TSB Başkanı kim olacak?

TSB Başkanlığında bulunan Groupama Emeklilik Genel Müdür Ramazan Ülger görevinden ayrılıyor ve bu nedenle boşalacak koltuğa kimin oturacağı merakla bekleniyor

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 25.03.2017 - 14:40
  Son Güncelleme: 18.02.2020 - 11:48

Sahi, TSB’nin (Türkiye Sigorta Birliği) yeni başkanı kim olacak? Küçük şirketlerin yöneticilerini büyükler istemez. Büyüklerin yöneticileri ise sektöre yabancı; biri bankacı, biri yatırımcı, diğerleri ülkeye yabancı...

Akıllı Yaşam Dergisi'nin Nisan sayısında yer alan habere göre, Groupama Sigorta ve Groupama Emeklilik Genel Müdürü Ramazan Ülger’in gruptaki görevlerinden nisan sonunda ayrılmasıyla birlikte Türkiye Sigorta Birliği’ndeki başkanlık koltuğu da otomatik olarak düşecek. Bu nedenle TSB, nisan ayının sonunda genel kurul yaparak seçime gidecek... 
Sektöre, şirketlere ve yöneticilere bakılınca sizce de TSB’nin durumu bir zamanların TÜSİAD’ına benzemiyor mu? Bu dönemde başkan bulmak gerçekten zor. Yabancı sermayenin etkinliğinin artmasıyla birlikte yabancı yöneticilerin ağırlık kazandığı sektörde yerli yöneticilerin de özel durumları var.
Şimdi sesli olarak düşünelim ve Allianz’ın CEO’su Aylin Somersan-coqui’den başlayalım. Sektörün en büyük şirketine genç yaşta CEO’u oldu. Başarılı mı başarılı ama TSB’ye başkan olmak ister mi, istemez. Doğal olarak Ankara ile uğraşacağına Avrupa ile uğraşmayı tercih edecektir.
Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç’a ne dersiniz? İş Bankası’nın profesyonel ve başarılı yöneticilerinden biri olan Koç, yatırım alanlarında uzman olmasına karşılık sektöre şimdilik yabancı. Sormadık ama denesek “Başkanlık için henüz erken” diyeceğini duyar gibiyiz.
AXA’nın, ERGO’nun, Mapfre’nin CEO’ları yabancı. Groupama ile Generali Sigorta’ya da yabancı CEO’ların geleceği söyleniyor...

Peki Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin başkanlığı ister mi? Bize göre bu işi gayet de iyi yapar. Ama onun sorunu da biraz küskün olması. Hatırlanacağı gibi bir önceki seçimlerde aday olmuş, ancak seçilememişti. Ancak zaman alınganlık zamanı değil… (Aldığımız duyumlara göre, sektörden gelen yoğun talep üzerine Serhat Süreyya Çetin TSB Başkanlığı'na aday olabilir.)
Eureko Sigorta Genel Müdürü Can Akın Çağlar’a gelince... Çağlar da sigorta değil banka kökenli. Her ne kadar 3 yıldan fazla bir süredir genel müdürlük ve TSB Yönetim Komitesi üyeliği yapsa da sadece son dönemlerde TSB’nin toplantılarına katılmaya başladı. Ziraat Bankası’ndan ve BDDK’daki görevlerinden ayrıldıktan sonra Ankara ve bürokrasiyle karşılıklı küskün olduğunu bilmeyen yok. O da deyim yerindeyse kendi kabuğuna çekilmiş durumdaydı. Şimdi TSB’ye başkan olup kamuoyunda ön plana çıkmak; eski defterleri açtırmak ister mi? Ali Babacan ve Burhanettin Aktaş sonrasında Hazine’de kontağı da kalmadı gibi. Ayrıca Hollanda merkezli bir şirket “Yeni Türkiye” kavramıyla ne derece örtüşür? (Bir not daha düşelim. Can Akın Çağlar'ın abisi Bülent Çağlar, Turkcell Yönetim Kurulu'na bağımsız üye olarak atanmıştı. Ancak bu atama, zamanın başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Bu kişinin kardeşiyle bir dönem iyi çalışmıştık ama artık bunlardan kimseyi bu tür yerlerde istemiyorum" diyerek engellendiğine dair haberler kulislerde dolaşmıştı.)

