Kronik hastalar ilaçlarını reçetesiz alacak

Sağlık Bakanlığı açıklamasında 1 Mart-30 Haziran 2020 arası dönemde süresi biten ya da bitecek olan ilaç kullanım raporlarının 30 Haziran’a kadar geçerli sayılacağı belirtildi.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 16.03.2020 - 10:53
    Son Güncelleme: 03.04.2020 - 14:38

SIGORTAGUNDEM.COM - ANKARA

Sağlık Bakanlığı, kronik olarak kullanılan ilaçlara erişimi kolaylaştırmak için reçete uygulamasını askıya aldı. Buna göre, 1 Mart-30 Haziran 2020 arası dönemde süresi biten ya da bitecek olan ilaç kullanım raporlarının 30 Haziran’a kadar geçerli sayılacağı açıklandı. Kronik hastalık için reçete edilen ilaçları kullanan hastalar, hastaneye gitmeden doğrudan eczaneye giderek temin edebilecek.

Sağlık Bakanlığı, korona virüs nedeniyle hastaların kronik olarak kullandıkları ilaçlara erişim konusunda yeni tedbirler aldı. Eczaneleri ilaç erişimi korusunda uyaran Bakanlık, hastaların kronik olarak kullandıkları ilaçlarına erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla, kırmızı, yeşil ve normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tâbi ilaçlar ile mor ve turuncu reçeteli ilaçlar da tedbirler aldı. Buna göre, 1 Mart-30 Haziran arası dönemde süresi biten ya da bitecek olan ilaç kullanım raporları 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli sayılacak.

KULLANIM DOZLARINA DİKKAT EDİLECEK

Son altı ay içerisinde hekim tarafından kronik hastalığı için reçete edilmiş ilaçları kullanan hastalar, her seferinde 30 günlük tedaviyi içeren miktarda ve bir önceki reçetede yazan doz miktarı kadar ilacı, sağlık kuruluşlarına gitmeden ve reçeteye ihtiyaç duyulmaksızın sadece raporlu ilaçları için olmak üzere doğrudan eczaneye giderek temin edebilecek.

Eczacıların koşulları sağlayan ilaçları hastalara verebilmesi için kırmızı, yeşil ve normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tâbi ilaçlar ile mor ve turuncu reçeteye tâbi ilaçları “Reçetem Uygulaması” (Renkli Reçete Sistemi, recetem.enabiz.gov.tr), reçete giriş menüsünde hastanın kimlik numarasını önce “Kronik Hastalıklarda Reçetesiz İlaç Temini” sekmesini işaretleyerek giriş yapması gerekiyor.

“Kronik Hastalıklarda Reçetesiz İlaç Temini” uygulaması kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Medula Sistemi tarafından hak sahibi hastalara verilecek ilaçların kutu sayısı ve kullanım dozları ile veriliş tarihlerinin “Reçetem” ve “SGK Medula Uygulamaları” ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Etiketler: reçetesiz ilaç, sağlık bakanlığı, kronik hasta
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Kronik hastalar ilaçlarını reçetesiz alacak