Lloyd’s, Kovid-19 kaynaklı zararını güncelledi

İngiliz sigorta piyasasının önemli aktörlerinden Lloyd’s, Kovid-19 kaynaklı zararının boyutunu kamuoyuyla paylaştı

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 03.03.2021 - 21:41
    Son Güncelleme: 11.04.2021 - 15:53

SİGORTA GÜNDEM/DIŞ HABERLER 

İngiliz sigorta piyasasının önemli aktörlerinden Lloyd’s, Kovid-19 kaynaklı zararının boyutunu kamuoyuyla paylaştı. 107 milyon dolarlık hasar talebi almayı bekleyen Lloyd’s yetkilileri, İngiltere pazarının genel maliyet beklentisininse 70 milyar dolardan 40 milyar dolara çekildiğini hatırlattı.

Uzmanlar, İngiltere’de 2020 yılı sonu hasar verilerine göre 215 milyon dolar teknik zarar (underwriting loss) oluştuğunu, pazarın birleşik rasyosunun ise yüzde 112.6 olduğunu belirtiyor. Salgının İngiliz pazarındaki etkisinin geniş çerçevesine dikkat çeken uzmanlar, genel olarak sektörün bileşik rasyosunun 15.9 puan arttığını ve sermaye yeterliliği açısından özellikle Brexit sonrasında daha da hassas bir döneme girildiğini vurguluyor.

İngiltere’deki hasar taleplerinin genelde ertelenen organizasyonlar nedeniyle artış gösterdiği ve yanlış risk analizlerinin düşük prim bedelleriyle birlikte yüksek hasar maliyetlerini beraberinde getirdiği belirtiliyor. Uzmanlar, salgının uzun dönemli etkilerinin ve gelecek hasar taleplerinin kapsamının da detaylı şekilde irdelenmesi gerektiğini düşünüyor.

İngiltere’de uzun zamandır devam eden karantina koşulları, kapalı kalan restoran ve mağazalar dolayısıyla özellikle sigorta ve reasürans sektörüne iletilen iş kesintisi tazminat taleplerinde patlama yarattı. Sigortacılar, böylesine geniş etki yapan salgın sürecinin ancak kurumlararası işbirliğiyle yönetilebileceğine işaret ediyor.

Artan hasar talepleriyle birlikte sigortacılık sektöründe artan suiistimal vakalarına da dikkat çekiliyor. Uzmanlar, iktisadi anlamda daralan piyasaların beraberinde sigorta ve reasürans şirketlerini usulsüz finansal kaynak olarak gören kişi veya grupların hedefine koyduğunu belirterek, hem şirketlerin iç sistemleriyle hem de düzenleyici kurumların ek önlemlerle finansal gelişmenin önündeki bu engelleri kaldırması gerektiğini düşünüyor.Etiketler: LLOYDS
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Lloyd’s, Kovid-19 kaynaklı zararını güncelledi