Ciddi soru işareti…

Ziraat Sigorta ve Ziraat Emeklilik Genel Müdürü Emin Çubıkcı’yı da atlamayalım... Bir kamu şirketi yöneticisi olması itibarıyla herkes üzerinde uzlaşı sağlayabilir. Bu göreve atandığında haberini ilk biz yayınlamıştık. Hatırlamak ve daha ayrıntılı bilgi alabilmek için Google’da arama yaptığımızda çok fazla sonuç çıkmadı. Çubıkcı aday olur mu onu da zaman gösterecek ama olsa da ne kadar oy alabileceği büyük soru işareti.
Bir diğer aday muhtemel aday da Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen. Uzun süredir TSB Başkan Yardımcılığı’nı yürüten Gülenin, aday olması halinde şansı var. Ancak önceki seçimlere bakınca da kimse kendinden emin olamıyor. Çünkü şirketler insanları kırmamak adına her adaya “oyum senin” diyor; sonunda iş Allah ile kul arasında kalıyor ve bazı adaylar büyük hayal kırıklığı yaşayabiliyor.
Aslında başkanlık koltuğuna en fazla yakışacak kişi Ethica Sigorta Genel Müdürü Cemal Ererdi... Gerek tecrübesi gerekse bilgisi ve karizmasıyla koltuğu tam da dolduracak bir başkan adayı. Peki önceki seçimlerde bu yöndeki teklifleri hep geri çeviren Ererdi, bu kez sektöre hem liderlik hem de ağabeylik eder mi?
Kim bilir, belki bu kez TSB başkanı olarak bireysel emeklilik şirketlerinin birinin genel müdürü seçilir. Seçilirse de kimse şaşırmasın...

Dimyat’a pirince giderken...

Bu kadar belirsizlik varken bir soru işareti de biz atalım ortaya: Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak da var! Sigortacılık Kanunu, “Yönetim Kurulu haricinde sigorta, reasürans ve emeklilik şirketleri sadece bir organda temsil edilir” diyor. Bu durumda Hayat Dışı, Hayat/Emeklilik, Denetim ve Disiplin kurullarında temsil edilen şirketler bulundukları organdan ayrılmadıkça başkanlığa talip olamıyor. İşte zurnanın zırt dediği yer de burası. “Ya başkan olayım derken yönetim komitesi üyeliğim de giderse” endişesi yaygın. Demek ki ne kadar “yıprandı” dense de TSB Yönetim Komitesi üyeliğinin bir ağırlığı var.
Gerçi bazıları “Biz seçime girelim, kazanırsak komiteden ayrılırız” diyor ama konuştuğumuz hukukçular bunun mümkün olamayacağı görüşünde. Çünkü seçildikleri anda iki organda görev almış oluyorlar; sonradan istifa etseler de durum değişmiyor. Nitekim geçmişte sırf başkanlığa aday olduğu için komiteye giremeyenler oldu.
Burada şöyle bir ayrıntı daha var: Komitede görevli kişinin birden fazla şirkette yöneticiliği varsa; organda temsil ettiği şirketten değil de diğer şirketinden aday olabiliyor. Peki bu potansiyel adaylar kim? Hayat Dışı Komite’de Ahmet Turul ve Erdinç Yurtseven; Hayat ve Emeklilik Yönetim Komitesi’nde ise Taylan Türkölmez, İzzet Cemal Kişmir ve Emin Çubıkcı...Etiketler: Can Akın Çağlar, Serhat Süreyya Çetin, TSB, Ramazan Ülger
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mülayim Sert06 Nisan 2017 08:30

  Şimdiye kadar kim geldiyse hiç birinin sektöre farkedilir bir katkısı ve etkisi olmadı. Bundan sonra da olamaz . Ali ya da Veli önemsiz...!

 • Birisi26 Mart 2017 01:24

  Bu tantana da nedir arkadaş? Can Beyin aday olduğuna dair bir veri yok ortada... neyi paylaşamıyorsunız?

 • Komitacı25 Mart 2017 21:18

  Emredersiniz bankasüransçı... komite toplantısında zannettin kendini sanırım:) hemen odaklanalım...

 • Malatyalı25 Mart 2017 21:07

  Bankasüransçı, İnsanın geçmişi kendisini takip eder; bir insan geçmişi ile değerlendirilir; mesela bir tacize karışıp soruşturma geçirdiyse bu devamlı hatırlanır. Bir yolsuzlukta da durum böyledir. O nedenle geçmişe odaklanmak laflarını geçeceksin. Bilmem anlatabildim mi? Sonuç olarak bugünümüze dikkat edelim ki yarın geçmişimiz temiz olsun. Değil mi arkadaş? Burada sektörün başkanlığı söz konusuysa adayların geçmişinin temiz olup olmadığı sorgulanır; bu gayet normal...

 • Vatandaş25 Mart 2017 17:13

  Hiç haberim yoktu.... "ora avm can akın çağlar" deyince bir ton link geliyor. Razil bir durum... eğer doğruysa bu yazılan çizilenler

 • Bankasüranscı 25 Mart 2017 16:59

  Objektif olarak Tarafsız yorum yapsaydınız keşke.Bence CanAkın Çağlar'ın banka deneyimi , sigorta vizyonunu ile bu koltuğu dolduracak ve yakışacak en güçlü aday. Geçmişde kalmış ve değiştiremeyeceğiniz şeyler yerine, değiştirebileceğiniz şeylere odaklanın.

 • Bankacı 25 Mart 2017 15:00

  Can akın çağlar çok yıpranmış bir isim Garantinin ORA kredisini kapatıp oraya genel müdür olduğunu bilmeyen Yok

TSB Başkanı kim olacak?