SFD etkinliğinde sigortacılar 2015’i konuştu

Sigorta, finans ve medyanın ünlü isimleri SFD’nin panelindeydi. 2015’in konuşulduğu oturum moderatörlüğünü Genel Yayın Yönetmenimiz Barış Bekar yaptı

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 26.11.2014 - 16:44
    Son Güncelleme: 21.01.2020 - 17:44
SİBEL KÖKLÜ - SİGORTAGUNDEM.COM

‘2014 biter 2015 başlarken Türkiye’de sigortacılık’ konulu panelde bir araya gelen sigortacılar, 2015 beklentilerini konuştu. Yaklaşık 1.5 yıl önce kurulan Sigorta Finansçıları Derneği’nin düzenlediği etkinlikte, sigorta sektörünün çok sayıda temsilcisi bir araya geldi. Sigorta Finansçıları Derneği Başkanı Levent Özer, derneğin dışa dönük olarak ilk defa böyle bir toplantı düzenlediğini belirterek, sigorta sektörüne emek veren kesimleri temsilen, ortak bir akıl yaratmaya çalıştıklarını söyledi.Türkiye’de sigortacılığın gelişime açık yönlerini ortaya çıkarmayı misyon edindiklerini ifade eden Levent Özer, “Sigorta sektörü GSMH’dan daha fazla pay almalı. Türkiye’de sosyal sermaye ağları ile büyük fonlar yaratılabilir. Kooperatif sigortacılığı da denen bir sistem var. Ziraat Odaları gibi binlerce üyeli kuruluşlar üzerinden büyük fonlar yaratılabilir. Örneğin 550 bin üyesi olan bir oda üyelerinden 100’er lira toplasa, büyük bir fon yaratır” dedi.
 


SEKTÖRÜN SORUNLARI DİLE GETİRİLDİ
 
Panelin moderatörlüğünü sigorta basınının usta isimlerinden, Akıllı Yaşam Dergisi ve Sigortagundem.com’un Genel Yayın Yönetmeni Barış Bekar yaptı. Barış Bekar gazeteci gözüyle sektöre ait sorunları kısa bir özetle dile getirdikten sonra, ilk olarak Türkiye Sigorta Birliği Başkanı ve Groupama Türkiye Genel Müdürü Ramazan Ülger’e söz verdi.

Türkiye’de sigorta sektöründe 66 şirketin faaliyet gösterdiğini anlatan Ramazan Ülger, şu bilgileri dile getirdi: “Piyasadaki şirketlerin 1’i reasürans, 40’ı hayat dışı, 6’sı hayat, 19’u ise hayat ve emeklilik şirketi. Bu şirketlerin çoğunda bütçe büyüklüğü sorunu var. Genel sorumluluk sigortaları en büyük sorun. 2014 yılının ilk altı ayında 13.268 milyon TL toplam prim üretimi var. Cari açığın azaltılmasına yönelik alınan tedbirlerle 2014 yılının ilk altı ayında bireysel kredilerde düşüş olunca, hayat sigortacılığında da yaklaşık yüzde 15 daralma oldu. Oysa hayat sigortacılığı 2013’de yüzde 25 büyümüştü. Hayat dışı sigortalarda yüzde 9 prim artışı olunca, 2014’ün ilk altı ayında toplam prim artışı yüzde 6 olarak gerçekleşti. Türkiye’de sigorta sektöründe en önemli prim, kara araçlarından elde ediliyor. Ama yine de 2014 yılının ilk altı ayında kaskoda yüzde 3 düşüş yaşandı. Pazar 2001 yılında reel olarak yüzde 16 küçülmüştü. Branş bazında bakarsak pazarın önemli bir kısmı oto ama her yıl azaldığını göreceksiniz çünkü doğal olarak diğer branşlar gelişiyor. Hayat ve hayat dışı branşlarda 2009’da 109 dolar olan kişi başına prim üretimi 2013’da 168 dolar olmuş. Penetrasyon oranı hala yüzde 1.2 civarında. Acente ağırlıklı dağıtım kanalları bankalar ve brokerlar ağırlıklı gelişiyor. Sigortacılık bankacılığın yanında konumlandığı müddetçe büyümeye devam edecek.”Bireysel Emeklilik Sistemi’nin 2014 Eylül ayı itibarıyla 4.838.431’e ulaştığını, yıl sonuna kadar 5 milyon kişiye ulaşmasının beklendiğini söyleyen Ramazan Ülger, “BES’te devlet katkısının devam etmesi lazım. Araştırmalara göre BES sistemine girenlerin yüzde 35’i ilk 3 yılda sektörden çıkıyor. Bu da şirketlerin zarar etmesine neden oluyor. 31 Aralık 2013-30 Eylül 2014 arası toplam fon tutarı 30.942.886.475 TL’ye ulaştı ama devlet katkısı gelince uygulamaya alınan kesinti oranları sebebiyle, şirketlerin teknik karlılığı azalmaya başladı. Bu zararlar beklenen şeylerdi ama hesap edilemez hale geldi. 2015-2016 yıllarında emeklilik şirketleri kar edemeyince yavaş yavaş bu alandan çıkabilir” diye konuştu.
Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Tolga Dağlıer ise Türkiye’deki toplam ciro içindeki yüzde 1 pay ile sigorta şirketlerinin istenilen yere gelemediğini ve yönetimler üzerinde ciddi bir güç oluşturamadığı için büyük sorunlarını çözemediğini söyledi. Tolga Dağlıer, “Bu sektör sermaye biriktiremiyor. Artı değer yaratamıyor, çalışanlarını mutlu edemiyor. Kalifiye personel eksikliği var. Bu sektör zorunlu deprem sigortasında bile zarar etmeyi başarıyor. Sanki bu bizim fıtratımızda var. 2014 yılı çok iyi geçmedi. Bu durum 2015 bilançolarına da yansıyacak. 2015 açısından çok pozitif değilim. Bir durgunluk dönemi bekliyorum” dedi.

