Poliçe fiyatları artar mı?

İklim değişikliği nedeniyle gerek Türkiye'de gerekse dünyada sel, deprem gibi afet sayısı artıyor, İstanbul'daki sel ve Bodrum depremleri nedeniyle sektör 300 milyon TL'lik hasar ödemesi yaptı

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 05.09.2017 - 14:29
    Son Güncelleme: 26.01.2020 - 14:20

Dünyada geçen yıl yaşanan doğal afetlerin yüzde 92'si iklim değişikliğinden kaynaklandı. Bunun dünyada sigorta sektörüne maliyeti ise 37 milyar dolan buldu. İklim değişikliğinin etkileri Türkiye'de de hissediliyor. 18 Temmuz'da İstanbul'u esir alan yağmur nedeniyle 7 bin adet hasar için 116 milyon TL ödendi. 21 Temmuz'da yaşanan depremde 800 adet hasar için 12 milyon TL ödeme yapıldı. 27 Temmuz'daki dolu ise 22 bin adet hasar oluşturdu, sigortaya maliyeti ise 168 milyon TL'yi buldu.
Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar, şirketlerin her gün toplam 46.400 adet hasar dosyasına baktığını, bunun maliyetinin de 108,8 milyon TL olduğuna dikkati çekiyor. Şirketler, geçen yıl günde 44.400 adet hasar dosyasına bakarken, 93,6 milyon TL tazminat ödemesi yaptı. Günlük hasar sayısı ve ödenen tazminatın geçen yıla göre arttığı görülüyor.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç da gerek Türkiye'nin gerekse dünyanın son yıllarda önemli hasarlara yol açan doğal afetlerle karşı karşıya kaldığını hatırlatarak şunları söylüyor:

'Yakın zamanda İstanbul'da 9 gün arayla ikinci kez meydana gelen yağış felaketinde, 20 dakikada metrekareye 40 kilo yağmur düştü, dolu ve fırtına sebebiyle binlerce araç, ev ve işyeri hasar gördü." Diğer taraftan son 60 yıl içerisinde Türkiye'de en sık rastlanılan afet türü olan deprem, ülkeyi ekonomik olarak sarsabilecek potansiyele sahip bir felaket olarak, her durumda gündemde kalmaya devam ediyor. 21 Temmuz'da Yunanistan'ın Kos adasında meydana gelen ve Türkiye'den de hissedilen deprem, Bodrum'da pek çok binada hasar oluşturdu.

Sigorta poliçelerinin teminatları, olası risklerin sigortalı ve sigortacı arasında mümkün olan en ideal dengede karşılanması amacıyla oluşturuluyor. Peki iklim değişikliği nedeniyle yaşanan bu afetler poliçelere nasıl yansıyor? Bu konuda İlhami Koç, "Bir risk, daha sık ve zarar verici şekilde ortaya çıkmaya başlarsa, sigorta poliçelerinde de bunun karşılığı olan güncellemeler olacaktır. Aynı şekilde daha önceden görülmeyen bir risk ortaya çıkarsa, poliçelere bu yönde teminatlar eklenmesi beklenir" diyor.

Sektörde her ürün grubunda bu durumun, sadece iklim değişikliği için değil, diğer sebepler için de sürekli olarak yaşandığını hatırlatan Koç, sigorta poliçesi alacak kişileri muafiyetler konusunda uyarıyor: "Sigorta sektöründe sel-su baskını için kabul görmüş olan muafiyetler söz konusu. Sigortacılıkta muafiyet; sigortalının riskin bir bölümünü üstlenmesi ve tazminat ödenmesi sırasında söz konusu hasarın sigortalının üzerinde kalan bölümüdür. Poliçe satın alınırken sigortalıların buna dikkat etmeli." (Ayfer Yıldız/Fortune Türkiye Dergisi)Etiketler: fiyat, ücret, poliçe
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Poliçe fiyatları artar mı?