının kan inceltici kullanarak korona virüs bağlantılı ölümlerin önüne geçilebileceğini açıklamasıyla bilinen en etkin kan incelticilerden aspirin akıllara geldi.  

GRİP SALGINI YOK EDİLMİŞTİ

Bayer’in kimyageri olan Felix Hoffmann, 1897 yılında salisilik asidi, asetik asit ile birleştirmiş saf asetilsalisilik asidi buldu. Böylece ağrı kesici ve ateş düşürücü olan aspirin yani ASA bulundu. Bu icad ile Avrupa’da 1900’lü yıllarda başlayan grip salgını yok edildi ve ASA o noktadan sonra aspirin olarak adlandırıldı. Başlarda ağrı ve ateş düşürmesi ile bilinen aspirinin zamanla kanı sulandırması, kalp krizi ve felci önlemesi ve belirli kanser türlerinde etkili olması sebebi ile bir mucize ilaç olduğu kabul edildi. Etiketler: kan inceltici, aspirin, Korona virüs, Royal Brompton Hospital
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Korona virüsten ölümleri önleyecek büyük buluş