Nobel ödüllü İhale Teorisi ve teknolojik dönüşümün önemi

Sigorta ve reasürans şirketlerinin teknolojik dönüşüm hamleleri devam ederken 2020 yılı Nobel Ekonomi Ödülü, sektörlerdeki teknolojik dönüşümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 11.11.2020 - 11:19
    Son Güncelleme: 07.02.2021 - 21:29

Sigorta Gündem/Dış Haberler 

Sigorta ve reasürans şirketlerinin teknolojik dönüşüm hamleleri devam ederken 2020 yılı Nobel Ekonomi Ödülü, sektörlerdeki teknolojik dönüşümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu dönüşüm sayesinde risk ve sermayenin daha iyi eşleşebileceğini düşünen uzmanlara göre 2020 Nobel Ekonomi Ödülü’nü alan İhale Teorisi, teknoloji kullanımıyla finansal etkinliğin nasıl yakalanabildiğinin ve operasyonel maliyetlerin nasıl azaltılabildiğinin bariz bir göstergesi.
Geliştirdikleri teoriyle 2020 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görülen ve kullandıkları teknolojiyle ekonomiye milyarlarca dolarlık kaynak sağlayan Stanford Üniversitesi profesörleri Paul R. Milgrom ve Robert B. Wilson, kamu kesimi tarafından da sıklıkla kullanılan teorileriyle akademik çevrede büyük yankı uyandırmıştı. Benzer saiklerle geliştirilen ve reel ekonomide sıklıkla kullanılan birçok uygulamanın Nobel’le ödüllendirildiğini hatırlatan uzmanlar, 2012 yılında Al Roth ve Lloyd Shapley’e verilen Nobel Ekonomi Ödülü’nün de benzer amaçlar çerçevesinde değerlendirildiğini vurguluyor.
İhale Teorisi’nin reasürans sektöründe de sıklıkla kullanıldığının altını çizen uzmanlar, bu sayede risk ile sermayenin daha iyi eşleştirilebildiğine ve şirketlerin büyük fon kaynaklarına kolayca ulaşabildiğine işaret ediyor.
İhale Teorisi sayesinde pazar optimizasyonu sağlayan sigorta ve reasürans şirketleri, böylece verdikleri hizmetlerin gerçek değerine ulaştığını görebiliyor, sektörün gelişimi için gerekli fon birikimi de elde edilebiliyor. Özellikle reasürans sektöründe halen manüel işlemlerin, yüz yüze pazarlıkların ve sektör liderini takip eden uygulamaların devam etmesinin sürdürülebilir olmadığı belirtiliyor. Reasüransçıların da teknolojik gelişmeleri yakından takip etmesi sayesinde daha büyük fon birikimleri sağlanabileceği, yeni pazarlara açılmanın kolaylaşacağı öngörülüyor.Etiketler: İHALE TEORİSİ, TEKNOLOJİ, ROBERT W. WİLSON, NOBEL EKONOMİ ÖDÜLÜ
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Nobel ödüllü İhale Teorisi ve teknolojik dönüşümün önemi