Uluslararası Bağımsız Denetim Şirketi KPMG’nin Finansal Hizmetler Bölüm Başkanı Murat Alsan ise sistemin bütünlüğünü test etmek için sürekli müşteri şikayetlerini izlediklerini söyledi. Murat Alsan, bu şikayetlerin daha çok müşteri kapma aşamasındaki yanlış fiyatlandırma ve hasar tazmin süresinin uzunluğu olarak iki başlıkta toplandığını söyledi.
 
POLİTİK RİSKLER VE EKONOMİK DURUM TARTIŞILDI
 
Etkinliğin diğer oturumunda ise “Bölgemiz ve ülkemizin içinde bulunduğu politik riskler ile genel iktisadi durum” ele alındı. Sigortacı Yavuz Koraltan’ın yönettiği oturuma konuşmacı olarak katılan gazeteci Nuri Çolakoğlu, uluslararası konjonktürü değerlendirdiği konuşmasında, dünyanın bugün büyük bir alt üst oluş yaşadığını belirterek, “Bugün dünyanın halini 1910 ve 1935’lere benzetiyorum. Bugün de o zaman ki gibi yeni bir hesaplaşma, altüst oluş var. Dünyada pazarların ve kaynakların yeniden paylaşılması için bir savaş var. Türkiye bundan çok etkileniyor çünkü Süleyman Demirel’in dediği gibi kötü bir mahallede yaşıyoruz, çevremizde silah patladığı zaman ilk vurulan biz oluyoruz” dedi.  A&G Araştırma şirketi kurucusu Adil Gür ise iç siyaset üzerine kurduğu konuşmasında, seçmen davranışlarının nedenleri üzerinde durdu: “Türkiye’de seçmen davranışı ideolojik diyenler yanılıyor. AKP’nin 2007’den itibaren aldığı yüksek oyların nedeni seçmenin günlük hayatında ekonomiden duyduğu memnuniyettir. Seçmen davranışı aslında ekonomik...”

Notus Portföy Yönetimi, Yönetici Ortağı Ekonomist Murat Sağman ise “Ne olacak bu doların hali?” diye başladığı konuşmasında, son zamanlarda petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün Türkiye için olumlu olduğunu belirterek, “Bu düşüş bizim için olumlu. Cari açığı azaltıyor, enflasyona olumlu etkisi oluyor. Gösterge faizleri 8.25 seviyesinde ama buralarda kalması gerekiyor. Ülkenin yapısal problemlerinden dolayı faiz vermek zorundayız. Gelecek sene ekonomik kriz beklemiyoruz. Kur konusunda, büyük ihtimalle ‘dolar dönemi başladı’ diyebiliriz. Dolardaki gelişmeler hem dünyada hem Türkiye’de 1-2 yıl sürecek gibi görünüyor. Doların değerlendiğini göreceğiz” diye konuştu.


 
 


Etiketler: ramazan ülger, Sigorta Financıları Derneği, türkiye, Barış Bekar, levent ozer, etkinlik, sigorta dünyası
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
SFD etkinliğinde sigortacılar 2015’i konuştu