Salgın sağlık sigortası şirketleri için fırsat oldu

Özel sağlık sigortaları ABD’de en fazla kâr elde eden sektörlerden biri haline geldi. Salgının merkezi konumundaki ülkede sağlık sistemine ilişkin eleştiriler yükseliyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 17.04.2020 - 11:20
    Son Güncelleme: 14.07.2020 - 03:27

SIGORTAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Amerika Birleşik Devletleri'nde şirketlerin son bilanço süreciyle beraber sağlık sigortalarıyla ilgili oldukça ilginç bir durum ortaya çıktı. Bir kasırga sonrasında emlak ve kaza sigortacılarının daha fazla ödeme yaptıkları için kârlarının düşeceği gibi sağlık sigortası şirketlerinin de küresel bir salgın sürecinde kârının düşmesi beklenir. Bu şirketlerin süreçten büyük miktarda kazanç elde etmesi eleştirileri berberinde getiriyor.

Bloomberg yazarı John Authers’a söz konusu kârın ABD'deki sağlık sisteminin çarpıklığı sebebiyle ortaya çıktığını savunuyor. Çarşamba günü United Health Group ABD’de bilanço açıklayan ilk sağlık sigortası şirketi oldu ve görünüşe göre beklentilerinin de üstünde rakamlara ulaştılar. Hisse senedi piyasaları da oldukça başarılı görünüyor. S&P 500’de sağlık sektörü Çarşamba günü %2,9 Perşembe günüyse %6,4 değer kazandı. Son 12 aylık süreçte sağlık sektörü sadece hissedarlarına kazandırmakla kalmadı. Bunun da ötesinde son dönemlerin en kârlı sektörü olarak gösterilen internet üzerinden yapılan perakende satışların da üzerinde hisse değerlerine ulaştı.

Bu tablonun ortaya çıkmasındaysa ikame etkisinin kısmen sağlık sigortacılarına yardımcı olduğu görülüyor. Sağlık sigortalarının en önemli işlevlerinden bir tanesi tercihe bağlı ameliyatların ödemelerini üstlenmek. İlk çeyreğin sonundan itibaren bu tip ameliyatların uygulanması arka planda kaldı ve bütün hastaneler Kovid-19’la savaşmak durumunda kaldı. Bu durumda sağlık sigortası şirketleri de çok daha sınırlı bir ödeme yaptı. Bununla birlikte insanların korona virüs haricinde çok daha az doktora görünmesi de bu şirketlerin daha az harcama yapmasına yardımcı oldu. Salgın sürecinde sağlık şirketlerinin bu kadar iyi durumda olmaması gerektiğine dair eleştiriler var. Fakat gerçekçi düşünüldüğünde virüs tecrübesi ABD’de sağlık sigortası şirketlerinin riskten koruma sorumluluğundan çok ödeme ve maliyet kontrolü sağlamakla görevli şirketler olduklarını gösteriyor. Bu tip sorumluluklar ABD dışarısında hükümetlerin sorumluluğundadır. Fakat ABD’de sağlık alanının kârlı bir sektör olduğu gözlemleniyor.

Politikacılar bu durumun ABD’de kişi başına düşen sağlık harcamalarının daha fazla olmasına karşın Batı Avrupa ülkelerinden çok daha kötü sonuçlar alınmasının nedeni olduğunu belirtiyorlar. Eğer sistem içerisinde kâr amacı güden bir sağlık sigortası sistemi varsa sigorta maliyetlerinin yükselmesi hiç de şaşırtıcı değil.

Bu durum sağlık sigortası şirketlerinin sene içerisinde neden başarılı bir performans gösterdiğini de açıklıyor. Kasım 2020’deki ABD Başkanlık Seçimleri için Demokrat Parti’den aday olan Senatör Elizabeth Warren ve Senatör Bernie Sanders ABD’deki sigorta sisteminin tamamen özel sektörden arınması gerektiğini savunuyordu. Bu iki adayın çekilmesinin ardından sağlık sigortası şirketleri adeta ralli yaptılar.

Sadece bu örnek bile ABD’de piyasa değerlerinin toplumun tamamının değerlerinden üstün olduğunu gösteriyor. Fakat birçok fikir yazısı ABD’nin salgın sonrasında kamulaştırılmış sağlık sistemi fikrine daha çok yaklaşacağını öngörüyor. ABD’de Demokratların başkan adayı olan Joe Biden dahi ABD Hükümeti destekli bir kamu sigorta kurumunun oluşturulması ve sağlık sigortası şirketlerinin aşırı prim ödemelerinin baskılanması fikrine yaklaşmış durumda. Biden’ın başkanlığı kazanma şansı ise yarı yarıya gözüküyor.

Piyasalar kapanma sürecinde ABD’deki sağlık sistemi modelinin hem politik süreçten hem de salgından sağlıklı bir şekilde çıkacağını öngörüyor. Şu an için piyasalar gerçekten de başarılı gözükse de gelecek için kendilerine fazla güvendikleri de bir başka gerçek.

Ücretsiz izindekilere GSS desteği

 Etiketler: virüs, elizabeth warren, United Health Group, korona, kovid-19, s&p 500, joe biden, sağlık sigortası, bernie sanders, abd
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Salgın sağlık sigortası şirketleri için fırsat oldu