Sigorta şirketlerinin korona virüs savaşı

ABD'de sigorta şirketleri korona virüs sebebiyle büyük bir baskı altında. Poliçelerde yer almayan yükümlülükleri ödemek zorunda bırakılan şirketler sigorta krizi konusunda uyarıyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 31.03.2020 - 14:57
    Son Güncelleme: 04.06.2020 - 07:15

SIGORTAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Amerika Birleşik Devletleri’nde milletvekilleri ve düzenleyiciler korona virüs nedeniyle kapanan şirketlere sigorta ödemesi yapılabilmesi için sigortacılara yasal sınırların dışına çıkma konusunda baskı yapıyor.

Wall Street Journal'ın haberine göre, en az üç eyalette yasa koyucular, sigorta şirketlerine, hükümet yasaları gereğince kapatılarak milyarlarca dolarlık kayıplar veren şirketler için ödeme yapmasını sağlayacak yasal düzenlemeler getiriyorlar. Diğer eyaletlerde, düzenleyiciler sigortacıları kişisel araç poliçeleri kapsamındaki sigorta anlaşmalarını genişleterek hayatta kalmaya çalışan restoran şirketlerinin araçlarını ticari faaliyet kapsamına almaya çalışıyorlar.

Bazı düzenleyiciler borçların iptali konusunda ertelenme ve poliçelerin yenilenmemesi kararı aldı. Bazı sigorta firmaları da müşterilerinden araç sigortalarının ödemelerini düşürmek zorunda bırakılıyor. Fiyat düşürmenin sebebi olarak da bu eyaletlerde, artık evden çalışan poliçe sahiplerinin eskiden işe gidip gelmediklerini ve bu nedenle yollarda o fazla zaman harcamadıkları gösteriliyor.

Bu etki virüslerden kaynaklanan mağduriyetlerin standart sigorta sözleşmelerinde hariç tutmasına rağmen ortaya çıkabiliyor. Sonuç olarak da sigortacılar poliçeleri yeniden yazmaya ve fiyatlandırmadıkları faydaları sağlamaya mecbur bırakıldıkları gerekçesiyle mahkeme yolunu gösteriyorlar.

ABD Ortak Sigorta Şirketleri Ulusal Birliği Başkanı Charles Chamness konuyla alakalı, “Eğer seçilmişler ya da mahkeme bizim dışarıda tuttuğumuz ve primlerini almadığımız ödemeleri yapmaya bizi zorlarsa felaket sonuçlar görmek mümkün olur ve ikinci bir krizle baş başa kalırız: sigorta anlaşmazlıkları ve iflasları” ifadelerinde bulunuyor.

Bununla birlikte ABD’de bazı sigorta şirketleri son ödeme tarihlerinin süresini uzatıyor, feragat ücreti ödüyor ya da farklı yollar üzerinden ödemesini yapamayan müşterilerinin sigortalarının devamlılığını sağlamayı amaçlıyor.Etiketler: abd, sigorta, virüs, Charles Chamness, korona
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Sigorta şirketlerinin korona virüs savaşı