“Sigortanın faydalarını tartışmam bile”

IFTT Genel Müdürü Zülfi Ünal, sigortanın sadece nakliye sektöründe değil her alanda faydalarının tartışılamayacak kadar önemli olduğunu söyledi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 24.06.2013 - 17:07
    Son Güncelleme: 18.09.2021 - 09:23
Kongre ve fuar lojistiğinde uluslararası deneyime sahip olan IFTT Uluslararası Fuar Taşımacılığı, yılda binden fazla taşıma hizmeti veriyor. Ancak IFTT Genel Müdürü Zülfi Ünal, Türkiye’de sorumluluk sigortası yaptırmakta zorluk yaşadıklarını söylüyor...
IFTT Uluslararası Fuar Taşımacılığı, uluslararası arenada hemen her türlü taşımacılığı yapıyor. Ancak özellikle fuar ve kongre taşımacılığında uzmanlaşmış durumda. Yaklaşık 9 yıl önce kurulan IFTT, hem yurtiçi hem de yurtdışında uluslararası fuarlara hizmet veriyor. Spor, sanat ve konser etkinliklerine yönelik uluslararası tır, uçak, gemi, tren taşımacılığıyla birlikte gümrükleme, depolama, yerel transferi ve son teslimat noktasına kadar teslimat yapıyor. Ayrıca ekipmanları etkinlikler sonrasında ilk teslim aldığı yere geri götürerek çift yönlü nakliyat ve lojistik hizmetleri veriyor.
IFTT, ağır sanayi makineleri ve ağır motorların yanı sıra emtia, fabrika, tesis ve ünite taşımacılığı da yapıyor. Daha küçük çapta ise evden eve eşya, kapıdan kapıya ofis taşımacılığı hizmeti veriyor. Türkiye’de müze taşımacılığı yapan az sayıdaki nakliyat firmasından biri olan IFTT, bu alanda önemli bir deneyime sahip.
IFTT’nin kurucusu ve Genel Müdürü Zülfi Ünal, “Misyonumuz, dünyanın birçok ülkesindeki acentelerimizle birlikte uluslararası fuar, kongre, spor ve sanat etkinliklerine yönelik kara, hava, deniz ve demiryolu, proje ve kombine taşımacılığı, gümrükleme, ithalat ve ihracat işlemleri, depolama gibi nakliyeciliğin pek çok alanında kaliteli ve etik anlayışla lojistik hizmetleri sunmak” diyor.
“Futbol kulüpleri de müşterimiz”
IFTT, oldukça geniş bir müşteri portföyüne hizmet veriyor. Ünal, etkinlik lojistiği alanında başta fuar ve kongre organizatörleri olmak üzere fuar ve kongre katılımcıları, stant yapım ve dekorasyon firmaları, konser organizatörleri, uluslararası ve yerel milli olimpiyat komiteleri, FIFA, UEFA ve diğer uluslararası federasyonlar, sanat ve spor sponsorları gibi çeşitli sektörlere hizmet verdiklerini anlatıyor.
IFTT, reklam firmaları, medya ve televizyon kanallarına da hizmet veriyor. Zülfi Ünal, evden-eve ve ofis taşımacılığında da uluslararası müşterileri olduğunu söylüyor. Bu müşteriler arasında Türkiye’de çalışan yabancı yöneticiler, bakanlık ve konsolosluklarda çalışan görevliler ilk sırada geliyor. Sergi ve sanat eserleriyle ilgili müşteri profilinde ise sergi ve müzeler yer alıyor. Enerji santralleri gibi yapıların ağır malzeme ve iş makinelerini de taşıdıklarını söyleyen Ünal, “En çok yurtdışı ve Türkiye dahili sektörel fuarlar, sanat ve spor etkinliklerine yönelik taşımalar yapıyoruz” diyor.
IFTT Uluslararası Fuar Taşımacılığı, kurulduğu 2005 yılından bu yana 8 bin civarında gönderime hizmet vermiş. Ünal, yılda ortalama binin üzerinde taşıma yaptıklarını anlatıyor. Bunun da etkinlik taşımacılığı açısından gayet yüksek bir rakam olduğunu sözlerine ekliyor. IFTT, verdiği hizmetlerin önemli bir kısmını dışarıdan temin ediyor. Ünal, dış kaynak kullanımı (outsourcing) ile ilgili şu bilgileri veriyor:
