“Sektör artık TOPLAM BES’e odaklanıyor”

Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, 2020’de yüzde 30’a yakın ortalama getiri sağlayan BES fonlarının bu dönemde en cazip alternatif olduğunu düşünüyor.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 05.01.2021 - 11:25
    Son Güncelleme: 18.08.2021 - 04:27

Salgın insanların gelecek endişesini artırırken tasarruf bilincinin gelişmesine yol açıyor. Birikim kararı veremeyen veya bu kararını erteleyenler harekete geçmeye başladı. Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, 2020’de yüzde 30’a yakın ortalama getiri sağlayan BES fonlarının bu dönemde en cazip alternatif olduğunu düşünüyor. Üstelik başka hiçbir yerde olmayan yüzde 25 devlet katkısı var...

 

Berrin Vildan Uyanık / AKILLI YAŞAM DERGİSİ

 

Salgın bütün sektörleri olduğu bibi bireysel emeklilik sistemini de etkiledi. Ekonomideki yavaşlamaya bağlı olarak tasarruf edilebilir gelir kısmen azalsa da birikim yapmanın, emeklilik günlerine hazır olmanın önemi daha çok anlaşıldı.

Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, bu süreçte BES getirilerinin oldukça iyi olmasının sisteme ilgiyi artırdığını söylüyor. Göçer’e göre böyle bir dönemde sisteme önemli ölçüde para girişi olması da toplumun emeklilik sistemini sadece biriktirme değil yatırım aracı olarak gördüğünün en önemli göstergesi.

Burak Ali Göçer ile BES’i ve Garanti BBVA Emeklilik’i konuştuk...

 

2020 yılı  bireysel emeklilik sektörü için nasıl geçti, sektör ne kadar büyüdü, ne kadar yeni katılımcı sisteme dahil oldu?

Salgın süreciyle birlikte insanların sadece mevcut iş yaşantısı ve sosyal hayatları değil para biriktirmek, kenara para koymakla ilgili düşüncelerinde de değişimler oldu. Sisteme yeni katılanlara baktığımızda, daha önce aylık 100-110 binlerde olan giriş sayısı salgın döneminde 25 binlere kadar geriledi. Ancak yeni normalin hemen ardından para biriktirmek için sisteme katılma taleplerinde önemli bir toparlanma süreci başladı ve sadece eylül ayında sisteme yaklaşık 130 bin yeni katılımcı dahil oldu. Bu tüm yıl içinde ulaşılan en yüksek seviye olarak bize önemli bir mesaj veriyor.

Sistemin büyümesini değerlendirirken artık “toplam BES”e odaklanıyoruz. Çünkü potansiyel gönüllü BES katılımcılarının çoğu otomatik BES ile sisteme dahil oldu ve olmaya devam edecek. Bu açıdan değerlendirdiğimizde, kasım sonu itibarıyla gönüllü BES ve otomatik BES toplamında 13.5 milyon katılımcının 165.6 milyar TL fonu birikti. Otomatik BES ile sisteme dahil olan 5.6 milyon katılımcının yüzde 80’inin daha önce bireysel emeklilik sözleşmesi olmadığını ve ilk kez bu şekilde birikim yapmaya başladığını düşünürsek, bunun ülkemiz tasarrufu açısından da oldukça iyi bir seviye olduğunu söyleyebiliriz.

 

Salgın sürecinin etkilerini biraz daha ayrıntılandırabilir misiniz?

Salgının insanların gelecek endişesini artırdığı bir gerçek. Artan bu endişe tüm bireylerde tasarruf bilincinin gelişmesine yol açtı. Birikim kararı veremeyenler veya bu kararını erteleyenler bu dönemde harekete geçmeye başladı. Ekonomideki yavaşlamayla tasarruf edilebilir gelir kısmen azalsa da birikim yapmanın, emeklilik günlerine hazır olmanın önemi daha çok anlaşıldı.

BES getirilerinin oldukça iyi olması sisteme ilgiyi artırdı. Böyle bir dönemde sisteme önemli ölçüde para girişi olması toplumun emeklilik sistemini sadece biriktirme değil yatırım aracı olarak da gördüğünün en önemli göstergesi. Emeklilik fonları arasında devlet tahvili, hisse senedi, hazine bonosu, döviz ve altın gibi farklı bilgi ve risk alma seviyesinde olan tüm katılımcılara hitap eden yatırım enstrümanları yer alıyor. Dalgalanmaların sıklıkla yaşanabildiği böyle bir dönemde BES getirilerinin yüksek olması katılımcıları mutlu etti. Sektör ortalama getirisi yüzde 26.8 iken, Altın Fon yüzde 64, Üçüncü Değişken Fon yüzde 49, Dış Borçlanma Araçları Fonu yüzde 40 ve Değişken Fon yüzde 29 ile sektör ortalamasının da üzerinde getiri sağladı. Aynı zamanda bu getirilere hiçbir yatırım aracında bulunmayan yüzde 25 devlet katkısının da eklenmesi BES’i daha da cazip kıldı.

 

Otomatik katılım sistemi nasıl etkiledi?

