Marsh, 5.6 milyar dolara JLT'yi satın aldı

ABD'li Marsh & McLennan Companies (MMC) İngiliz sigorta brokeri Jardine Lloyd Thompson Group'u (JLT) 5.6 milyar dolara satın aldı

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 19.09.2018 - 12:20
    Son Güncelleme: 19.06.2019 - 12:53

ABD'li sigorta brokerliği devi Marsh & McLennan Companies (MMC), İngiliz rakibi Jardine Lloyd Thompson Group'u (JLT) 5.6 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Her iki şirketin yönetim kurulu da işlemi onayladı. Anlaşmanın şartlarına göre, MMC, hisse başına 19.15 İngiliz Sterlini karşılığında JLT'nin sermayesini artıracak ve çıkarılacak olan hisse senetlerini devralacak. JLT hisselerinin kapanış fiyatı 17 Eylül 2018'de 14,32 sterlin. Verilen teklif ise yüzde 33,7'lik bir primi temsil ediyor.

Yapılan açıklamaya göre, işlem, eldeki nakit ve borç finansmanından elde edilen gelirler ile finanse edilecek. Toplam nakit bedeli, tam olarak hesaplanan özkaynak değerinde 5.6 milyar dolar olurken, toplam tahmini işletme değeri 6.4 milyar dolar. Anlaşmanın tamamlanmasını takiben, JLT'nin CEO'su Dominic Burke, MMC'ye başkan yardımcısı olarak katılacak ve MMC'nin yürütme komitesinin üyesi olarak hizmet verecek. MMC, JLT'nin satın alma stratejisini, risk, strateji ve insanlar alanlarında “önde gelen küresel firma” olma stratejisini hızlandırdığını ve ürün ve coğrafyalarda büyüme ve marj artışını artırma yeteneğini daha da artırdığını açıkladı.

MMC CEO'su Dan Glaser, “Jardine Lloyd Thompson'ın satın alınması müşterilerimiz, meslektaşlarımız ve hissedarlarımız için cazip bir değer önerisi yaratıyor. Şirketlerimiz arasındaki tamamlayıcı uyum, müşterilerimize olağanüstü hizmet sunmak için bir platform oluşturuyor. JLT'nin yetenekli meslektaşlarının eklenmesiyle Marsh & McLennan'ın daha güçlü ve dinamik bir şirket olacağından eminim." dedi. JLT CEO'su Dominic Burke ise: “İnsanlarımıza, kültürümüze ve müşterilerimize sarsılmaz bağlılığımıza dayanarak JLT'nin başardığı şeyden büyük gurur duyuyorum. MMC, her zaman en saygın rakiplerimizden biriydi ve hep birlikte, sektörümüz için bir ışık olarak duracak bir grup oluşturacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

JLT, yaklaşık 50 yıl önce kurulan Jardine Sigorta Brokerleri'nin, Lloyd Thompson Group ile birleşmesi ile 1997 yılında kuruldu. Firma şu anda İngiltere ve Avustralya'da ve aynı zamanda Asya ve Latin Amerika'daki önemli gelişmekte olan pazarlarda özellikle güçlü olan 40 ülkede faaliyet gösteriyor. JLT, uzmanlık alanıyla enerji, madencilik, sağlık, inşaat, denizcilik ve havacılık sektörlerine ve finansal hatlara, politik riske ve ticari kredilere risk ve sigorta danışmanlığı yapıyor.Etiketler: Marsh
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Marsh, 5.6 milyar dolara JLT'yi satın aldı