“Biz forwarding (nakletme) kuruluşuyuz. Yani taşımacılığın diğer bir kolundayız. Dolayısıyla filomuzda kendi aracımız yok. Araçları kiralayarak taşımalarımızı gerçekleştiriyoruz. Buna etkinlik alanında kullandığımız forklift, vinç gibi tahliye ekipmanları da dahil. Bu yüzden bünyemizde çok fazla çalışan yok. Projeye göre çalışan sayımız 15 ile 100 arasında değişiyor.”
“Türkiye’de sorumluluk sigortası yok”
Özellikle değerli eşyaların nakliyesi sigortayı kaçınılmaz kılıyor. Bu konuda çok duyarlı olduklarını vurgulayan Zülfi Ünal, “Sigortanın faydalarını tartışmam bile” diyor. Ünal, verdikleri hizmetlerin büyük kısmını dışarıdan satın aldıkları için araçlarını kullandıkları ve hizmet satın aldıkları firmaların sigortasından faydalandıklarını söylüyor:
“Bunlar CMR, Marine Insurance veya Havayolu AWB konşimentosu dahilindeki sigortalar. Müşterilerimiz genelde ‘all risk’ nakliye sigortasını satın alıyor ve hasar durumunda kayıplarını sigorta firmasından tanzim ediyorlar.”
Zülfi Ünal, Kongre ve fuar alanlarında genelde yangın, hırsızlık gibi klozlar içeren sigortalar kullanıldığına işaret ediyor. Ancak Türkiye’de bazı sigortalar için sıkıntı yaşadıklarını da sözlerine ekliyor. “Türkiye de bizim tanzim ettirmemiz gereken sorumluluk (Liablity Insurance) sigortası tanzim edilmiyor. Örneğin her türlü ‘all risk’ nakliyat ve CMR sigortası olan malzemenin tarafımızca tahliyesindeki hasar ya da yaralanma gibi durumlarda sigorta kullanımı henüz Türkiye’de yerleşmiş değil” diyor.
Tüm riskleri kapsayan çift yönlü sigortanın maliyeti, genelde taşınan malın fatura üzerindeki değerinin yüzde 2’si civarına denk geliyor. Zülfi Ünal, sigorta maliyetinin ülkeye, mesafeye, ürüne ve teşhir edildiği gün sayısına göre değiştiğini anlatıyor. Benzer şekilde lojistik ve taşıma maliyetleri de mesafeye, ürünün cinsine, adedine, nakliyat yoluna göre değişiyor.
Auto Show ve Boat Show’u IFTT taşıyor
2005 yılında kurulan IFTT’nin ana faaliyet konusu kara, hava ve denizyoluyla ulusal ve uluslararası taşımacılık. Sergi, fuar, spor, sanat, ağır sanayi gibi alanlara hizmet veren şirket, yılda ortalama 1.100 proje için taşımacılık hizmeti veriyor. Şirketin referansları arasında Auto Show, Boat Show, Avrupa Yüzme Şampiyonası ve çeşitli fuarlar göze çarpıyor. Çalıştığı acentelerse Cargo Carriers Srl (İtalya), Fairexx Logistics for Exhibitions BV (Hollanda), Transmec S.P.A. (İtalya), Saishri Forwarder (Hindistan) gibi alanında önemli isimlerden oluşuyor.
Uluslararası nakliyatın duayeni
Daha önce Alman menşeli Schenker nakliyat firmasında yönetici olarak 22 sene çalışan Zülfi Ünal, emekli olduktan sonra IFTT’ye yüzde 40 oranla hissedar oldu. Bugüne kadar 300 üzeri fuar ve kongrenin  lojistik hareketlerini, İstanbul'da 1985 yılında tertip Avrupa Şampiyon Kulüpler finalinin nakliyat ve Lojistiğini yönetti. Sydney, Atina, Bejing Yaz Olimpiyatları, Utah Salt Lake City (ABD), Torino (İtalya) kış olimpiyatlarında görev aldı. Red-Bull Air race hava yarışlarının lojistik hareketlerini yönetti.


Etiketler: IFTT, sigorta, genel müdür, Zülfi Ünal
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • zorlu26 Haziran 2013 16:51

    istersen tartış...sigortanın faydası tartışılır mı be adam, doğru ürünü doğru yerden alırsan elbette ki tartışmazsın...

“Sigortanın faydalarını tartışmam bile”