TARSİM'e sahip çıkın çağrısı

TARSİM YK Başkanı Ramazan Kadak, üreticilerden TARSİM'e sahip çıkmalarını istedi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 12.04.2013 - 14:12
    Son Güncelleme: 12.05.2018 - 15:06
Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kadak, üreticilerden TARSİM'e sahip çıkmalarını istedi.

Kadak, TARSİM tarafından Ankara Rixos Otel'de düzenlenen "Tarım Sigortalarının Gelecek 10 Yılı" konulu çalıştayın kapanış konuşmasında, tarım sigortaları sistemine ilişkin şimdiye kadar yapılan çalışmalar ile gelecek 10 yıla yönelik hedeflerin ele alındığını söyledi.

Üreticilerden, TARSİM'e sahip çıkmalarını isteyen Kadak, tarım sektöründe 1957 yılından itibaren özel şirketler aracılığıyla sigorta yapıldığını ancak sigortalılık oranlarının çok düşük seviyede kaldığını kaydetti.

Tarım sektöründe sigortalılık oranını artırmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Kadak, "Bitkisel üretim ve alanlarla ilgili sigorta oranı 7 yılda yüzde 8,2, hayvan hayat sigortaları oranı da yüzde 6,7'ye ulaştı" dedi.

Kadak, sürdürülebilir üretim açısından sigortanın öneminin çok büyük olduğunu vurguladı. Az sayıda da olsa haksız şekilde sigortadan faydalanmaya çalışanlar bulunduğunu ifade eden Kadak, bunların tespit edilmesi halinde 5 yıl süreyle hiçbir destekten yararlanamayacağını belirtti.

Ramazan Kadak'ın açıklamalarının ardından, çalıştayın sonuç bildirgesi açıklandı.

Bitkisel ürünlerde teminat kapsamının genişletilmesi, tarım sigortalarının tabana yayılması gerektiği belirtilen bildirgede, tarım sigortaları konusunda üreticilerin bilgi ve bilinç düzeyinin artırılması istendi.

Bildirgede, şunlar kaydedildi:
"AR-GE faaliyetleri geliştirilmeli, sigorta işlemlerinde kayıt sistemlerinin etkinliği artırılmalı. Sigorta şirketi ve sigorta aracılarının sisteme olan olumlu etkileri artırılmalı, risk transfer mekanizmalarına önem verilmeli. Devletin prim ve hasar fazlası desteğinin devamlılığı konularını ve 2014-2023 yıllarını kapsayan kısa, orta ve uzun vadeli stratejik eylem planı hazırlanacak."


Etiketler: Tarsim, sigorta, tarım sigortası
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
TARSİM'e sahip çıkın çağrısı