Ray Sigorta yenilikçi ürünleriyle konuşulacak

Ray Sigorta, tüm planlarını sürdürülebilir kârlılık ve sağlıklı büyüme üzerine kuruyor. Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, “Ürün geliştirme ve yönetimi anlamında sektörde adından sıkça söz ettirecek şirketlerden biri olacağız” diyor...

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 03.11.2016 - 16:42
    Son Güncelleme: 19.11.2020 - 17:02

BERRİN UYANIK BEKAR

Ray Sigorta, bu yıl sektör ortalamasının üzerinde performans gösteren şirketlerden biri oldu. Şirket, yılın ilk 6 ayında yüzde 37 büyüyerek 300 milyon liranın üzerinde prim üretmeyi başardı. Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan’ın önümüzdeki döneme yönelik beklentileri de oldukça iddialı. “Bir yandan mevcut ürün portföyümüzü aktif bir şekilde güncelleyip etkin bir şekilde yönetirken, bir yandan da bu tür yenilikçi sigorta çözümleriyle tüketicilerin değişen risk ihtiyaçlarına en iyi çözümleri, en iyi koşullarda sunarak sektörde fark yaratan bir şirket olacağız” diyor.

Ray Sigorta’nın ürün geliştirme ve yönetimi anlamında sektörde adından sıkça söz ettireceğine inanan Koray Erdoğan ile şirketinin önümüzdeki döneme ilişkin stratejilerini, beklenti ve hedeflerini konuştuk...

2016 sigorta sektörü açısından nasıl geçiyor? Bir önceki yıla göre kıyaslarsanız nasıl bir yıl oluyor?

Hayat dışı pazarda sektörün son 5 yıllık gelişimini incelediğimizde, Ağustos 2011’de 9 milyar TL civarında olan toplam prim üretiminin Ağustos 2016 sonu itibarıyla 23 milyar TL’yi aştığını görüyoruz. Sektörün Haziran 2016 sonu verilerine baktığımızda, geçen yıl hayat dışı branşlarda yüzde 14 olan büyümenin bu yıl yüzde 38’e ulaştığı dikkat çekiyor. Bu farkın temel nedeni ise trafik branşında bu yıl haziran sonu itibarıyla elde edilen yüzde 126 büyüme oldu. Öyle ki bu branş, sektörün toplam prim üretiminin yüzde 34’üne ulaştı. Geçen yıl aynı dönemde trafik branşı sektör prim üretiminin yaklaşık yüzde 21’ini oluşturuyordu.

Geçen yıl trafik branşındaki prim artışları özellikle mayıs ayından itibaren çok yüksek olmuştu. Yılın ikinci yarısında ise baz etkisinden dolayı trafik sigorta primlerinin bu düzeyde artmayacağını göreceğiz. Dolayısıyla yılın ikinci yarısında sektör prim büyüme hızının ilk yarıya göre biraz daha yavaşlaması beklenebilir. Ama her durumda geçen yılların üzerinde bir reel büyüme olacaktır.

Peki Ray Sigorta açısından ilk yarı nasıl geçti, ikinci yarıya yönelik beklentileriniz neler?

Ray Sigorta’nın ilk 6 aylık sonuçlarına baktığımızda, haziran sonu prim üretimimizin 2015’nin aynı dönemine göre yüzde 37.3 artışla 300 milyon TL’yi aştığını görüyoruz. Trafik branşı haricindeki toplam prim üretiminde ise sektör ortalamasına göre 8 puan daha hızlı büyüyerek yüzde 22’ye ulaştık. Hayat dışı branşı oto dışı prim üretiminde ise yine haziran sonunda, sektörün iki katından fazla bir büyüme oranı yakaladık. Sektör yaklaşık yüzde 15 büyürken, Ray Sigorta yüzde 52 ile sektörden daha fazla büyüdü. Diğer branşları değerlendirdiğimizde, Ray Sigorta’nın genel zararlar, genel sorumluluk, yangın ve mühendislik gibi önemli branşlarda sektör ortalamasına göre yüzde 20 daha fazla büyüme sağladığını söyleyebiliriz.

Size göre sektörün en büyük eksiği nedir?

Her yıl büyüyen teminat yapısıyla reel ekonominin önemli bir parçası haline gelen sigortacılık sektörü, ciddi ekonomik kayıplar yaratan, geniş kitleleri etkileyen felaketlerde devreye girerek üzerine düşenleri başarıyla yerine

getiriyor. Türk sigorta sektörü gerek hizmet ve gerek ürün çeşitliliği açısından gelişmiş ülke piyasalarıyla rekabet edebilecek düzeyde. Bu piyasalardan en önemli farkı ise Türkiye’de maalesef sigorta bilincinin son derece düşük olması. Bu eksikliğin giderilmesiyle birlikte Türk sigorta sektörünün büyüme anlamında ciddi bir ivme yakalayacağını söyleyebiliriz. Böylece dünyadaki ekonomik büyüklüğümüzle daha doğru orantılı bir sigortacılık hacmine ulaşmamız da daha mümkün hale gelecektir.

Ray Sigorta’nın yeni dönem planları neler? Sizin için kârlılık mı yoksa büyüme mi öncelikli?

