TSB’den ‘tahkim sınavı’yla ilgili açıklama

Akıllı Yaşam “Tahkim sınavı ortalığı karıştırdı” diye yazdı, sigortagundem.com şok iddiayı manşetine taşıdı, Hazine Müsteşarlığı’nın ardından TSB de bir açıklama yaptı…

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 15.02.2018 - 12:12
    Son Güncelleme: 23.03.2019 - 07:22

SIGORTAGUNDEM.COM

Akıllı Yaşam Dergisi’nin gündeme taşıdığı, Sigortagundem.com’un da manşetten yayınladığı ‘Tahkim sınavı Hazine’yi karıştırdı” haberine ilişkin olarak Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği’nden (TSB) gönderilen açıklamada, “Komisyon Başkanlığı üyeleri başvuruların hatalı değerlendirildiği bilgisi ardından, 30/11/2017 tarihinde toplanarak, sınav sürecine ilişkin Tahkim Müdürlüğünce yürütülen işlemlerin/başvuruların tetkik edilmesi ve Komisyon Başkanlığına rapor verilmesi amacıyla Komisyon Başkanlığı üyelerinden Doç. Dr. Mahmut Yavaşi ve Erhan Bozkurt’u muhakkik olarak görevlendirmiştir. Muhakkikler tarafından düzenlenen bu raporda ilgili makama sunulmuştur” denildi.

İŞTE TSB’NİN AÇIKLAMASI

TSB (Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği) açıklamasında yer alan ifadeler şöyle:  

24 Temmuz 2013 tarihli 28717 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Sigortacılıkta Tahkime İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 5.maddesinde sınav şartı getirilmiştir. Hazine Müsteşarlığı bu yönetmelik değişikliği ardından, sınavın SEGEM tarafından yapılması, ancak sınav başvurularının kabulünün, başvuru yapan adayların sigorta hakemlerinde aranan kanuni şartları sağladıklarının tespitinin ve gerekli şartları sağlayan adayların listesinin SEGEM’e bildirilmesinde de Tahkim görevlendirmiştir.

Bu sınavda da başvuru değerlendirme süreci Tahkim Müdürlüğünce yürütülmüş olup, Sigorta Tahkim Komisyon Başkanlığı üyelerine görüş ve karar için herhangi bir konu intikal ettirilmemiştir.

Hal böyle olmasına rağmen konu dergi yazınızda, yönetim kurulu üyelerinin kendi işlemleri hakkında tespitte bulunup raporlaması ayrı bir komedi şeklinde bir ifadeye yer verilmiştir. Yukarıdaki süreç değerlendirildiğinde, Sigorta Tahkim Komisyon Başkanlığı üyelerinin konuda bir kararının bulunmadığı açıktır. Aksine Komisyon Başkanlığı üyeleri başvuruların hatalı değerlendirildiği bilgisi ardından, 30/11/2017 tarihinde toplanarak, sınav sürecine ilişkin Tahkim Müdürlüğünce yürütülen işlemlerin/başvuruların tetkik edilmesi ve Komisyon Başkanlığına rapor verilmesi amacıyla Komisyon Başkanlığı üyelerinden Sayın Doç. Dr. Mahmut Yavaşi ve Sayın Erhan Bozkurt’u muhakkik olarak görevlendirmiştir. Muhakkikler tarafından düzenlenen bu raporda ilgili makama sunulmuştur.

Yine dergi yazısında yer verilen bir diğer mesnetsiz iddia ise; sınav komisyon üyesinin görevi savsaklaması ifadesidir. Yukarıda da görüldüğü üzere Müsteşarlık başvuruların değerlendirmesinde Tahkim görevlendirmiş, beş üyeden oluşan sınav komisyonuna ise bu konuda bir görev ve sorumluluk yüklenmemiştir. Önceki sınavlarda da olduğu gibi  bu sınavda da beş üyeden oluşan sınav komisyonunun görevleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

- Sınav konuları ve soru sayısının tespiti, soruların hangi kaynaktan temin edileceği,

- Başarı kriterinin ne olacağı,

- Başvuru ve sınav takviminin tespiti, sınav ile ilgili (duyuru, kılavuz hazırlanması, ilan vb) işlemlerdeki ilgililerin belirlenmesi, soru itirazlarının değerlendirilmesidir.

Hazine Müsteşarlığı: Soruşturma başlatıldıEtiketler: Akıllı Yaşam, Tahkim sınavı Hazine’yi karıştırdı, TSB
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Sigortacı15 Şubat 2018 22:45

    Açıklamanın Tahkim adına yapılması daha doğru olurdu. Açıklama çok kötü, yazının bitip bitmediği bile belli değil. Hazır açıklama yaparken 5 ay önce atadıkları genel sekreter yardımcısını halen niye duyuramadıklarını da açıklasalardı. Kaç kişi TSB de 3 genel sekreter yardımcısı olduğunu biliyor? TSB tarihinde ilk kez duyuramadığı birini bu göreve getiriyor.

TSB’den ‘tahkim sınavı’yla ilgili açıklama