SEDDK, TMT Sigorta'ya el attı!

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), kötü yönetildiği ve mali yapısı zayıf olduğu için TMT Sigorta'ya yönetim kurulu üyesi atadı

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 15.07.2021 - 00:56
    Son Güncelleme: 21.09.2021 - 10:19

SİGORTA GÜNDEM/ÖZEL HABER 

Kurulduğu günden bu yana bir çok başarılı uygulamaya imza atan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), sermaye sorunu olan şirketleri uyarmaya başladı. İlk olarak TMT Sigorta'ya iki yönetim kurulu üyesi atadı. Sigorta Gündem'e gelen bilgilere göre, üst kurul kötü yönetildiği için sermaye sorunu ortaya çıkan TMT Sigorta'ya iki yönetim kurulu üyesi atadı. Denetimlerin sürdüğü ve sermaye sorunu olan şirketlerin uyarıldığı, önümüzdeki günlerde sermaye sorunu olan şirketlere yönetim kurulu üyesi atamalarının süreceği söyleniyor. 

TMT Sigorta hakkında...

TMT Sigorta, Güneş Sigorta'da Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışırken Levent Özer öncülüğünde acenteler tarafından kurulmuştu. Kuruluş sürecinde adı Ülke Sigorta olarak ifade edilen şirket, daha sonra Tüm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifleri ile birleşerek 2015 yılında TMT Sigorta adını almıştı. TMT Sigorta, bir kooperatif sigorta yapılanması olarak faaliyet gösteriyordu. Kooperatif olması nedeniyle öncelikle taşıyıcıların sigorta ihtiyacını karşılamak amacıyla Kasko ve Nakliyat branşlarında üretim yapıyor. Şirket Mütüel Sigortacılık da denen bu modelle kasko ve nakliyat branşlarına odaklanarak ihtiyaca uygun hizmet vermeye çalışıyordu. Uzun süredir şirketin yükümlülüklerini yerine getirmesi için sermaye ihtiyacı olduğu, ortaklarınsa sermaye koymaya yanaşmadığı söyleniyordu. 

Şirketi kuran, kurulduğu günden beri genel müdür olarak görev yapan Levent Özer, sigorta sektörünün yakından tanıdığı bir isim. 

Peki Levent Özer kimdir?

Dr. Levent Özer, yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Para ve Bankacılık bölümünde, doktora eğitimini ise Kamu Ekonomisi alanında tamamladı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra 1987 ve 1991 yılları arasında KPMG'de çalıştı. KPMG' de denetim ve durum tespiti incelemelerinde geniş kapsamlı deneyim kazandı. 

Daha sonra 3 yıl boyunca finans ve muhasebe müdürü olarak American Home Sigorta A.Ş.' de çalıştı. 1997 ve 2000 yılları arasında, İntersigorta A.Ş. sigorta şirketinde genel müdür yardımcısı olarak, 2001 ve 2005 yılları arasında ise Sabancı Grup şirketlerinde çalıştı. 3 yıl boyunca Aksigorta A.Ş.' de iç denetim direktörü ve daha sonra CFO olarak görev aldı. 2010 yılına kadar iştiraklerin yönetim kurulu üyeliğinin yanında Groupama hayat dışı ve hayat sigortası şirketlerinde CFO ve genel müdür yardımcısı olarak çalıştı. Son olarak, Groupama'nın bağlı şirketi olan ve ilk sıralarda bulunan hayat dışı sigorta şirketlerinden Güneş Sigorta'da CFO olarak görev aldı ve bu görevinden 2015 yılında ayrıldı.Etiketler: SEDDK, TMT Sigorta, Levent Özer
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • İ.Andaç Bilgen15 Temmuz 2021 14:06

    Gelişmiş ülkelerde sermaye oluşumunda ve ekonomik büyümende nicelik ve nitelik bakımından etkisi bilinen kooperatifçilik sigorta ve diğer sektörlerde önemlidir. Bu tip ekonomik kurumları az sayıda ortaklı şirketler gibi düşünmek hatadır.Ortakların sorumluluğu ve hakları nitelik ve nicelik yönünden farklıdır.SEDDK nın kararını "el altmak "gibi tanımlamak hatadır.Kooperatifcilik girişimini desteklemek ve gerekli. önlemlerin alınmasında desteklemek olarakbanlamak iyiniyetli yaklaşımdır. Aksi yaklaşımlar küçük yatırımcıların hevesini kırar ve haksız rekabetin önünü açar.Saygılarımla

SEDDK, TMT Sigorta'ya el attı!