Sigorta temelli tahvil piyasasında umut halen var

Yatırım uzmanları, finans piyasalardaki dalgalanmaların etkisini azaltarak sigortacılar için görece güvenli bir yatırım limanı oluşturan ILS’nin 2020 yılında daha çok talep göreceği konusunda hemfikirler.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 26.07.2020 - 01:50
    Son Güncelleme: 26.07.2020 - 01:51

Sigorta sektöründeki pandemi etkisi devam ederken sigorta temelli yatırım ürünlerine (ILS) talebin beklenilen ölçüde azalmadığı görüldü. Yatırım uzmanları, finansa piyasalardaki dalgalanmaların etkisini azaltarak sigortacılar için görece güvenli bir yatırım limanı oluşturan ILS’nin 2020 yılında daha çok talep göreceği konusunda hemfikirler.

Doğal afet tahvillerinin ILS piyasasının en bilinen öğesi olduğunu ancak yatırım araçlarının hızla çeşitlendirildiğini belirten uzmanlar, Covid – 19 sonrasında pandemi riskini temel alan yeni ürünler geliştirileceği konusunda yatırımcılara güvence verdiler. Pandemi ile birlikte yatırım alanındaki alternatif ürünlerin daha cazip bulunduğunu ancak riskin de aynı oranda arttığının bilinmesi gerektiğini  belirten uzmanlar, petrol,enerji kaynakları ve gayrımenkul gibi yatırım opsiyonları arasında daha düşük bir kayıp eğrisine sahip olan ILS’nin sektör dışı oyuncular tarafından halen tam olarak anlaşılabilmiş olmadığını düşünmekteler. Nisan 2020 tarihi itibariyle yeni bir yatırım sezonunu açan ve birçok farklı ülkeden talep gören ILS piyasasının yeni teknolojik gelişmeler ile de desteklenmesi gerektiğini belirten uzmanlar, pandemi döneminde özellikle teknolojik yatırımların arttırılması konusunda hemfikirler.Etiketler:
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Sigorta temelli tahvil piyasasında umut halen var