Sigorta şirketlerine şok baskın

Kasko ve trafik sigorta primlerine yönelik zam şikâyetlerini işleme koyan Rekabet Kurumu’nun bazı genel müdürlüklere baskın yaptığı öne sürüldü.

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 01.02.2016 - 12:49
  Son Güncelleme: 28.08.2019 - 00:39
Kasko ve trafik sigortaları poliçe primlerine yapılan zamlar için Hazine Müsteşarlığı ve Rekabet Kurumu'na şikâyet gittiğini, RK’nin de şikâyet kapsamında sigorta şirketlerine baskın yaptığını yazan Ekonomist, haberinde detaylı bilgilere yer verdi. İşte o haber…

Sigorta şirketleri sıkıntılı... Yapılan hesaba göre, son 10 yılda özellikle kasko ve trafik sigortalarındaki hasar ödemelerinden kaynaklanan zararların tutan 7 milyar lirayı buldu. Geçen yılın 9 aylık döneminde trafik sigortalarındaki zararın 1,7 milyar TL olduğu açıklandı. Şirketler, oluşan bu zararları kapatmak için kasko ve trafik sigortaları poliçe primlerine ciddi oranda zam yaptı. Bu zamlara en büyük isyanı da 'hasarsızlık' indirimi yüksek poliçe sahipleri gösterdi.

Sigorta şirketlerinin prim artışından kaynaklanan rahatsızlığın, Hazine Müsteşarlığına ve Rekabet Kurumu'na şikayet edildiğini yazan Ekonomist’in haberine göre şikayet geçen hafta içinde Rekabet Kurumu tarafından işleme konuldu ve kasko ve trafik sigortalarında etkin sigorta şirketlerinin genel müdürlüklerine baskın yapıldı. İddiaya göre baskınların adresi trafik ve kasko sigortalarında en büyük konumundaki şirketler. Rekabet Kurumu müfettişleri, büyük şirketlerin yanı sıra çok sayıda şirkete de gitti. Ancak, kesin sayı bilinmiyor.

Sigorta şirketlerinin genel müdürlük ofislerinin yanı sıra Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği de Rekabet Kurumu yetkilileri tarafından gidilen adresler arasında yer aldı.

Rekabet Kurumu yetkililerinin, önceki baskınlarda olduğu gibi, genel müdürler başta olmak üzere üst düzey yetkililerin bilgisayarlarının hard disklerini kopyaladığı ve rekabeti bozacak yazışmalar olup olmadığını kontrol edeceği belirtildi.

Bir sigorta şirketinin genel müdürü, Rekabet Kurumu'nun bu çalışmasının normal olduğunu, ancak bir sonuç çıkmayacağını savundu. Adını vermek istemeyen genel müdür, "Hazine'nin getirdiği taban fiyat düzenlemesinden sonra kasko ve sigortalarında artış oldu. Ama bunda rekabete aykırı bir durum yok" dedi.

Edinilen bilgiye göre sigorta şirketleri, hükümet nezdinde yasal düzenleme için kulis yapıyor. Torba Yasa'ya eklenecek maddelerle, trafik kazalarında geçmişe dönük yaralanma ve vefat tazminatlarına ilişkin düzenlemelerin netleştirilmesi isteniyor. Bir sigortacı, "Bu düzenleme yapılırsa, kasko ve trafik sigortalarındaki fiyatlar düşer" değerlendirmesinde bulunuyor.


Etiketler: trafik sigortası, prim ücretlerine zam, torba yasa, sigorta şirketleri, kasko, şok baskın, rekabet kurumu
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mülayim Sert07 Şubat 2016 14:47

  Devlet, baskın yapana kadar, sigortacılık kurulduğundan beri, iyi bir gelir elde ettiği bu sektörün yasalarını düzenlemeyip, yasal boşlukların doğmasına sebep olmuştur. En büyük suçlu, devletin "sigortacılık" için görevlendirdiği idarecilerdir.

 • serdem halim02 Şubat 2016 12:59

  Bunlar vatandaşın gazını alma operasyonu bilançolara baktıklarında zararı görürler ve neden fiyatın yüksek olduğunu anlarlar yapısal düzenlemeler olmadıkça fiyat artacak boşa geçen zamana yazık

Sigorta şirketlerine şok baskın