Ray Sigorta olarak öncelikli hedefimiz sürdürülebilir kârlılık ve sağlıklı bir büyüme. Bu hedef doğrultusunda, bu yıl yakaladığımız kârlılık rakamlarını korumayı, aynı zamanda iç ve dış paydaşlarımıza daha da fazla katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Şirketimizi sektörün üst sıralarına taşıyacak uzun dönemli yeni stratejimizi oluşturduk. Hedeflerimizin başarı ölçütlerini belirledik. Ortaklarımızın başarılı olarak değerlendireceği finansal değeri, rakiplerimizden farklılaşmamızı sağlayacak müşteri değerini net bir şekilde tespit ettik. Bu doğrultuda odaklanmamız gereken konularda mükemmelleşebilmek adına gerekli yetkinlik, altyapı, sistem ve süreç iyileştirmeleri için önemli adımlar atıyoruz. Bir değişim yönetimi disiplini altında Ray Sigorta’nın köklerinden ve VIG’nin sigortacılık bilgi birikiminden güç alarak, şirketimizi gelecek rekabet koşullarına en iyi şekilde hazırlamak için kollarımızı sıvadık.

Satış perspektifinden değerlendirdiğimizde ise her zaman olduğu gibi acentelerimize yakın çalışmaya devam ederek, buradaki etkinliğimizi daha da artırmayı hedefliyoruz. Ürün portföyümüzü kârlılık perspektifiyle yönetirken, değişen sigorta ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilecek yeni ürünlerle portföyümüzü zenginleştirmeye odaklandık. Elbette tüm bu çalışmalarımızın odağında müşteri memnuniyetini daha da çok tutmaya özen göstereceğiz.

Sektördeki dijitalleşmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz, bu sürecin neresinde olacaksınız?

Yeni ekonomik koşullar, gelişen teknoloji ve dijitalleşen dünya, birçok sektörde olduğu gibi sigorta şirketlerinin de iş yapma biçimlerini değiştiriyor. Yeni dağıtım kanallarının oluşması, mevcut kanalların iş modellerinin ve şirketlerden beklentilerinin farklılaşması, müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin hızla değişmesi sigorta şirketlerini bu değişimin bir parçası olmaya zorunlu kılıyor. Bu noktada teknolojik altyapısına doğru yatırımları yapan şirketler, teknolojinin faydalarından yararlanarak sektörün ve müşterilerin değişen ihtiyaçlarına daha hızlı çözüm sunabiliyor. Eldeki bilginin doğru analiz edilmesinden karar alma süreçlerine ve yeni pazarlara erişime kadar birçok alanda büyük kazanımlar

sağlıyor. Bu sayede yakalanan rekabet avantajı ise şirket performansının iyileştirilmesi ve hedeflere ulaşılmasında kritik rol oynuyor. Müşteri beklentileri ve dağıtım altyapısına doğru yatırımları yapan şirketler, teknolojinin faydalarından yararlanarak sektörün ve müşterilerin değişen ihtiyaçlarına daha hızlı çözüm sunabiliyor. Dijitalleşme konusunda yapılan araştırmalar, verimli ve yalın bir şekilde tasarlanmış süreçlere sahip şirketlerin kârlı bir şekilde büyüme hedeflerini tutturma şanslarının rakiplere oranla iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ek olarak toplam maliyet kalemlerini yüzde 10-15 oranlarında düşürebiliyorlar. Etkin işleyiş modeline sahip firmalar, kritik temas noktalarında kesintisiz hizmet sunarak müşteri memnuniyeti ve bağlılığını da artırıyor.

Öncelikli olarak hangi dağıtım kanallarıyla büyüme planınız var?

Ray Sigorta olarak satış stratejimizin çok önemli parçasını acentelerimiz oluşturuyor. Prim üretimimizin en büyük kaynağını oluşturan acentelerimiz, gelecekte de temel satış kanalımız olmaya devam edecek. Dolayısıyla başarıya ulaşmak için acentelerimizi sadece bir satış kanalı değil iş ortağı olarak görüyoruz. Birlikte büyümek için etkin stratejiler oluşturmaya devam etmemiz gerekiyor. Acentelerimizle yakın ilişki kurmak, onların ihtiyaç ve taleplerini doğru analiz etmek için bölge çalışanlarımızın yanı sıra üst düzey yöneticilerimizle birlikte sahaya inip birebir görüşmeler yapıyoruz. Onlarla sürekli temas halinde olmamız hem sahanın, pazarın ihtiyaçlarını en doğru şekilde anlamamızı hem de acentelerimizin işlerini kolaylaştırmak adına yapmamız gereken yatırımları doğru planlamamızı sağlıyor. Önümüzdeki dönemde saha çalışmalarımıza hız kazandırmayı planlıyoruz. İlk aşamada Türkiye’nin farklı bölgelerine gidecek ve sunmaya başladığımız yeni ürünlerle ilgili tanıtım, bilgilendirme toplantıları düzenleyeceğiz.

Acentelerimizin ticari açıdan büyümelerini destekleyecek komisyon sistemleri kurguluyor, dönemsel satış kampanyalarıyla satış potansiyellerine katkı sağlıyoruz. Bu satış kampanyalarıyla aynı zamanda hem acentelerimizin motivasyonunu artırmayı hem de başarılı olan acentelerimizi ödüllendirmeyi hedefliyoruz. Yeri gelmişken belirtmek isterim; duyurusunu ekim ayı başında yaptığımız son satış kampanyamız doğrultusunda acentelerimizle Arjantin’e gideceğiz...

Ray Sigorta olarak sigorta sektöründe acentelerin öneminin bilincindeyiz. Önümüzdeki dönemde de en önemli odak noktamız müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunarken acentelerimizi de büyütecek ve geliştirecek yatırımları yapmak olacak. Uzun vadede sürdürülebilir, kârlı ve müşterilerimize değer yaratma motivasyonumuzu sürekli kılarak, acentelerimize yakın olmaya devam edeceğiz.Etiketler: Ray Sigorta, Koray Erdoğan
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Ahmet Yorulmaz14 Ağustos 2018 18:04

    yeni ürünler geliştirmek için için sektörün yakından tanıdığı emekli olan biri şirketinizde çok yararlı olabilir.

Ray Sigorta yenilikçi ürünleriyle konuşulacak