Trafik sigortası primlerinde düşüş başladı

Türkiye Sigorta Birliği, trafik sigortası primlerinde düşüşün başladığı açıklamasında bulundu.

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 15.06.2016 - 13:56
  Son Güncelleme: 09.01.2021 - 15:07

Son dönemde trafik sigorta poliçelerinin fiyatlandırılmasına ilişkin haberler kamuoyunun en çok tartıştığı konu başlıkları arasında yer alıyor.almaktadır-. Bilindiği üzere 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun bazı maddelerinde yapılan değişikliler 26 Nisan.04.2016 tarihinde yürürlüğe girmiş ve trafik sigortasında kronikleşmiş sorunlarımızın çözümünde belirsiz ve adaletsiz ortamın düzeltilmesi anlamında yönünde önemli bir adım atılmıştır.
 
Değişikliklerin yürürlüğe girmesi sonrasında, sektör uygulamaları ile yargı kararlarının yasal düzenlemeler kapsamında aynı şekilde uygulanır hale gelmesi ve öngörülebilir bir ortamın oluşması sağlanmıştır.  ile birlikte Şşirketler de yeni yasal çerçeveyçerçeveyle e göre oluşacak maliyetlerine göre primlerini yeniden belirlemeye başlamışlardır. Bu çerçevede aşağıdaki grafikten de görüleceği üzere öncelikle Mayıs ayından itibaren prim artış trendi durmuş ve Haziran ayından itibaren primler düşme trendine girmiştir.


 
Yukarıdaki veriler tüm araç grupları ve tüm indirim/artırım basamaklarında düzenlenen poliçelerin ortalama yazılan prim tutarlarını göstermekte ve genel eğilimi yansıtmaktadır. Trafik sigortası primleri kişiye ve kullanım türüne özel, ayrıca trafik kaza geçmişleri değerlendirilerek birçok parametre kullanılarak işleten bazında belirlenmektedir. Bu kapsamda konuyla ilgili yapılan değerlendirmelerde bu durumun dikkate alınması ve sürücülerimizin araç kullanırken trafik kurallarına uygun hareket etmesi prim maliyetini azaltmak açısından çok büyük önem arz etmektedir.
 
Önümüzdeki dönemde belirsizliklerin ortadan kalkması, yeni oyuncuların piyasaya girmesi ve serbest rekabet ortamının korunarak tarife sistemine kaza yapan ile kaza yapmayan ile kaza yapan arasındaki farkı azaltan müdahalelerin yapılmaması ile birlikte trafik sigortasında prim düşüşleri devam edecek ve araç sahiplerinin üzerindeki trafik prim yükü azalacaktır.
 
Kamuoyuyla saygıyla paylaşırız…
Türkiye Sigorta BirliğiEtiketler: trafik sigortası primleri, turkiye sigorta birligi, indirim
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Sigortacı17 Haziran 2016 14:44

  Yazı anlaşılır değil; basınla paylaşılan metnin en azından maddi hata içermemesi beklenir ancak neyse, hatasız kul olmaz... Bununla birlikte, esasa gelince; 2012 yılına baktığımızda da primlerde %50'nin üzerinde bir artış olmuştu ve takip eden yıl artış durmuş hatta primler az bir şey aşağıya gelmişti; TSB istatistiklerinden arzu eden açıp bakabilir. Yazıda bahsedilen düşüş kanun değişikliğine bağlı değil. bu normal bir süreç. En üst seviyeye çıkıp geri gelmesi. Kanunun uygulamasını gördükten sonra aşağıya gelebilir, ancak en kötü ihtimal buralarda birkaç yıl gezer prim seviyesi... Kısaca TSB şu andaki durulmayı kanuna bağlamasın lütfen; komik kaçıyor. Kısa vadede ne olacağı da belli; TARİFE rejimine kaldığımız yerden devam edeceğiz. Neden Hazine her şeyde havuz kurmaya meylederken, burada hiç topa girmiyor? Madem fiyatlar aşırı yüksek, kamu bir havuz kursun, bütçe açığına da faydası olur. Petrol fiyatları yarıdan aşağı gelmiş, benzin fiyatları aynı... tüm dünyanın tersine gidiyoruz bu konuda. Prim konusunda ise tüm ülkelerde trafik sigortası pahalı bir üründür. kaskonun 2 katına trafik alırsın... ancak bunu TSB'ye anlatamadıktan sonra, vatandaşa mı anlatacağız.

 • selim15 Haziran 2016 17:45

  haram olsun...

 • Garip15 Haziran 2016 15:22

  Düşürmeyenleri kimlere Şikayet edeceğiz HÜKÜMET DEN SERT Yaptırımlar bekliyoruz

 • enayi15 Haziran 2016 14:36

  yalan yalanyalan

Trafik sigortası primlerinde düşüş başladı