Manisa ve Ankara'da depremler sürerken talep patladı

Dün akşamdan bu yana Manisa ve Ankara'da yaşanan depremler çok sayıda vatandaşı tedirgin etmiş durumda. Uzmanlar deprem sonrası DASK poliçelerine talep yağdığını söylüyor.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 23.01.2020 - 13:53
    Son Güncelleme: 18.06.2020 - 08:39

Türkiye, dün akşamdan bu yana aralıklarla sallanıyor. Manisa ve Ankara'da yaşanan depremler çok sayıda vatandaşı tedirgin etmiş durumda. Peki bu iki önemli bölgedeki konutlarda zorunlu deprem sigortasına ne oranda?

Her iki bölgede de zorunlu deprem sigortasına yeteri kadar önem verilmediği oranlarla ortada. Ankara'da 1.525.130 adet konutun sadece 880 bin 713 adedinin sigortası var diğer taşınmazların ise yok. Manisa'da da aynı durum söz konusu. 309 bin 460 adet konutun bulunduğu Manisa'da sadece 145 bin 195 konutun sigortası var. Uzmanlar deprem sonrası sigorta poliçelerine talep yağdığını söylüyor. 

Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun verilerine göre Manisa'da sigortalılık oranı yüzde 46,90 olurken bu oran Ankara'da yüzde 57,70 oldu.

5.4 DEPREM SONRASI TALEP YAĞIYOR

Yaşanan 5.4 deprem sonrası DASK Doğal Afet Sigorta Kurumu'na, Sigorta Acentelerine hasar ihbarı ve poliçe talebi yağdığını belirten İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Onursal Başkanı Turusan Bağcı milliyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, "İlk saatlerde panik ile ve öğrenme amaçlı telefonla bir çok arama oldu. Önemli bir ağır hasar olmadığı çoğunlukla çatlaklar oluştuğu gözlemleniyor.Bu aşamada hasar yaşayan sigortalı önce acentesini araması hızlı hizmet alması için önemli. Acente her türlü işlem ile ilgilenerek hasarı yönetecektir. İlk olarak DASK'na hasar ihbarı yapılarak dosya açılacak, daha sonra eksper ataması yapılıp hasarlı binanın hasar tespiti yapıldıktan sonra eksper raporunu hazırlayıp kuruma gönderecek, daha sonra hasar ödemesi yapılmaktadır." dedi.

İlk üç günde acentelere ciddi talep beklediklerini dile getiren Bağcı, "Zorunlu deprem sigortasında da sigorta bedelinin yüzde 2'si kadar muafiyet uygulanıyor. Yani, oluşan hasarın yüzde 2'sine kadar olan tutarın üzerini karşılıyor.  Örneğin, konutun sigorta bedeli 100 bin liraysa, konutta oluşan 2 bin liraya kadar olan hasarı sigortalı kendi karşılar; eğer üzerinde bir zarar oluşmuşsa DASK üzerini öder.

İSTANBUL'UN YÜZDE 63'Ü SİGORTALI

Zorunlu Deprem Sigortası talebinde de önemli bir artış yaşanıyor ilk 3 günde Acentelere ciddi bir talep gelmesini bekliyoruz. İstanbul'da sigortalanabilir 3.7 milyona yakın konuttan 2.3 milyonunun zorunlu deprem sigortası bulunuyor. Yani İstanbul'daki konutların % 63'e yakını depreme karşı sigortalanmış durumda.

Türkiye geneline bakıldığında ise sigortalanabilir 17.6 milyon konuttan 9.2 milyonu depreme karşı sigortalı. Türkiye'deki konutların % 52.4'ün zorunlu deprem sigortası bulunmuyor. Marmara bölgesinde ise sigortalılık oranı yüzde 41 Marmara genelinde 6 milyon konutun 3.8 milyonunun sigorta teminatı bulunuyor." ifadelerini kullandı. Etiketler: ankara, DASK, sigorta, deprem, manisa
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Manisa ve Ankara'da depremler sürerken talep patladı