Salgın döneminde heyecan verici, cesur bir hamle: Arex Sigorta

Nitekim sektöre Nisan 2021 itibarıyla yüzde yüz yerli sermayeli bir şirket katıldı. Arex Sigorta Genel Müdürü Hakan Muştu, “Bu zorlu şartlarda kendini sigortaya adamış bir ekiple birlikte güzel işler çıkaracağımıza inancım tam” diyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 01.06.2021 - 01:04
    Son Güncelleme: 14.09.2021 - 08:24

Geçen yıl dünya çapında birçok iş kolu kapanma aşamasına gelirken Türkiye sigorta sektörünün yüzde 19 büyümesi yatırımcıların da dikkatinden kaçmıyor. Nitekim sektöre Nisan 2021 itibarıyla yüzde yüz yerli sermayeli bir şirket katıldı. Arex Sigorta Genel Müdürü Hakan Muştu, “Bu zorlu şartlarda kendini sigortaya adamış bir ekiple birlikte güzel işler çıkaracağımıza inancım tam” diyor...

Berrin Vildan Uyanık / Akıllı Yaşam Dergisi

Nisan 2021 itibarıyla sigorta sektörüne yeni bir oyuncu dahil oldu: Arex Sigorta...Bir grup Anadolulu iş insanı tarafından ve salgın gölgesi altında geçen 2021 yılının zorlu ekonomik ve sosyal şartlarında kurulan Arex Sigorta, sektörün başarılı yöneticileri transfer etmeye başladı. Sigorta sektörünün deneyimli ismi Hakan Muştu da Arex Sigorta’nın kurucu Genel Müdürü oldu. Muştu, son olarak Türkiye Sigorta’da acente ve broker kanalı satış genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Hakan Muştu, Arex Sigorta’nın kuruluş aşamasını, amaç ve hedeflerini şöyle anlatıyor: “Hissedarlarımızın Türk sigorta sistemine inancı ve Türkiye’ye olan bağlılığıyla, sigorta sektörüne deneyimli ve yetkin bir kurucu kadroyla giriş yaptık. Arex Sigorta, 2021 yılında SEDDK’nın faaliyet ruhsatı yeterliliklerini de tamamlayan ilk sigorta şirketlerinden biri oldu. Yüzde yüz yerli sermayeyle kurulan, güçlü, sigortaya inanan, işinin uzmanı, deneyimli kadromuz ve yetkin acentelerimizle elementer branşa yeni bir bakış açısı kazandırmak istiyoruz. Acentelerimizle beraber yürümek, sigortalılarımızın ihtiyaçlarını hızlı ve üst seviye hizmet anlayışıyla karşılamak amacındayız. SEDDK’nın belirlediği tüm şartları tamamladık. 2021’in zorlu şartlarında kendini sigortaya adamış bir ekiple birlikte güzel işler çıkaracağımıza inanıyorum.”

Genel Müdürlüğü İstanbul Kavacık’ta bulunan Arex Sigorta, ekibine yetkin ve deneyimli çalışanları da katarak ilk poliçesini kesmeyi heyecanla bekliyor.

TECRÜBE VE TEKNOLOJİ

Salgınla beraber dijitalleşmenin önemini ve faydasını daha çok gözlemleme fırsatını yakaladıklarını söyleyen Hakan Muştu, “Salgın birçok sektörü olumsuz etkiledi. Ancak salgında da fırsatlar var. 2020 yılında dünyadaki birçok iş kolu kapanma aşamasına gelirken Türkiye sigorta sektörü yüzde 19 büyüdü. Bu büyük bir başarı” diyor.

Sigorta sektöründeki fırsatların sadece yabancı değil yerli sermayenin de ilgisini çektiğini vurgulayan Muştu, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Son birkaç yılda bizim gibi birçok yerli girişimci sigortaya inanarak yatırım yaptı. Biz bu ara dönemde müşterimize ve acentelerimize nitelikli bir hizmet vermek için tecrübemiz ve teknolojimizi birleştirerek kendi yolumuzu çizmeye karar verdik. Sıfırdan bir şirketi, küresel bir kriz olan salgın döneminde kurmak için de cesaretimiz ve heyecanımız tam. Her sektörde şirket kuruluşları zorlu bir görevdir. Sigorta faaliyet alanı nedeniyle, birçok mevzuatı, yasal sorumlulukları ve hukuksal prosedürleriyle diğer sektörlerden bu konuda ayrışıyor. Biz zaten yeni bir şirketi sektöre kazandırmanın hem keyifli hem de meşakkatli bir iş olacağını biliyorduk. Ekibimiz hem tecrübeli hem de çalışmayı seviyor ve zordan da kaçmıyor. Kendi açtığımız bu yoldaki fırsatlar ve yeni başlangıç bizi heyecanlandırıyor.”

