Sigortaliyo.com ‘ölüm vadisi’ etabını geçti!

İnternet üzerinden sigorta almak için arama yapanlarla dijital alanda hizmet vermek isteyen sigorta acentelerini bir araya getiren Sigortaliyo.com, tüm startup’ların hayat döngüsünde bulunan ve “ölüm vadisi” denilen aşamayı geçmeyi başardı.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 24.01.2019 - 16:58
    Son Güncelleme: 27.02.2021 - 21:45

Dijitalleşmenin en etkili olduğu sektörlerden biri kuşkusuz sigortacılık. Sigorta şirketlerinin işlerini dijitale taşımasından en çok şikayet eden kesimse acenteler...

Kendini bir InsurTech startup’u olarak tanımlayan Sigortaliyo.com ise dijital sigortacılığın acenteler için risk değil aksine avantaj olabileceğini kanıtlamış durumda. Nasıl mı? Söz şirketin kurucu ortağı Levent Buluşan’da...

-Sigortaliyo.com ilk yılını geride bıraktı. Şirketin kurucusu olarak bu dönemi değerlendirebilir misiniz?

-Doğrusu bizim için çok hareketli ve heyecanlı bir yıl oldu. Aralık 2017’de Türkiye’nin ilk InsurTech startup’larından biri olarak çıktığımız yolda, planladığımızın çok daha üzerinde bir büyüme sağladık. Bu da bize sektörün, özellikle de en büyük dağıtım kanalı olan acentelerin ve müşterilerin sunduğumuz çözüme ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterdi.

Bizim gibi startup’lar için en büyük risklerden biri de üzerinde çalıştığımız çözümün piyasada gerçekten alıcısının olup olmadığını doğrulamaktır. İlk birkaç ay bizim için bu açıdan oldukça riskliydi. Sigorta sektöründe özellikle de dijital sigortacılık alanında sunduğumuz çözüm için hem acenteler dağıtım kanalında hem de müşteri tarafında bir ihtiyaç olduğunu öngörüyorduk. Sektörün buna nasıl tepki verdiğini ancak ürünü hayata geçirdikten sonra görebildik.

Tüm startup’ların hayat döngüsünde bulunan “ölüm vadisi” dediğimiz aşamayı mart- mayıs ayları arasında geçip büyümeyi yakaladığımız noktada ekip olarak hepimiz derin bir nefes aldık. Bu dönem keyifli olduğu kadar, bizim için yolculuğun yeni başladığının da habercisiydi. Yine bu dönemde Sigortaliyo.com'a yeni eklediğimiz mobil uygulama, loyalty (sadakat) programı, chatbot gibi özelliklerin acenteler ve müşteriler tarafından denenmesiyle birlikte her iki taraftaki müşterilerimizi daha yakından tanımaya başladık. Onların ihtiyaç ve isteklerine uygun başka çözümler için kolları sıvadık, yeni özelliklerimizi devreye almaya başladık.

-Sigortaliyo.com’un hem sigorta acentelerine hem de sigorta almak isteyenlere çözüm sunduğunu söylediniz. Biraz bu çözümün detaylarından bahsedebilir misiniz?

-Sigortaliyo.com bir pazaryeri. İnternet üzerinden sigorta almak için arama yapan müşteriler ile dijital alanda hizmet vermek isteyen sigorta acentelerini bir araya getiriyor. Sigortaliyo.com'a üye olan yetkili sigorta acenteleri üye olduktan sadece 1 dakika içinde dijital dünyada sigorta arayan müşterilere ulaşabiliyor.

Acentelere sağladığımız en büyük avantajlardan biri de dijital pazarlama için SEO (arama motoru optimizasyonu), SEM (arama motoru pazarlamacılığı) gibi ekstra herhangi bir harcama yapmadan sigorta arayan müşterilere tek bir ekran üzerinden ulaşabilmeleri. İsterlerse bilgisayarlarından isterlerse iOS veya Android telefonlarına yükleyebilecekleri Sigortaliyo.com uygulamasıyla teklif talebi geldiği anda, yer ve zamandan bağımsız teklif isteyen potansiyel müşterilerine ulaşıp istedikleri sigorta şirketinden teklif verebiliyorlar.