Mart ayında ilk vaka açıklandıktan sonra yurt genelinde ekonomik faaliyetleri yavaşlatan önlemler alınmaya başlamıştı. Ağırlıklı olarak hizmet ve perakende sektörünün hızlı bir şekilde kapanması nedeniyle haziran ayına kadar otomatik BES’in büyümesi sınırlı oldu. Ancak beklenenin aksine bu dönemde cayma ve çıkış oranları azaldı. Ekonomik yavaşlamanın etkisiyle birlikte önünü göremeyen tasarruf sahipleri bu tasarruflarına dokunmadı. Otomatik BES’te biriken tasarruflarını bir nevi ihtiyat akçesi olarak değerlendirdiler. Bu dönemde büyümenin yavaşlamasının en temel nedeni, yeni işe alımların azalması ve kısa çalışma ödeneği uygulaması nedeniyle maaş ödeyen firma sayısının azalması oldu. Salgın döneminde faaliyetlerine ve düzenli olarak maaş ödemeye devam eden firmalardaki çalışanlara baktığımızda ise normal akışın dışında cayma ve çıkış olmadığını gözlemledik.

Haziran ayıyla birlikte yaz tatilinin etkisi ve kısıtlamaların kısmen kaldırılmasıyla sektör, salgın öncesi döneme göre yüzde 60 daha hızlı büyüdü. Turizmin açılması, salgından en çok etkilenen sektörlerden perakende ve hizmetlere de yansıdı. Böylece işe alımlar arttı, kısa çalışma ödeneği başvuru sayısı azalmaya başladı ve sektör büyüme trendini yeniden yakaladı.  

Salgın döneminde 430 bin kişi daha otomatik katılımla sisteme girerek tasarruf yapmaya başladı. Yıl geneline baktığımızda 2020’de yeni katılımcı sayısının 600 bini geçtiğini ve bu tablonun oldukça umut verici olduğunu söyleyebiliriz.

 

Şirketiniz açısından 2020 yılı nasıl geçti?

2020 yılında Garanti BBVA olarak oldukça iyi bir performans sergiledik. Gönüllü BES’te kasım sonu itibarıyla 1.1 milyon katılımcıya ulaşarak özel şirketler arasında liderliğimizi sürdürdük. Otomatik BES’te ise yine kasım sonu itibarıyla sisteme yeni katılan 656 bine yakın katılımcının yaklaşık yüzde 27’si bizi tercih etti. Bu sayede salgın dönemine rağmen katılımcı sayısında kamu dahil tüm şirketler arasında ilk sırada yer almayı başardık. Katılımcı sayısındaki bu başarımız fon büyüklüğümüze de olumlu yansıdı ve yıl sonuna göre 41 bps pazar payı almayı başardık. 2020’e hem katılımcı sayısı hem de fon büyüklüğünde pazar payını en çok artıran şirket olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Özellikle bu dönemde uzaktan çalışma sistemi doğrultusunda kurguladığımız işlem süreçleriyle müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayan, son derece hızlı çalışan ve kolay kullanılabilen kurumsal internet şubemiz başarımızı destekleyen en önemli unsur oldu. Firmalar, ofisten çalışmamalarına rağmen sözleşme giriş, tahsilat ve raporlama işlemlerini anında ve sorunsuz bir şekilde yaparak kaliteli hizmet almanın rahatlığını yaşadı. Bu, daha önce müşterimiz olmayan firmaların da bu dönemde şirketimizi tercih etmesini sağladı.

 

Bu yıla ilişkin beklentilerinizi, değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

2021’de sektör olarak güven üzerine kurulu büyümenin devam edeceğini düşünüyoruz. Garanti BBVA Emeklilik özelinde ise bireysel emeklilik sisteminde geçen yıl ciddi bir ivme kazandığımız katılımcı sayısı, katkı payı ve fon büyüklüğü tarafındaki gelişim trendlerimizi sürdürmeyi hedefliyoruz.

Otomatik BES’te “re-enrolment” yani otomatik BES’ten çıkan katılımcıların sisteme yeniden dahil edilme sürecinin ertelenmesi her ne kadar sektörde beklediğimiz hareketlenmeyi geciktirse de diğer taraftan tamamlayıcı emeklilik sistemine (TES) ilişkin çalışmaların yapılması süreç ve sistem olarak bizim de hazırlıklı olmamızı gerektiriyor. Bir yandan müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayıp müşteri deneyimini artırmaya çalışırken diğer yandan da sektördeki gelişmelere hızlı bir şekilde uyum sağlamak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Hayat sigortaları alanında ise 2021’in kredi faiz oranlarının arttığı ve kredi vadelerinin kısalacağı bir yıl olacağını düşünürsek bu dönemde kredi dışı hayat sigortası üretimleri yüksek olan şirketler pazarda önemli bir avantaja sahip olacaktır. Bizim de gündemimizde kredi dışı hayat sigortalarında büyüme olacak.Etiketler: Garanti emeklilik, Burak Ali Göçer
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
“Sektör artık TOPLAM BES’e odaklanıyor”