AREX ADI NERDEN ÇIKTI?

Arex, ilk bakışta ilginç bir marka seçimi olarak dikkat çekiyor. Özellikle de konu bir sigorta şirketi olunca... İnternette kısa bir araştırma yapınca Arex’e en yakın olan ve derin de anlamı olan Ares’i bulduk. Malum, Yunan mitolojisinde Ares, savaş ve cesaret tanrısı olarak geçiyor. Zeus ve Hera'nın oğlu ve 12 Olimposludan biri...
Marka için “savaş tanrısından” esinlenen bir şirketinin sektörü hareketlendireceğini düşünürken, bir ayrıntı daha dikkatimizi çekti. Arex Sigorta Yönetim Kurulu, Genel Müdür Hakan Muştu’nun yanı sıra hisse sahibi dört patrondan oluşuyor: Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Süphanoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Rahmi Özmen, Ercan Tunç, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şahin Türel. İşte bu dört hissedarın isimlerinin baş harflerine bakıldığında ortaya AREŞ çıkıyor. Sanırız Şahin Türel’in Ş’si şirket adına “x” olarak geçmiş.
Öyle ya da böyle, sonuçta ortaya kolay okunur, akılda kalır ve marka olarak tutulabilecek bir isim çıkmış.
Bu arada şirketin vizyonu “Hızlı, zamanı etkin kullanan, müşteri odaklı ve değerlerine sahip çıkan, teknoloji ve yenilikleri etkin bir şekilde kullanan; özellikle de finansal sigortalar ve ürün sorumluluk sigortaları alanında lokomotif olacak bir sigorta şirketi olmak” olarak açıklanıyor.
Misyon da şöyle belirtilmiş: “Sigortalılarımızın isteklerine ve ihtiyaçlarına öncelik veren, konusunda uzman kadrosuyla, aynı yolda yürüyeceğimiz herkesin hayallerini gerçeğe taşıma hedefiyle çalışan, finansal sigortalar ve inşaat sigortacılığı alanında yenilikçi projeleriyle ülke ekonomisine katkı sağlayan bir şirket olmak.”   
 

SEKTÖRÜN DENEYİMLİ İSMİ TAYFUN ALTINTAŞ, AREX SİGORTA'DA

Arex Sigorta’nın transferlerinden söz etmiştik. Son olarak sigorta sektörünün yakından tanıdığı bir isim olan Tayfun Altıntaş da Genel Müdür Yardımcısı unvanıyla Arex Sigorta'ya geçti. Altıntaş, son olarak Ana Sigorta’da yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyordu.

Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunu Tayfun Altıntaş, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. 1999 yılında katıldığı Başak (Groupama) Sigorta’da çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra 2006’da Güneş Sigorta’da oto ve ferdi kaza sigortaları, muhtelif kaza sigortaları ve tarım sigortaları departmanlarından sorumlu grup müdürü olarak göreve başladı. 2011-2017 yılları arasında oto sigortaları teknik ve hasar yönetimi, aktüerya, hukuk, rücu, lojistik ve tedarik birimlerinden sorumlu grup müdürlüğü görevlerini üstlendi. Mayıs 2017 itibarıyla teknik ve hasar yönetimi genel müdür yardımcılığına getirildi. Aralık 2017-Kasım 2018 tarihileri arasında teknik genel müdür yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra Ana Sigorta’ya geçti.

Tayfun Altıntaş, bu görevlerinin yanı sıra 2008-2011 yılları arasında Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi (TRAMER) yönetim komitesi üyeliği, 2003-2018 yılları arasında da Türkiye Yeşil Kart Reasürans Pool’u teknik komite üyeliği yaptı. Altıntaş, halen de Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Kaza İnceleme Araştırma Komitesi Üyeliği ve Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürüyor. Tayfun Altıntaş aynı zamanda 1999’dan bu yana Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı’nda, 2005’ten bu yana da Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu ile Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak ders veriyor.Etiketler: Hakan Muştu, Tayfun altıntaş, Arex Sigorta
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Salgın döneminde heyecan verici, cesur bir hamle:  Arex Sigorta