Sigortasız araç başlarına dert açtı

Sigortasız aracın sebep olduğu 8 ölümlü kaza için Güvence Hesabı'nın 1 milyon 50 bin liralık tazminat talebi Karacaşar Belediyesi'ni şoke etti

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 13.01.2014 - 06:20
  Son Güncelleme: 25.09.2021 - 02:28
Geçen yıl mayıs ayında 8 öğretmenin hayatını kaybettiği Kayseri'deki trafik kazasıyla ilgili ilginç gelişme yaşanıyor. Bu gelişme, sigortanın önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Noyan Doğan, Hürriyet'teki köşesine bu ilginç gelişmeyi aktardı. İşte o yazı:

1 Mayıs 2013’te Kayseri’de meydana gelen kazada 8 öğretmen hayatını kaybetti.
Kazaya karışan Karacaşar Belediyesi’ne ait minibüsün, sigortasının olmadığı ortaya çıktı. Güvence Hesabı, ölenlerin yakınlarına ödediği 1 milyon 50 bin liralık tazminat için belediyeye haciz işlemi uygulatınca Karacaşar Belediye Başkanı, “Beldeyİ satsak bu para çıkmaz” diyerek isyan etti. 
Tarih, 2013’ün Mayıs ayı… Kaçımız hatırlıyor bilmiyorum ama bir hatırlatma yapayım. 1 Mayıs günü, Kayseri’de meydana gelen trafik kazasında 8 öğretmenimiz hayatını kaybetmişti. Hatırlamadınız mı? Biraz daha detay vereyim. 
Nevşehir’in, Karacaşar beldesindeki ilkokul öğretmenleri, aileleri ile birlikte 1 Mayıs tatilinde; Kayseri’deki Kapuzbaşı Şelaleleri’ne geziye giderken, içinde bulundukları minibüs kontrolden çıkarak, baraj gölüne uçmuştu. Kazada, 8 öğretmen hayatını kaybetmiş, 24 kişi de yaralanmıştı. 
O kazanın üzerinden 7 ay geçti ve sigortacılar, hayatını kaybeden 8 öğretmenin yakınlarına trafik sigortasının dışında, toplam 1 milyon 50 bin lira tazminat ödedi. Yaralanan 24 kişinin tedavisi ise halen devam ediyor. Tedavisi süren yaralılardan sakat kalan olursa da bu kişilere ayrıca tazminat ödenecek. 
Şimdi, diyeceksiniz ki, ne var bunda; bir kaza olmuş -ki, her yıl böyle onlarca ölümlü kaza oluyor- sigortacılar da tazminatları ödemiş. Haklısınız ama bu kazada, hem tazminat ödenene kadar hem de tazminat sonrası yaşananlar filmlere konu olacak türden. Anlatayım… Güler misiniz, ağlar mısınız okuduktan sonra siz karar verin.

KAZADA 8 ÖĞRETMEN ÖLDÜ

Önce, 1 Mayıs 2013’ten yani, kazanın olduğu günün öncesinden başlayalım… Nevşehir’e bağlı Karacaşar beldesinin belediyesi, belediye gelirlerine katkı olması için iki adet minibüs alıyor. Bu minibüslerle hem belde içinde taşımacılık yapılıyor hem de özel günlerde vatandaşlara kiralanıyor. 
Nitekim, kazanın olduğu gün de öğretmenler ve aileleri, 1 Mayıs tatilini değerlendirmek için Karacaşar Belediyesi’ne ait bu minibüslerden birini kiralayarak, Kapuzbaşı Şelaleleri’ne gezmeye gidiyor. 
Ancak minibüsün trafik sigortasının dışında; şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapabilmesi için bir de zorunlu olan ‘koltuk ferdi kaza sigortası’ yaptırması gerekiyor. Sigortayı yaptıracak olan da Karacaşar Belediyesi… Minibüsün trafik sigortası var, onda bir sorun yok. Ancak, belediyenin koltuk sigortasından haberi olmadığı için sigorta da yaptırılmıyor. Ve 1 Mayıs günü de kaza meydana geliyor, 8 öğretmen hayatını kaybediyor. 

1 MİLYON LİRALIK TAZMİNAT

Tabii sigorta olmadığından, ortada da ölümlü bir kaza olduğundan devreye Güvence Hesabı giriyor. Hani şu, trafikte sigortasız araçların kazalarda, üçüncü kişilere verecekleri bedeni zararları karşılamak amacıyla kurulan, Güvence Hesabı…
Güvence Hesabı, kazada ölen öğretmenlerin yakınlarına toplam 1 milyon 50 bin lira vefat tazminatı ödüyor. İşte, asıl trajikomik hikaye de bundan sonra başlıyor. 
Güvence Hesabı, sigortasız araçların verdiği bedeni zararları karşılıyor ama kanunen zorunlu olan sigortayı yaptırmamak suç olduğundan; Güvence Hesabı, ödediği tüm tazminatı sigortayı yaptırmakla sorumlu olandan, hukuk yoluyla talep ediyor. Ödenmezse, haciz işlemi bile uygulanıyor. 
Güvence Hesabı da bu kazadan dolayı ödediği 1 milyon 50 bin lirayı, Karacaşar Belediyesi’nden istiyor. Karacaşar, küçük bir belde… Belediye deseniz, belde belediyesi. Anlayacağınız, bırakın 1 milyon lirayı, 200 bin lira ödeyecek maddi güce bile sahip değil.      
Nitekim, 1 milyon lirayı duyarak, şaşıran Belediye Başkanı, “Bizim beldeyi satsak bu para çıkmaz” diyor.

