Sigorta sektöründe iflaslar artacak

Korona virüs nedeniyle sigorta şirketlerinin 20 trilyon dolar büyüklüğündeki varlık yatırımları baskı altında. Poliçelere risk olarak dahil edilmeyen ‘pandemi’ etkileriyle iflasların bu yıl yüzde 2,4 artması öngörülüyor.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 13.03.2020 - 08:44
    Son Güncelleme: 05.04.2020 - 12:12

Birçok şirketin sigorta poliçesinde salgınlar risk olarak dahil edilmediğinden ilk öngörüler sigorta şirketlerinin korona virüs salgınından çok etkilenmeyeceğiydi. Fakat salgının Avrupa’da ve ABD’de de etkisini göstermesiyle küresel resesyon ihtimali güçlendikçe, sigorta şirketlerinin 20 trilyon dolarlık yatırımlarının baskı altına girmesi öngörülüyor. Bu 20 trilyon dolar değerinde yatırımın önemli bir kısmı ise devlet tahvillerinde.

S&P 500’de Yaşam & Sağlık Sigortası Endeksi %37 düştü

dunya.com'dan Hilal Sarı'nın haberne göre, sigorta sektörü aralarında tahvillerin de bulunduğu faize göre değişen varlık gruplarından doğrudan etkilenebiliyor. Faiz oranlarındaki ani düşüşler sigorta şirketlerinin büyük sabit getirili yatırımları nedeniyle bilançolarına doğrudan yansıyabiliyor. Geçen ay boyunca yaşam sigortası sektörü borsalardan daha kötü düşüşler yaşadı. Son dört haftada S&P 500’deki düşüş yüzde 19’ken, S&P 500 Yaşam & Sağlık Sigortası endeksi yaklaşık yüzde 37 düştü.

Merkez bankalarının faiz indirimine gitmesi ve tahvil getirilerinin sıfıra yaklaşmasıyla alacak sigortası şirketleri 20 trilyon dolar büyüklüğündeki portföylerini önümüzdeki günlerde tekrar gözden geçirebilir. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, salgın nedeniyle artan sigorta alacağı taleplerinin dünyanın en büyük üç ticaret kredisi sigortacsı Atradius, Coface ve Euler Hermes’i vuracağını öngörüyor. Bu öngörünün temel dayanağı ise üç şirketin portföylerinin yüzde 15’inin salgının kötü etkilediği Asya ve Avustralya pazarlarında olması.

'Munich Re salgın sigortasını aylarca satamamıştı'

İki yıl önce reasürans sigortası devi Munich Re salgınlara karşı yeni bir sigorta ürünü çıkartmış fakat aylarca hiçbir talep olmamış. Şimdi Munich Re ile işbirliği içinde poliçe brokerliği yapan risk danışmanlığı şirketi Marsh’tan Christian Ryan, New York Times’a verdiği demeçte “Artık mevcut salgın için bu ürünün alınması imkansız. Yanan bir binayı sigortalayamayız” diyor.

İflaslar yüzde 2,4 artabilir

Seyahat engelleri, etkinlik iptalleri ve karantina uygulamalarının artmasıyla ticaret kredileri sigortası şirketlerinden, havayolu şirketlerine, perakende şirketlerinden otellere iflasların önümüzdeki dönemde artması öngörülüyor. İspanya merkezli alacak sigortası şirketi Atradius 2020 yılında dünya çapında iflasların ‘büyük ölçüde koronavirüs salgını nedeniyle’ yüzde 2,4 oranında artacağını öngörüyor.Etiketler: pandemi, korona virüs, sigorta, Munich Re, s&p, poliçe, iflas
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Sigorta sektöründe iflaslar artacak