TARSİM'den kiraz üreticilerine sigorta çağrısı

TARSİM, Türkiye genelindeki kiraz üreticilerine ürünlerini iklim değişikliğinin getirdiği zararlardan korumaları için sigorta yaptırmaları gerektiği çağrısında bulundu.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 19.02.2020 - 18:05
    Son Güncelleme: 04.06.2020 - 04:27

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olunmasının ya da mevcut kayıtların güncellenmesinin, tarım sigortası yaptırmak için tek ön koşul olduğu bildirilirken, poliçe kabul tarihlerinin, tarsim.gov.tr üzerinden ya da yetkili sigorta şirketlerinin acentelerinden öğrenilebileceği belirtildi.

Üreticiler, bulundukları bölgelere göre tarihleri değişen, son poliçe kabul tarihinin 11 Nisan olduğu ve yüzde 67’ye varan devlet desteğiyle tarım sigortalarını yaptırabilecek.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliği nedeniyle, doğal afetlerin ve çeşitli risklerin frekansı ve şiddeti her geçen gün artıyor. Kiraz ürünü için, Mart ve Haziran ayları arası, öncelikle “don” ve ilerleyen tarihlerde ise “dolu” riskleri açısından en kritik dönemdir. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; tarımsal üretimin kesintisiz bir şekilde devam edebilmesi ve gelir kayıpları yaşanmaması için tarım sigortası ihmal edilmemelidir. Şimdi vakit kaybetmeden, poliçe düzenlemeye yetkili sigorta şirketlerinin acentelerinden, kiraz ürününüzü, dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, selsu baskını ile yağmur ve don risklerinin neden olacağı miktar kaybına ve dolu riskinden kaynaklanacak kalite kaybına karşı sigortalatınız. Ayrıca meyve ağaçlarınızı da, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan ile sel ve su baskını, kar ağırlığı ve taşıt
çarpması risklerine karşı TARSİM ile güvence altına alabilirsiniz.”Etiketler: sigorta, dolu, iklim değişikliği, tarsim, üretici, kar, kiraz, yağmur, don, başvuru, doğa olayları, poliçe kabulü
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
TARSİM'den kiraz üreticilerine sigorta çağrısı