Orman yangınları için ilk afet tahvili çıkarıldı

Bir süre öncesine kadar sigorta ve reasürans şirketleri tarafından kolaylıkla yönetilebilen, ancak iklim değişikliğiyle birlikte sıklığı ve hasar potansiyeli artan orman yangınları artık doğal afet tahvillerine de konu oluyor.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 14.01.2021 - 20:58
    Son Güncelleme: 19.01.2021 - 22:29

SİGORTA GÜNDEM/DIŞ HABERLER 

Bir süre öncesine kadar sigorta ve reasürans şirketleri tarafından kolaylıkla yönetilebilen, ancak iklim değişikliğiyle birlikte sıklığı ve hasar potansiyeli artan orman yangınları artık doğal afet tahvillerine de konu oluyor. ABD’nin Los Angeles şehri ve çevresinde sıkça görülen orman yangınlarına karşı ilk doğal afet tahvili Power Protective Re şirketi tarafından ihraç edildi. Büyük talep gören ve piyasaya sürülmesinin ardından hemen kapasitesini doldurdu.

İlk parametrik orman yangını tahvili olma özelliğini taşıyan ürün, sigorta ve reasürans sektörü profesyonellerinin yanı sıra itfaiye ve yangın uzmanlarının katılımıyla daha yüksek bir tecrübe ve teknolojik imkanlar çerçevesinde şekillenerek oluşturuldu. Şimdilik sadece Kaliforniya bölgesinde uygulanabilir olan tahvil, yakın zamanda önce Avrupa sonra da Asya’da talep görecek şekilde yatırımcıyla buluşturulacak. İlk ihraç tutarının 50 milyon dolarla sınırlandırıldığı ihraç işlemi, artan hasar frekansı ve yoğunluğu nedeniyle uzun zamandır bekleniyordu.

Tahvilin finansal özellikleri tasarlanırken EQECAT ve RCV veritabanlarından yararlanan uzmanlar; yüzde 35, yüzde 70 ve yüzde 100 ödeme seçenekleri çerçevesinde afetin boyutuna göre şekillenen bir katılım profili öngördü. Geçerlilik süresi 3 yıl olarak tasarlanan tahvil, 8 Aralık 2023 tarihinde finansal ömrünü tamamlayacak. Finansal çerçevesi içerisinde yatırımcısına yüzde 9.5 ile 10.25 arasında kupon ödemesi vaat eden tahvil, bu özellikleriyle de sektörde bir ilke imza atmış oldu.Etiketler: ORMAN YANGINI, EQECAT, TAHVİL
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Orman yangınları için ilk afet tahvili çıkarıldı