Mikro’yu sattı Erna’yı aldı

Mediterra Capital, 3. çeyrekte 3 önemli işlem gerçekleştirdi. Arzum'da tahvil ihracı yapıldı. Mikro Ödeme Sistemleri satıldı. Son olarak da…

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 08.10.2014 - 18:02
    Son Güncelleme: 05.12.2020 - 08:01
2014 yılı, satın alma & birleşme işlemleri açısından yavaş ilerliyor. Ancak fon şirketlerinin hızında önemli bir yavaşlama yok. Bu şirketlerden biri de Mediterra Capital. Türkiye pazarında Arzum, Uğurlu Balık, Logo Yazılım, Mikro Ödeme, Mobiliz/Filo-türk, ACP Sigorta şirketlerinde yatırımı olan Mediterra Capital, üçüncü çeyrekte üç önemli işlem gerçekleştirdi. Yüzde 49 oranında ortak olunan Arzum'da 50 milyon TL'lik tahvil ihracı yapıldı. Bu ihraca dört kat talep geldi. Ardından 2012'de satın alınan Mikro Ödeme Sistemleri, Almanya sermayeli Wirecard şirketine 27 milyon Euro'ya satıldı. Son olarak da temmuz ayında izmir sermayeli Erna Sigorta satın alındı.

ALMAN ORTAK GELDİ

Ekonomist Dergisi’nden Talip Yılmaz’a konuşan Mediterra Capital Kurucu Ortağı Ahmet Faralyalı, şirket alım satımları tarafında son dönemde bir durgunluk olduğunu ancak Meditterra olarak bu süreçte yoğun olarak çalıştıklarını söylüyor.

Mediterra Capital, Ocak 2012'de mobil ödeme sektörünün yüzde 65 payla lider şirketi olan Mikro Ödeme Sistemleri'nin yüzde 80 hissesini satın almıştı. Bu, Mediterra'nın Türkiye'deki ilk işlemi olmuştu. Aradan 2,5 yıl gibi bu işlemler için kısa sayılabilecek bir süre geçti ve şimdi bu yatırım kârlı bir şekilde satılıyor. Ahmet Faralyalı, "Bu şirketimize sek-törde dünya devi olan Alman Wire-card firması stratejik ortak olarak ge-liyor. Şirket kurucusu Alper Akçan tarafından en az üç yıl daha yöneti-lecek şartı ile sattık" diyor. Hisse devri için Rekabet Kurumu'nun onayı bekleniyor.

SİGORTADA BÜYÜYOR

Mediterra Capital'in üçüncü çeyrekteki bir diğer işlemi finans alanında oldu. Hatırlanacağı üzere geçen yıl Türkiye'deki en büyük yerel sigorta brokerliği şirketlerinden biri olan ACP Sigorta'nın yüzde 67'si Mediterra tarafından satın alınmıştı. ACP Sigorta, İzmir'de faaliyet gösteren Erna Sigorta Brokerliği'ni satın aldı. 1995 yılında sigorta sektörüne giren Erna, ağırlıklı olarak Ege Bölgesi olmak üzere Türkiye genelinde faaliyet gösteriyor. Ahmet Faralyah, Erna Sigorta'nm ana ortağı Erdal Se-ferbay ile ortak olarak devam etmek üzere anlaşma yaptıklarını, bunun önemli olduğunu söylüyor. Faralya-lı, geçen yıl Ekonomist dergisinde yayınlanan haberde, 'ACP platformuna, başka başarılı broker ve acentaları da önümüzdeki 1-1,5 yıl içinde satın alma yolu ile eklemeyi hedefliyoruz" demişti.

Arzum tarafında ise Iş Yatırım aracılığıyla yurtiçi nitelikli yatırımcılara yapılan 50 milyon TL'lik tahvil ihracına dört katın üzerinde talep geldiğini kaydeden Faralyalı, Arzum'un global marka olma hedefinin olduğunu kaydediyor.

‘’500 MİLYON DOLARA KADAR FON KURABİLİRİZ’’

Mediterra Capital, 164 milyon Euro'luk ilk fonu büyük ölçüde kullandı ve iki yatırım daha yapıldığında bu fon tamamen bitecek. Ahmet Faralyalı, 300 ile 500 milyon dolar arasında ikinci bir fonun daha kurulabileceği sinyalini veriyor. Türkiye'de ihracata yönelik sanayi üretiminin daha da gelişeceğine inandıklarını ve bu alanda satın alma girişimlerinin olduğunu söyleyen Faralyalı, "Sanayinin yanında Türkiye'de ciddi potansiyeli olan ve bunu yurtdışına taşıyabilecek tüketici modellerine bakıyoruz. Ayrıca, Türkiye ekonomisinin arkasında KOBİ'lerin hızlı büyüme hikayesi var. Logo Yazılım, FiloTürk ve ACP gibi, B2B dediğimiz bu segmentte şirketlere yatırım yapmaya devam etmek istiyoruz" diyor.


Etiketler: Ahmet Faralyalı, faralyalı, Mediterra Capital, ACP Sigorta, ErnaSigorta
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Mikro’yu sattı Erna’yı aldı