TARSİM 1 milyar TL ödedi

TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Kadak, ülke genelinde sistemin başlangıcından ekim ayı sonuna kadar poliçe sayısının 3 milyonu aştığını söyledi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 05.11.2013 - 16:27
    Son Güncelleme: 26.02.2020 - 07:55
Tarım Sigortaları Havuzu'nda (TARSİM), ülke genelinde sistemin başlangıcından ekim ayı sonuna kadar poliçe sayısının 3 milyonu geçtiği, 471 binin üzerindeki dosya için 1 milyar lira civarında hasar ödemesi yapıldığı bildirildi.

TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kadak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, dünyada uygulanan tarım sigortası programları, "Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi"nin işleyişi ve sistem çerçevesinde elde edilen veriler hakkında bilgi verdi.

Üreticiler tarafından ödenmesi gereken sigorta priminin bir kısmının devlet tarafından karşılıksız hibe şeklinde karşılandığını belirten Kadak, "Ülke genelinde sistemin başlangıcından ekim ayı sonuna kadar poliçe sayısı 3 milyonu geçti. 471 binin üzerindeki dosya için 1 milyar lira civarında hasar ödemesi yapıldı" dedi.

Kadak, Muğla'da 2013 yılında ağırlıklı olarak narenciye ve sera ürünlerinde dolu ve fırtına hasarı gerçekleştiğine işaret ederek, "Muğla'da bu yılın 10 aylık döneminde 3 milyon liranın üzerinde hasar ödemesi yapıldı. Önümüzdeki günlerde de 700 bin liranın üzerinde bir ödeme yapılarak üreticilerin mağduriyetleri giderilecek" diye konuştu.

Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici ise tarım sektörünün çok hassas bir denge üzerine inşa edildiğini vurgulayarak, Muğla'da bu yıl 6 bin 835 tarım sigorta poliçesi düzenlendiğini kaydetti.


Etiketler: ödeme, Tarsim, sigorta, ücret
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
TARSİM 1 milyar TL ödedi