Koru Sigorta Kooperatifi, Servet Gürkan’ın yazısına tepki gösterdi

Koru Sigorta Kooperatifi’nin kurucusu Servet Gürkan kendi bloğunda şirketle ilgili bir yazı kaleme aldı. Ancak Koru Sigorta Kooperatifi, Gürkan’ın gündeme getirdiği iddiaları için “Gerçeği yansıtmamaktadır” dedi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 04.12.2017 - 15:03
    Son Güncelleme: 26.10.2018 - 06:54

SIGORTAGUNDEM.COM

Koru Sigorta Kooperatifi’nin kurucusu Servet Gürkan, şirketle ilgili kendi adını taşıyan blog’unda yer verdiği yazısında,  kuruluş aşamasında yaşananları dile getirirken, “Önemli risk de genel kurullarda kooperatifin uygun olmayan kişilerce ele geçirilmesi riskiydi ki oda oldu” ifadesini kullandı.

Ardından Hazine Müsteşarlığı’nın  kooperatifin anonim şirkete dönüştürülmesi talimatını dile getirdi, ‘ ruhsat iptali’  veya şirketin garanti fonuna devri ihtimallerini de sıraladı. Gürkan, yolların ayrılması durumunu ise “İlk bir kaç gün, bugüne kadar harcadığım önemli miktarda zaman ve para ile ortaya çıkan olumsuz sonuç için çok üzüldüm ama yapabileceğim bir şey yoktu, mecburen kabullendim. Önemli bir proje yok oluyordu.” diye tanımladı.

Sigortagundem.com’da da “Servet Gürkan’ın kaleminden Koru Sigorta Kooperatifi gerçeği” başlığıyla haber olarak yayınlanan Gürkan’ın sözlerine, Koru Sigorta Kooperatifi’nden bir açıklama geldi. Servet Gürkan’ın yazısında gerçeği yansıtmayan görüşlere yer verildiği belirtilen açıklamada, “Bu görüş ile; süreçler biribiri içine sokulmak ve genel kurul sonucunda kooperatifim uygun olmayan kişilerce ele geçirildiği gibi asılsız gerekçelerle, şirketimizin mali durumu, sermaye yapısı, geleceği ile ilgili olarak gerçeğe uygun olmayan sübjektif ve tespit, beyan ve görüşler ifade edilmiştir” denildi.

Açıklamada şu bilgiler yer aldı:

“Kooperatifimizin uygun olmayan kişilerce ele geçirilmesi iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Görüş sahibi tarafından, Kooperatifimizin, kooperatif niteliği gözden kaçırılmakta ve sanki bir sermaye şirketi gibiymişçesine sözde bir ortak savaşı yaratılmaya çalışılmakta; kendisi doğrudan ve/veya dolaylı bir şekilde diğer bazı ortaklar üzerinden, kooperatifimiz üzerinde felaket senaryoları ile olumsuz bir algı yaratmaya devam edilmektedir. Sn. Gürkan’ın uzun süredir duyum aldığımız sözlü gerçekleştirdiği bu algı operasyonunu, işbu yazı ile metin haline getirerek, somutlaştırıldığı görülmektedir. Aslında tüm beyan ve görüşleri dikkatlice incelendiğinde; Sn. Servet Gürkan’ın kooperatifimizle ilgili olarak gerçek niyetini ortaya koymakta ve kooperatifçiliğin esas ve temeli ile örtüşmeyecek şekilde, “ben varsam var, yoksam yok” anlayışını ortaya koymaktadır.

Sn. Servet Gürkan’ın kamuoyu nezdinde S.S. Koru Sigorta Kooperatifi’nin  uygun olmayan kişilerce ele geçirildiği şeklinde tüm yönetim kurulu üyelerini ve kooperatifi şan altında bırakacak gerçeğe aykırı açıklamalarda bulunmak; diğer yandan Hazine Müsteşarlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gibi güzide ve saygın kurumlarımızı da bu kurgusuna dahil etmek suretiyle, Anonim Şirket’e dönüşüm kararı ile gerçekle bağdaşmayan ve detaylardan uzak üstün körü iddialarda bulunmak, saygın kamu kurumlarımız kadar, Kooperatifimizin ticari itibarına ve kişiliğine yapılmış affedilemez bir saldırıdır. Hazine Müsteşarlığı ve Sanayi ve Gümrük Bakanlığı gibi saygın devlet kurumlan, ilgili mevzuatları tamamlamadıkları ve/ veya sanki sözde (!) yanlış bir sürece onay ve yol verdikleri gibi üstü kapalı bir göndermede bulunulmak ise, çok daha büyük bir yanlışlık olup, haksız ve mesnetsizdir.

Kooperatifimiz üzerinden, “kurucu fikir babası” olarak kendisini metheden (!) Sn. Servet Gürkan’ın, aslında sözde iddialarına konu beğenmediği noktaya gelmesinde, kamu makamlarına, mevzuat noksanlığına ve hayali gruplara dayanmaktan çok, yakın zamana kadar adeta gizli bir yönetici gibi yakın çevresi ile kooperatifimizi yönettiği süreci hatırlaması ve bu sırada şahsen ve ekip olarak kullanılan yönetim tercih, karar ve uygulamalarını gözden geçirmek suretiyle, öz eleştiri yapmaya davet eder, tavsiye ederiz. Zira, burada sözde eleştiri getirilen hususlar, gerçekte kendi dönemlerine ilişkin sonuçların düzeltilmesi ve iyileştirilmesine yönelik kaçınılmaz tedbir ve önlemlerdir.

Ancak kooperatifimiz yaklaşık iki yıllık süreçte, getirilen profesyonel yönetim ve Hazine Müsteşarlığımızın yakın gözetim ve denetimi altında, çok büyük başarılara ulaşmış ve önünün açılması anlamında bir sermaye şirketine dönüştürülerek faaliyetine devam kararı alınmıştır. Kooperatifimiz şu an itibarıyla sigortacılık temel prensip ve uygulamalarına uygun bir şekilde başarı ile faaliyetini devam ettirmektedir.

En son 27.11.2017 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul ile de ortakları tarafından A.Ş.. dönüşüme karar verilmiş olup, sigortalılarımızın ve ortakların hak ve menfaatlerine halel getirmeksizin yepyeni bir çehre ile, vizyon sahibi yeni ortak, yönetici ve yetkilileri ve çalışanları ile Koru Sigortanın tarihinde yeni bir sayfayı açarken, sektör bakımından bu süreç ile bir çok ilkleri de gündeme getirmiştir.

Hal böyle iken, ilgili görüşte kooperatifimiz ile ilgili yaratılmaya çalışılan; sanki Sn. Servet Gürkan yoksa bu kooperatif yaşayamazmış şeklinde ve diğer kurucu ve yöneticilerin emek ve katkılarını hiçe sayan; diğer yandan evladı vefat etmiş bir baba edasıyla beyan ettiği duygusal beyan ve görüşleri ile aslında sigortalıların hak ve menfaatleri tehlikeye atarken, kooperatifin ticari itibarını ve mali menfaatlerini zarara uğratan ve geleceğine sekte vuran bir hareket niteliğindedir.”Etiketler: Koru Sigorta Kooperatifi, Servet Gürkan
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Koru Sigorta Kooperatifi, Servet Gürkan’ın yazısına tepki gösterdi