Siber saldırıya uğrayan sigorta şirketi

Birleşik Devletlerin 7'nci büyük ticari sigorta şirketi olan CNA Financial, siber saldırının kurbanlarından oldu. Şirketin, ticari faaliyetlerden etkilendiği ve siber saldırının ardından web sitesinin kapatıldığı haberi geldi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 25.03.2021 - 10:15
    Son Güncelleme: 04.09.2021 - 08:22

Buse Kuşkaya Seçgin / Sigorta Gündem / Dış Haberler

CNA'nın web sitesinde şöyle bir açıklama yer aldı: "Şu anda bazı sistemlerimizi etkileyen bir ağ kesintisi yaşadığını belirten bir mesaj göstermeye başladı. Sizi rahatsız etmeyi en aza indirmek için bu sorunları çözmek için çalışıyoruz. "

CNA web sitesi ana sayfasında bir yazı yayınlandı. Bu yazıda firmanın 'sistemleri etkileyen bir ağ kesintisi yaşadığı' belirtildi. 'Bu sorunları en kısa zamanda çözmeye çalışıyoruz.' denildi.

Daha sonra bir açıklama daha geldi

Sigorta Gündem Dış Haberler servisinin derlediği habere göre yapılan açıklamada, "21 Mart 2021 tarihinde kapsamlı bir siber güvenlik saldırısına maruz kaldık. Siber saldırı bir ağ kesintisine neden oldu. Kurumsal e-posta adreslerimiz de dahil olmak üzere birçok sistemimizi etkiledi" yazıyor. 

"Olayın siber saldırı olduğunu anladıktan sonra olayı derinlemesine araştırmak için derhal bir üçüncü taraf adli tıp uzmanları ekibi görevlendirdik. Kolluk kuvvetlerini uyardık. Biz de kolluk kuvvetlerini soruşturmalarını yürütürken kendileriyle işbirliği içerisinde olacağız."

"Güvenlik eksiğinden dolayı çalışmaya devam eden ağlarla bağlantısı olan sistemlerimizi de kapattık. Çalışanlarımızı bilgilendirdik. Sigortalılarının ve poliçe sahiplerinin ihtiyaçlarını elimizden geldiğince karşılamaya ve kendilerine hizmet etmeye gayret ettik. Mümkün olan yerlerde geçici çözümler sağladık."

"Verilerin ve sigortalıların güvenliği bizim için son derece önemlidir. Bu olayın onları etkilediğini tespit edersek tarafları doğrudan bilgilendireceğiz."


Bir uzman, bu etkinlikte önemli bir nokta olduğunu söylüyor:

CNA Sigorta'dan gelen raporlar doğruysa sistemlerindeki siber saldırıdan kurtarmak için derhal harekete geçmişler... Bu iyi haber diyor, Cybereason'da güvenlik şefi olan Sam Curry. "Kötü haber şu ki ayrıntılar şu anda yetersiz. Bununla birlikte, bazı sistemleri kapatma kararı değerli varlıkların dolandırıcılara ve suçlulara maruz kaldığının bir işaretidir. Açığa çıkan bilgiler yeraltı suç pazarlarında satışa sunulacak mı? Bunu sadece zaman gösterecek."

(Kaynak: Insurance Business Mag)Etiketler: siber saldır
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Siber saldırıya uğrayan sigorta şirketi