Türkiye Doğu Avrupa'yı yakalamalı

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, "Öncelikli hedefimiz yeni Avrupa’nın seviyesini yakalamak" dedi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 14.04.2015 - 11:50
    Son Güncelleme: 05.05.2020 - 17:23
Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, Türkiye’nin yüzde 1.3’ler seviyesinde olan sigortalılık oranı ile dünyada 24. sırada olduğunu belirterek, sektörün ilk hedefinin Türkiye ile benzer özelliklere sahip Doğu Avrupa seviyesini yakalamak olduğunu söyledi.

UĞUR GÜLEN: “İLK HEDEFE 2025’TEN ÖNCE ULAŞIRIZ”

Her yıl Mayıs ayının son haftası kutlanan Sigortacılık Haftası nedeniyle bir değerlendirme yapan Uğur Gülen, sigortalılık oranının Güney Avrupa’da yüzde 2,5-3’ler, Kuzey Avrupa’da yüzde 3-4’ler, Doğu Avrupa’da ise yüzde 2-2,5’ler seviyesinde olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Hedefimiz ilk etapta, özellikleri Türkiye’ye benzeyen Doğu Avrupa’daki sigortalılık oranını yakalamak. Sektörün bu ilk hedefine 2025’den önce ulaşacağını öngörüyoruz. Bu hedefe ulaşmak, halen 22 milyar TL olan prim üretiminin 100 milyar TL’ye yükselmesi anlamına geliyor ki, bu sektörümüz için çok önemli bir gelişme olacaktır. Burada başta trafik, DASK gibi zorunlu sigortaların yanı sıra sağlık, konut, iş yeri gibi ürünlerin lokomotif rol oynayacağını öngörüyoruz.”

19 MİLYON GENÇ NÜFUS SEKTÖRÜN BÜYÜMESİ İÇİN ÜMİT VAAT EDİYOR

Avrupa’nın 6., dünyanın 17. büyük ekonomisi olan Türkiye’nin düşük sigortalılık oranı ile önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğuna değinen Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, şöyle dedi:

“Teknolojinin ve sosyal medyanın gelişimi, kişilerin koruyacak varlıklarının artması, eğitim seviyesinin yükselmesi, şehirleşmenin artması sigortaya olan talebi artırıyor. Belli bir yaşam kalitesine erişen bireyler, ekonominin gelişmesi sayesinde büyüyen KOBİ’ler, varlıklarını korumak, sürdürebilmek ve önlerindeki belirsizlikleri ortadan kaldırmak için risklerini sigortalatmak istiyor.”

Sigortalılık oranının artırılmasının bu alanda bilincin yükseltilmesinden geçtiğini de hatırlatan Uğur Gülen, şirketlere düşen en önemli görevin sigortayı, basit, kolay ve yalın şekilde anlatarak erişilebilir kılmak olduğunu söyledi. Kişilerin risk ve ihtiyaçlarının doğru tespit edilerek buna uygun ürünlerin doğru kanallarla müşterilerle buluşturulmasının da kritik önem taşıdığına değinen Uğur Gülen, müşterilerin pozitif deneyimlerinin artırılması gerektiğine de dikkat çekti.


Etiketler: ugur gulen, doğu avrupa, Ak Sigorta
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Türkiye Doğu Avrupa'yı yakalamalı