Malezya sigortacılığında yabancı payı tartışması

Güneydoğu Asya ülkesi Malezya'da sigorta sektöründe yabancı payı tartışılıyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 13.07.2017 - 11:28
    Son Güncelleme: 17.06.2018 - 14:18

Malezya merkezli sigorta şirketi Etiqa, rekabetin kaçınılmaz olduğunu ve yabancı firmaların sağlıklı bir rekabet ortamı sunduğunu söyleyerek, yabancı sigortacıların varlığını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Etiqa Insurance & Takaful'un ana şirketi Maybank Ageas Holdings Bhd, yerel ve yabancı sermayeli sigortacılar arasındaki rekabet ortamının iyi olduğunu ifade etti.

Free Malaysia Today'e görüş veren Maybank Ageas CEO'su Kamaludin Ahmad, "Rekabet her zaman orada olacak. Bunu önleyemeyiz" dedi.

Ahmad, Banka Negara Malezya'nın (BNM) sigorta sektöründeki yerli katılımı teşvik etmek için sigortacıların yabancı sahipliği üzerindeki sınırlamayı zorlama planlarını ise kabul ettiğini söyledi.

Bloomberg'de daha önce yayınlanan bir haberde ise BNM'nin yabancı sahiplik sınırını% 70 olarak sınırlamak istediğini ve bu rakamı aşan yabancı firmaların, bazılarını elinde bulundurdukları tutarı devretmek isteyecekleri belirtilmişti.

Habere göre BNM'nin limit konusunda artık yumuşak davranmayacağının altı çizildi. BNM Valisi Muhammed İbrahim ise yabancı sigortacıların Malezya pazarında "varlığını haklı kılmak için daha fazla katkıda bulunması" gerektiğini söyleyerek bir uyarı yayınladı.

Malezya'da tamamen yabancı sermayeli sigortacılar arasında AIA, Great Eastern ve Tokio Marine bulunuyor.Etiketler: Malezya
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Malezya sigortacılığında yabancı payı tartışması