Tarsim'den kayısı üreticilerine sigorta uyarısı

TARSİM, Türkiye genelindeki kayısı üreticilerine yüzde 67’ye varan devlet desteğinden faydalanmaları ve tarım sigortalarını zamanında yaptırmaları konusunda uyarıda bulundu.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 07.02.2020 - 13:20
    Son Güncelleme: 21.09.2020 - 23:30

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), üreticilere kayısı ürünü için son poliçe kabul tarihlerini, acentelerinden ya da tarsim.gov.tr adresi üzerinden kolaylıkla öğrenebileceklerini hatırlatarak; öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olunması ya da kaydın güncellenmesi gerektiği, sonrasında ise yetkili sigorta şirketlerinin acentelerinden sigorta yaptırılabileceklerini belirtti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliği nedeniyle, doğal afetlerin ve çeşitli risklerin frekansı ve şiddeti her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıllarda özellikle Malatya ilimizde “don” sebebiyle kayısı ürünü ciddi düzeyde zarar görmüştür. Nisan ve Mayıs, bu ürün için en riskli aylardır. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; tarımsal üretimin kesintisiz bir şekilde devam edebilmesi ve gelir kayıpları yaşanmaması için tarım sigortası ihmal edilmemelidir. Şimdi vakit kaybetmeden, poliçe düzenlemeye yetkili sigorta şirketlerinin acentelerine giderek, kayısı ürününüzü, dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel-su baskını risklerinin neden olduğu miktar kaybı ile dolu riskinin neden olduğu kalite kaybına ve bu risklere ilave olarak don riskinin neden olduğu miktar kaybına karşı sigortalatınız. Ayrıca, meyve ağaçlarınızı, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan ile sel-su baskını, kar ağırlığı, taşıt çarpması risklerine karşı; meyve bahçelerinizi dolu, dolu ağırlığı, fırtına, hortum, deprem, yangın, sel-su baskını, taşıt çarpması risklerine karşı tarım sigortası ile
güvence altına alabilirsiniz.”Etiketler: doğal afet, don, sigorta, devlet desteği, kayısı, tarsim
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Tarsim'den kayısı üreticilerine sigorta uyarısı