Retekaful'de büyüme beklentileri hayal kırıklığı yaratıyor

İslami reasürans (retekafül) oyuncuları son zamanlarda zorluk çekiyor ve piyasadan çıkıyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 13.02.2018 - 10:08
    Son Güncelleme: 03.01.2019 - 07:01

İslami sigortaya duyulan artan iştah, birçok yatırımcının retekafül sektörünü büyüme fırsatı olarak görmesine neden olurken, derecelendirme şirketi AM Best'in yayınladığı bir rapora göre ise retekaful oyuncuları son zamanlarda zorluk çekerek piyasadan çıkıyor.

intelligentinsurer'de yer alan habere göre, retekaful, geleneksel reasüransa İslami alternatif bir reasürans şekli. Bir tekaful şirketinin üyeleri, ortak bir havuza abonelik olarak belirli bir miktarda para katkıda bulunduğu için Tekaful, kooperatif veya karşılıklı sigorta olarak tanımlanabilir; kayıplar bölünür ve yükümlülükler yayılır.

AM Best'in 2000'li yılların başından beri yayınladığı "Rekabet Bağları Sektörü Olarak Retakafül İçin Mücadele" başlıklı raporuna göre başta Asya Pasifik ve Ortadoğu ülkelerinde olmak üzere yeni retekafül oluşumlarında bir çıkış oldu.

AM Best'in kıdemli müdürü Mahesh Mistry, "Retekafül şirketleri için çalışma ortamı, yumuşak bir pazar ortamında daha oturmuş konvansiyonel reasürörlere karşı rekabet ettikleri için zor oluyor. Retekaful modelinin sürdürülebilirliği önümüzdeki yıllarda test edilecek gibi görünüyor ve uzun vadede konvansiyonel reasürans için uygulanabilir bir alternatif olup olmadığı tartışmalı olarak kalmaya devam ediyor" dedi.Etiketler: retakaful
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Retekaful'de büyüme beklentileri hayal kırıklığı yaratıyor