Özel hastaneler Acil Servis'e gelenlerden ücret alamayacak

Resmi gazetede yayımlanan tebliğe göre özel hastaneler, kendilerine başvuran veya ambulans ve sevkle Acil Servis'e getirilen hastaları ödeme gücüne veya sağlık güvencesine bakılmaksızın kabul edecek ve kesinlikle ücret talep edemeyecek

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 21.02.2018 - 09:22
  Son Güncelleme: 23.03.2019 - 10:53

Sağlık Bakanlığı, Resmi Gazete'de yayımlanan yeni tebliğle acil servislere bir dizi düzenleme getirdi. Özel hastaneler, kendilerine başvuran veya ambulans ve sevkle acile getirilen hastaları, ödeme gücüne ve sağlık güvencesine bakmaksızın kabul edecek, kesinlikle ücret talep etmeyecek. Uygulama 2 ay sonra başlıyor

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre Resmi Gazete’de dün yayımlanan tebliğde yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:

Yeşil alan 1 ve 2 kodu verilecek

- Yoğunluğun fazla olduğu acil servisler “Öncelikli Takip ve Özellikli Planlama Gerektiren Acil Servis” olarak tanımlanacak. Günde 500’den fazla hasta kabul eden, nöbetçi hekim başına 100 hastadan fazla düşen, muayene bekleme süresi 45 dakikayı geçen, ambulansla günlük 5’ten fazla hasta getiren acil servisler bu tanıma girecek.

- Acil servise gelen ancak poliklinik muayenesi gereken hastalara “yeşil alan 1” ve “yeşil alan 2” kodu verilecek, tedavileri poliklinikte yapılacak.

- Kırmızı alan hastalarının yakınları, gerekli eğitimi almış personelce bilgilendirilecek.

- Acil servislerde “hasta karşılama” ve “taşıma” personeli bulunacak.

- Acillerde hasta mahremiyeti gözetilerek, kör nokta bulunmayacak şekilde güvenlik kameraları tarafından kayıt yapılacak. Kayıtlar 2 ay boyunca saklanacak.

Yoğun bakım yetersizse ara bakım ünitesi

- Acil servisten yatışı yapılan hastaların yoğun bakım yatakları, yoğun bakımdan sorumlu uzman tarafından belirlenecek. Yeterli yoğun bakım yatağı bulunmayan hastanelerde geçici ara bakım ünitesi kurulacak.

- Acil servise akut rahatsızlık, başka sağlık tesisinden acil veya yatış amaçlı gelen hastaların yatış ve takibi yapılmayacak.

- Acile hasta getiren ambulanslar hastayı beklemeden teslim edecek ve 15 dakika içinde acil önünden ayrılacak.

- Kamu ve özel hastaneler kendilerine başvuran veya ambulans ve sevkle getirilen tüm acil vakaları sağlık güvencesi ve ödeme gücü olup olmadığına bakmaksızın kabul edecek. Kamu hastaneleri gibi özel hastaneler de acile gelen hastalardan kesinlikle ücret talep edemeyecek. Uyarılara rağmen özel hastanelerde acile başvuran hastalar sık sık katılım payı ve ilave ücret mağduriyeti yaşıyor.

- Yeni uygulama 2 ay sonra başlayacak. Yeni hizmet binasına taşınması planlanan hastaneler de 6 ay içinde taşınacak.Etiketler: YOĞUN BAKIM, HASTANE, ACİL, ACİL SERVİS, ÖZEL HASTANE
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Hayal görmüş 21 Şubat 2018 10:11

  Bir gidin de görelim. Ücret alınıyor mu alınmıyor mu?

 • MEHMET21 Şubat 2018 09:54

  ACİLE YANIK OLARAK GİTTİM HEMEN KAGITLARI GETİRDİLER İMZALADİYE İMZALAMAM DEDİGİMDE İMZALAMASSAN MÜDAHALE YAPAMAYIZ DEDİLER MECBUR İMZALADIM TEDAVİ BİTTİ 600 TL ÖDEDİM HANİ ACİLE PARA YOKTU DEDİGİMDE BİZDE GEÇERLİ DEGİL DEDİLER YANİ UZATMAYACAM ACIL PARASIZ DİYENLER SAYIN SAGLIK BAKANI BAKAN OLARAK DEGİL VATANDAŞ OLARAK Bİ ACİLLERE GİTSIN REZİLLİGİ GÖRSÜN AMA ONLARDA BİLİYORLAR İŞLERİNE GELMİYOR PARAN VARSA YAŞAMA HAKKIN VAR YOKSA YAŞAMA HAKKIN YOK VAR DİYENE İNANMAYIN

 • MEHMET21 Şubat 2018 09:44

  DUY İNANMA ÇATIR ÇATIR ALIYORLAR ALMIYACAKLAR DEMELERİ PALAVRA ASLA İNANMAYIN

Özel hastaneler Acil Servis'e gelenlerden ücret alamayacak