Kuraklığın Avrupa'ya faturası en az 3.5 milyar euro

En son Aon felaket raporuna göre, Avrupa'daki Temmuz kuraklığı ve orman yangınlarının en az 3.5 milyar euroluk bir ekonomik kayıpla sonuçlanması bekleniyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 13.08.2018 - 12:07
    Son Güncelleme: 24.03.2019 - 09:23

Aon’un aylık Küresel Felaket Dönemi Rekabeti raporunda, pek çok ülke ay boyunca kuraklık ile ilgili ve orman yangını koşullarında kötüleştiğini ve yüzlerce kişinin ölümüne ve küresel ölçekte önemli bir mali etkiye yol açtığı belirtildi. Raporda, hasat azalması ve etkilenen ormancılık nedeniyle tamamen ekonomik kayıpların tahmini toplamı, milyarlarca ABD doları aştı.

Kuzey Avrupa, rekorun en derin kuraklıklarından birine neden olan uzun vadeli bir yağış azlığından etkilenmiş ve birleşik Avrupa kuraklık kayıplarının 4 milyar doları aşmasına katkıda bulundu. Çeşitli sanayi tahminlerine göre, Alman çiftçiler tek başına 2.5 milyar € (2.9 milyar $) ekonomik kayıplarla karşı karşıya kalabilir.

Diğer şiddetli kuraklık olayları, Avustralya ve Orta Amerika'da tarımı etkiledi ve Japonya ve Güney Kore'de 150'den fazla insanın yoğun bir sıcaklık dalgası yaşamını yitirdi.Kaliforniya'da, Carr Fire, Redding yakınlarında ateşlendikten, altı kişiyi öldürdükten, yaklaşık 1.600 yapıyı tahrip ettikten ve yüzlerce kişiye zarar verdikten sonra rekordaki ilk 10 en tehlikeli orman yangınlarından biri haline geldi. Carr Fire'dan toplam ekonomik maliyetin 1 milyar doları aşması bekleniyordu, sigorta kayıplarının da bu toplama yaklaşması ya da zirveye ulaşması bekleniyor. Bir başka Kuzey Kaliforniya orman yangını olan Mendocino Kompleksi Yangın, 143 yapıyı yok etti ve Kaliforniya'daki modern kayıttaki (1932'den beri) en büyük yangın oldu.

Avrupa’da 1900’ten beri kaydedilen en büyük orman yangını olayı, Yunanistan’ın Doğu Attika bölgesinde bulunan Mati’de en az 92 kişinin ölümüne neden oldu. Ateş ve Attika'daki diğerleri, en az 905 yapıyı tahrip etti. Avrupa’nın diğer yerlerindeki İsveç, modern tarihinin en büyük doğal yangın çıkmasına karşı 100 milyon doları aşan hasarlarla mücadele etti.Etiketler: Aon
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Kuraklığın Avrupa'ya faturası en az 3.5 milyar euro