Sağlık Kanunu nasıl Trump’tan kurtarıldı?

Üç Cumhuriyetçi’nin kullandığı ‘hayır’ oyu Sağlık Kanunu’nun, 22 milyon insanın kaderini değiştirdi…

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 04.08.2017 - 08:15
    Son Güncelleme: 04.11.2020 - 01:50

ABD Senatosu ‘Sağlık Kanunu’ savaşına sahne oldu. Obama tarafından çıkartılan kanun rafa kaldırılsaydı 22 milyon Amerikalı sağlık sigortasını kaybetme tehlikesi içine girecekti? Peki, ne oldu? Deniz Gökçe Akşam’daki köşesinde bu konuyu kaleme aldı. İşte o yazı...

Koca bir hafta ABD Senatosu'ndaki Cumhuriyetçiler yeterli oy alarak yeni Sağlık kanununun geçmesini sağlamaya çalıştılar.

Senatoda eğer ikiden fazla aleyhte oy çıkarsa eski kanun kalmış olacak, yenisi gerçekleşemiyecekti.

Fakat Parlamento'nun bütçe bölümünün yaptığı incelemeye göre, eğer Obama tarafından çıkartılan kanun bu yıl iptal edilirse, 10 yıl içinde 22 milyon insan sağlık konusundaki sigortalarını kaybedeceklerdi.

Cumhuriyetçiler arasında Senato'daki iki bayan kişi zaten yeni kanun aleyhine oy vereceklerini açıkça söylemişlerdi. Eğer üçüncü bir kişi yeni kanun aleyhine oy verirse yeni kanun çöpe gidecekti. Ancak bir de sorun vardı. Cumhuriyetçi senatör John Mc Cain geçen cuma gününe kadar evde hasta olarak yatmakta idi ve oy kullanamamıştı.

Senato'da Cumhuriyetçi olan Main senatörü Bayan Susan Collins ve de Cumhuriyetçi Alaska senatörü Bayan Lisa Murkowski yeni kanunu red eden iki oy kullanmışlardı. Bir tek kullanılmayan oy Cumhuriyetçi John McCain’in oyu idi. Mc Cain kaç oy kullanıldığını sordu ve kalan tek oyun kendi oyu olduğunu öğrendi ve parmağını aşağıya indirerek yeni kanuna üçüncü red oyunu parti üyelerinin hayretleri içinde ve bilerek aleyhte kullandı. Trump’ın ilk önemli kanunu senatodan geçememiş oldu.

Donald Trump aslında 2015 yılında kampanya esnasında Mc Cain’in Vietnam savaşında esir düştüğü konusunu gündeme getirerek onunla dalga geçmişti. Şimdi ise dalga geçme sırası Mc Cain’e elmişti. Mc Cain bu konuyu gündeme getirmemişti ama senatonun çok önemli bir konuda yeniden düşünmesinin yolunu açmıştı.

80 yaşındaki ve kanser hastası olan Mc Cain senatoda bir de konuşma yaptı.

Dedi ki, parti mensupları olarak bir çok çok önemli konuda tartışma yapıyoruz ama bir türlü genel kabul edilebilecek, kaliteli her kişinin partisi ne olursa olsun kabul edeceği bir karar veremiyoruz!

Senato'nun çoğunluğunun Başkanı Mitch Mc Connell bütün hafta çalışmış ve senato oylaması tek bir oya kadar ayarlamıştı ama Mc Cain iki cumhuriyetçi bayanın reddine bir oy daha ekleyerel eski kanunu geçerli bırakamıştı.

Cumhuriyetçilerin yedi yıldan beri harcadıkları sağlık kanununu değiştirme çabası gene boşa gitmişti! Partizanlık hep kazanamıyor!

DENİZ GÖKÇE - AKŞAMEtiketler: Trump, sağlık sigortası, sağlık kanuna, ABD
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Sağlık Kanunu nasıl Trump’tan kurtarıldı?