Diğer bir avantaj da acentelere özel otomatik olarak oluşturduğumuz web sayfası. Sigortaliyo.com'a üye oldukları anda otomatik olarak acentenin adına tüm sigorta ürünleri için teklif talebi alabileceği bir web sayfası da oluşturuyoruz. Böylece üye acentelerimiz, mevcut ve/veya potansiyel müşterilerine bu web sayfasının adresini vererek dijital dünyada tüm sigorta ürünlerini sunabiliyor. Günümüzün en önemli pazarlama ve satış kanalı olan internette, sigorta şirketi bağımsız böyle bir kolaylığı şu anda sadece Sigortaliyo.com sağlıyor.

Üye acentelerimize sağladığımız bir diğer fayda da ihtiyaçları olan akaryakıt, araç kiralama, konaklama, kargo, kuru temizleme, seyahat gibi hizmet ve ürünleri avantajlı olarak kullanabilecekleri loyalty programı oldu. Türkiye’nin önde gelen şirketleriyle anlaşmalar yaparak acentelerimize sadece satış anlamında değil günlük tüm ihtiyaçlarını da karşılayabilecek bir platform sunmak istiyoruz.

İnternetten sigorta araştırması yapan müşterilere ise aradıkları sigorta ürününü sadece tek bir basit form doldurarak, en uygun koşullar ve teminatlarla sunan sigorta acentesine ulaşmalarını sağlayacak bir platform sunuyoruz.

-Sigorta yaptırmak isteyenler daha önce internette acentelere nasıl ulaşıyordu?

-Sigortaliyo.com’dan önce, sigorta acentesinden poliçe satın almak isteyenler, internette arama yaparak acentelerin bilgisine ulaşıyor, ardından da bu acenteleri tek tek arayarak veya her birine ayrı teklif talep formu göndererek teklifleri topluyordu. Sonrasında ise kendisi için en uygun teklifi veren acenteyle iletişime geçip poliçesini satın alıyordu. Ancak bu aşamada sigorta acentesine güven konusu önemli bir soru işareti oluşturuyordu. Sigortaliyo.com ise üye acentelerinin öncelikle yetkili bir sigorta acentesi olup olmadığını ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, SEGEM teknik personel belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisini sisteme yükledikten sonra kontrol ediyor. Gerçek yetkili bir sigorta acentesi olduğunu onaylamakla yetinmiyor, poliçe işlemleri sonrası müşterinin acenteyi değerlendirmesini ve görüşlerini bildirmesini de istiyor. Bu sayede diğer müşteriler, söz konusu acentenin daha önceki işlemlerine göre puanını ve müşteri yorumlarını görerek gönül rahatlığıyla poliçe satın alabiliyor.

-Şu anda Sigortaliyo.com'a üye kaç acente var? Şimdiye kadar sistem üzerinden kaç müşteri teklif talebinde bulundu?

-Geçen yıl 10 pilot acenteyle başladığımız yolculuğumuz 60 şehirde 500’e yakın onaylı üye acenteyle devam ediyor. Üye acentelerimiz, bu dönemde yaklaşık 10 bin müşteriye 84 farklı ürün için 25 milyon TL tutarında teklif iletti. 2019 yılı hedefimiz, Türkiye’nin her yerinde kriz ortamında kendine gelir kaynakları yaratma amacıyla yeni müşteri arayışında olan 3 bin onaylı acentenin 100 bin müşteriye teklif iletmesini sağlamak.

MOBİL RİSK SKORU UYGULAMASI 2019’DA ACENTELERİN HİZMETİNDE

Sigortaliyo.com, bu yıl müşterilerin olası risklerini anlık ölçerek skorlayacak bir mobil uygulamayı da hayata geçirmeyi planlıyor. Levent Buluşan, bu sayede Sigortaliyo.com üyesi acentelerin teklif vereceği müşterileri tanıyacağını, onların mevcut risklerine uygun sigorta ürünlerini ve teklifleri sunabileceğini düşünüyor. Bu sistemden sadece acenteler değil isteyen sigorta şirketleri de mevcut müşterileri için faydalanabilecek ve müşterilerinin anlık risklerini görerek onlara uygun teminatları acenteleri aracılığıyla sunabilecekler.Etiketler: Levent Buluşan, ölüm vadisi, internet üzerinden sigorta, Sigortaliyo.com
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Sigortaliyo.com ‘ölüm vadisi’ etabını geçti!