'Otomatik Katılım'da biz yanlış yapmadık'

Alianz Hayat ve Emeklilik Şirketleri Genel Müdürü Türkölmez, “Bugün geldiğimiz noktada omatik katılımda 2.7 milyon kişi kaldı. Sistemin dizaynını gözden geçirmeliyiz” dedi.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 19.06.2017 - 11:48
    Son Güncelleme: 11.02.2020 - 04:41

Alianz Hayat ve Emeklilik Şirketleri Genel Müdürü Taylan Türkölmez, BES'te, 14 yılda 7 milyon katılımcıya ulaşıldığını belirterek, "Otomatik katılım sayesinde, 5 ayda 5.5 milyon kişiyi sisteme dahil ettik. Biz bir yanlış yapmadık ama otomatik katılımın dizaynını gözden geçirmeliyiz" dedi.

Alianz Hayat ve Emeklilik Şirketleri Genel Müdürü Taylan Türkölmez, Bireysel Emeklilik Sistemine (BES), otomatik katılımın, reform niteliğinden uygulama olduğunu, ancak dizaynının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğinin söyledi. Gönüllü BES'te 14 yılda 7 milyon katılımcıya ulaşıldığım hatırlatan Türkölmez, 1 Ocaktan bugüne kadar da otomatik katılıma 5.5 milyona yakın kişinin dahil edildiğini belirterek, "Bu önemli bir başarı. Sektör olarak önemli bir testten başarı ile çıktık. Bugün geldiğimiz noktada otomatik katılımda 2.7 milyon kişinin kaldığını, yarısının ise sistemden çıktığım görüyoruz" dedi. Otomatik katılımın dizaynının gözden geçirilmesi gerektiğine de değinen Türkölmez, 1 Ocak'ta sisteme girenlerin önemli bir kısmının halihazırda işveren grup emeklilik planları olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Örneğin, işveren katkılı emekliliği olanların sisteme girmesini zorunlu kılmayabilirdik. İkincisi, dünyada otomatik katılımın başarılı örneklerine baktığımızda işveren katkısını görüyoruz. Yine gelişmiş ülkelerde sistemden hemen cayma yok, belli bir süre sonra cayma hakkı tanınmış. Eğer biz, dizaynı gözden geçirmek istiyorsak, başarılı örnekleri de yanımıza alıp, bir araya gelip, yapabiliriz. Ancak şunu unutmayalım, BES'te yanlış yapmadık. 14 yılda 7 milyon katılımcıya ulaştık. Otomatik katılımda da 5 ayda 5.5 milyon kişiyi sisteme soktuk. 70 milyar TL'lik fon büyüklüğüne ulaştık."

FAYDASINI ANLATAMIYORUZ

Taylan Türkölmez, otomatik katılımda, bugünden yarma çıkış izni verilen bir kurguda, farkındalık yaratma zamanı olmadığını vurgulayarak, şu açıklamaları yaptı: "Devlet katkısı da dahil olmak üzere sistemin iyi yönlerini anlatmaya zaman olmuyor. Bu işin belli bir sure farkındalığını yaratmaya yönelik kurguya ihtiyaç var. Örneğin, 6 ay sonra çıkamayacaksın ondan sonra çıkma hakkı vereceğim dediğinizde, o dönemde bizim, sisteme girmiş olanlara farkındalık yaratmak adına aktivitelerde bulunma şansımız olacak."

ÇIKIŞIN 3 NEDENİ

Türkölmez. otomatik katılımdan akışların nedenlerine de değinerek, şunları söyledi: "Çıkan kişilere neden çıktıklarını sorduk. Birincisi, işveren katkılı emeklilik plan olanlar çıkıyor. İkincisi, çıkanlar, Bana cayma hakkını verdiniz, sistemde kalmak istemiyorum, tercihimi başka bir tasarruf yönünde kullanacağım' diyor. Üçüncüsü, ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz ve büyümede bazı aksamalar oldu. Nasıl daha iyi büyürüz diye uygulamaları devreye soktuğumuz bir dönemde, çalışanlar da BES'te kalarak, katkı payı ödemek istemiyor, finansal zorluk içine olduklarını söylüyor."Etiketler: Allianz, otomatik katılım, Taylan Türkölmez
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
'Otomatik Katılım'da biz yanlış yapmadık'