Otomatik katılımdan çıkanı tekrar geriye alma planı

BES'e otomatik katılım ile giriş yapıp cayma hakkını kullanan 'pişman katılımcı'nın sisteme tekrar kazandırılması için söz konusu sürenin daha erkene çekilmesi üzerine çalışılıyor.

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 07.08.2017 - 15:51
  Son Güncelleme: 03.07.2018 - 03:42

Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) otomatik katılım ile giriş yapıp cayma hakkını kullananların her iki yılda bir sisteme dahil edilmesi planlanırken, şimdi de “pişman katılımcı”nın sisteme tekrar kazandırılması için söz konusu sürenin daha erkene çekilmesi üzerine çalışılıyor.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkan Yardımcısı Mehmet Uğur Erkan,İlk 6 ayda otomatik katılım ile sisteme dahil olanlardan birçoğunun cayma hakkını kullandığını anımsatarak, otomatik katılıma tanıtım anlamında yeterince hazırlık yapılamadan sistemin devreye girdiğini kaydetti.

Kamuoyunda sistemin algısını olumsuz etkileyecek propagandaların da yapıldığını ifade eden Erkan, “Böylelikle cayma oranları biraz yoğun oldu. Biz olaya pozitif yönden bakıyoruz. Türkiye’de otomatik katılım sistemi hayata geçmiştir, çok önemli bir reform. İlk 6 ayda otomatik katılım ile sisteme dahil olan 2,5 milyon kişiyi azımsamamak lazım. İnşallah önümüzdeki dönemde buradaki eksiklikleri görerek cayma hakkını kullanan 3,5 milyon kişiyi kazanacağız” dedi.

"HERKESİN KENDİ HESABI, KENDİ PARASI, CANI İSTEYEN PARASINI ÇEKEBİLİR"

Erkan, sistemden cayma hakkını kullanarak ayrılan katılımcıların her iki yılda bir sisteme yeniden otomatik olarak dahil edilerek maaşlarından kesileceğini aktararak, “Canın da ne zaman isterse paranı çekebilirsin. Bankadaki hesabınızdan farkı yok. Buradaki hesapların kimseye kötülüğü yok. BES’ten kaçış yok, yapmadan olmaz. Başka nerede para biriktireceğiz? Her ay bir kumbaraya para atman lazım. Buradaki sistemde de kumbaraya atmış oluyorsun, üstüne devlet de katkı veriyor. BES, hem vatandaşlar hem de ülke açısından iyi ve hayırlı bir sistem” diye konuştu.Etiketler: BES, SİGORTA
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • öneri güleni07 Ağustos 2017 17:31

  oraya vereyceyime dolar ve altın alıp yastık altına atarım nasıl olsa beş sene sonra 5 ekatlar orada ise 1/5 katlar

 • öneri güleni07 Ağustos 2017 17:31

  oraya vereyceyime dolar ve altın alıp yastık altına atarım nasıl olsa beş sene sonra 5 ekatlar orada ise 1/5 katlar

 • Mahallenin Delisi07 Ağustos 2017 17:25

  Hayırlı sistemde zorla faiz yediriyorsunuz hayrınızı başınıza çalın! Devlet katkısı olmaza BES enflasyon üzerinde kazandırmıyor ne hayrı! Enayi arıyorsanız aynaya bakın!

 • enayi07 Ağustos 2017 16:39

  ulan para pul oldu hatta pul daha değerli oldu doları 1.80 den nasıl 3.55 yatınız kim kalır bu sistemde dolar yarın bir gün 5.00 olmayacağını kim garanti eder

 • hasan07 Ağustos 2017 16:03

  dava açarız. paramızı enflasyona ezdiermeyeceğiz karrdeşim.

Otomatik katılımdan çıkanı tekrar geriye alma planı