BELEDİYE ZOR DURUMDA 
 
Güvence Hesabı, Karacaşar Belediyesi’ne haciz işlemi yapıyor ama haciz yoluyla bile bu paranın karşılanması mümkün değil. Belediyeden, iki yılda, taksitlerle bu parayı ödemesi isteniyor… Bu da mümkün değil. Karacaşar Belediye Başkanı Muammer Akcan ise 8-9 yılda, aylık 5-10 bin lira ödeyerek, belki bu parayı kapatabileceği önerisinde bulunuyor; o da, İller Bankası’ndan pay alabilirse. 
Durum halen netlik kazanmış değil. Ama şu bir gerçek, Karacaşar Belediyesi çok zor durumda. Neden? Üç kuruş gelir olsun diye aldığı minibüse, yıllık 300-400 lira sigorta primi ödemekten kaçan belediye, şimdi 1 milyonluk tazminat ödemek zorunda.
Sanmayın ki, Karacaşar Belediyesi bir ilk… Özellikle belediyelere bu şekilde ticaret yapmak hakkı tanındıktan sonra birçok belediye; kamyonlarının, iş makinelerinin, araçlarının zorunlu sigortalarını, maliyetleri artırıyor gerekçesiyle yaptırmıyor. Sonra ödenemeyecek yüklü tazminatlarla karşı karşıya kalıp zor duruma düşüyor. Benden uyarması…
•    


Etiketler: Güvence Hesabı, sigorta, haciz, belediye, trafik kazasi, kayseri, Karacaşar
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • İhsan yemişçi18 Ağustos 2019 15:21

  Sayın Bekir Kaya,buna benzer bir durumla bizde karşılaştık,bize yardımcı olma imkânınız nedir ve size nasıl ulaşabilirim

 • Bekir kaya07 Ekim 2014 00:19

  Atilla Bey Belediyenin hiç kusuru yok Hazine Müsteşarlığı belediyelere ait araçların trafik sigortası dışında yolcu taşıma sigortası yaptırmalarını zorunlu tutmuyor zaten Güvence Hesabı bu tür tazminat taleplerini geri çeviriyot ancak mahkemelerden sonra davanın kazanılması ve Yargıtay'ın onaması sonucu ödeme yapılabiliyor. Ödenirkende iki kat olarak ödeniyor. Güvence Hesabından henüz kimsenin haberi yok Bir çok savcı Hakim dahi ilk defa duydum diye itiraf etmiştir. Malesef.

 • Bekir kaya11 Haziran 2014 17:13

  Sayın Karacaşar Belediyesi yetkilileri Güvence Hesabı henüz kamu tüzel kişiliği oluşmamış bir kurumdur. Anayasanın 135 maddesine göre tüzel kişilik ancak kanunla kurulur. Şu halde Güvence hesabının tarafınıza yaptığı icra işlemleri geçersizdir. Ayrıca bu icranın haksız olduğu yönünde onlarca delil resmi yazışma olarak elimde bulunmaktadır.Dilerseniz hukuki mücadelenizde yardımcı olabilirim. Saygılar sunarım Şu güvence hesabına hak ettiği dersi vermek lazım Vatandaşı mağdur etmek ve bunuda mevzuat adı altında yapmak neymiş görecekler Bu hususta İNSAN HAKLARI VE GÜVENCE HESABI MAĞDURLARI DERNEĞİ kurulma aşamasındadır.İlgililere duyurulur

 • Bekir kaya11 Haziran 2014 17:06

  Sayın Karacaşar Belediyesi yetkilileri Güvence Hesabı henüz kamu tüzel kişiliği oluşmamış bir kurumdur. Anayasanın 135 maddesine göre tüzel kişilik ancak kanunla kurulur. Şu halde Güvence hesabının tarafınıza yaptığı icra işlemleri geçersizdir. Ayrıca bu icranın haksız olduğu yönünde onlarca delil resmi yazışma olarak elimde bulunmaktadır.Dilerseniz hukuki mücadelenizde yardımcı olabilirim. Saygılar sunarım Şu güvence hesabına hak ettiği dersi vermek lazım Vatandaşı mağdur etmek ve bunuda mevzuat adı altında yapmak neymiş görecekler Bu hususta İNSAN HAKLARI VE GÜVENCE HESABI MAĞDURLARI DERNEĞİ kurulma aşamasındadır.İlgililere duyurulur

 • Bekir KAYA28 Nisan 2014 01:19

  Güvence Hesabı Kurumu kısa mesafeli taşımalar konusunda iki arada bir derede kalmış pozisyondadır. Halkın zorunlu sigortalarından haksız olarak tahsil edilen güvence hesabı payı bu fonda birikmekte ve denetimi zayıf bir şekilde kullanılmaktadır. Hesapta büyük bik sorunlar mevcuttur 25.05. 2014 tarihinden sonra Tüketici hakem heyetlerine başvurarak Poliçelerinizden kesilen güvence hesabı payını geri alabilirsiniz.

 • atila13 Ocak 2014 21:48

  bir belediyenin yolcu taşımacılığı için sigorta yaptırmak zorunda olduğunu bilmemesi dahi toplumdaki sigorta konusundaki cahilliğine güzel bir örnek!

Sigortasız araç başlarına dert açtı