Türkiye’nin tasarruf sorununu BES çözecek

Katılım Emeklilik GM Ayhan Sincek, 6,3 milyon katılımcı sayısı ve 53,4 milyar TL fon büyüklüğü ile BES'in artık rüştünü ispat ettiğini söyledi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 17.06.2016 - 13:32
    Son Güncelleme: 07.05.2019 - 13:05

Sektörden 4 kat daha hızlı büyüme hızı yakalayan Katılım Emeklilik’in de 2016’da 100 bin yeni katılımcı hedefine ulaşacağını belirtti. Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, 12 yılda önemli mesafe kat eden Bireysel Emeklilik Sistemi’nin, Türkiye’nin tasarruf sorununu çözmeye aday olduğunu anlattı. Bu konuda da sistemde bir sonraki aşama olan otomatik katılımın önemli bir rol oynayacağına inandığını ekledi. Sincek, “Sistem doğru ve şeffaf çalışıyor. Her şey çok iyi bir biçimde denetleniyor. Eski sigortacılık anlayışı bitti. Artık herkes internet hesabından fonlarını, hesabını görebiliyor. Bugün sistem çok sıkı bir denetim altında ve katılımcıların tasarrufları güvende. Şimdi katılımcıların getirisini artırmaya yönelik önlemler alınacak. Biliyorsunuz Türkiye’nin tasarruf problemi var. Yüzde 13’lerde takılıp kaldık ve 2019 için yüzde 19’lara ulaşmayı hedefliyoruz. Otomatik katılımın bu sürece büyük etkisi olacağına inanıyorum. İngiltere bunu başarmış.  Bundan beş sene önce yüzde birle başlamışlar. Biz de yapabiliriz. Otomatik katılımla düşük ücretli de bedavaya tasarruf sistemine girmiş olacak” şeklinde konuştu.

Katılımcı sayısında yüzde 171.9’luk artış

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, Bireysel Emeklilik sektöründe katılımcı sayısındaki artışın sürdüğünü, 27 Mayıs 2016 rakamlarına göre BES sistemindeki katılımcı sayısı son bir yılda 5,4’den 6,3 milyona ulaştığını, bunun da geçen yıla göre yüzde 16,6’lık büyüme anlamına geldiğini söyledi. Sincek, yaptığı açıklamada, BES’te Katılım Emeklilik’in katılımcı sayısının ise 44,5 binden 121 bine ulaştığını; geçen yıla göre katılımcı sayısında yüzde 171,9’luk artış gerçekleştirdiklerini belirtti. Sene başından itibaren bakıldığında ise katılımcı sayısında sektörün yüzde 5, Katılım Emeklilik’in ise yüzde 21,1 büyüme ile sektörden 4 kat daha hızlı büyüdüğünü aktardı. Sincek, “Faizsiz fonlar içerisinde pazar payımız yüzde 14’ü geçti. İki yıl içerisinde çok iyi bir başarı yakaladık. Hedefimiz bu segmentte lider olmak” dedi.

Faizsiz BES’e ilgi artıyor

Sincek şöyle devam etti: “ Katılım Sigortacılığı halkımız tarafından benimsendi. Son bir yıllık rakamlara baktığımızda faizsiz emeklilik fonlarının toplamında da büyüme hızımızın sektörün üzerinde olduğu görülüyor. Sektörde fon toplamı 41,7 milyar TL’den 53,4 milyar TL’ye çıkarak yüzde 28 artış gerçekleşti. Faizsiz fon toplamına bakıldığında ise 1,63 milyar TL’den 2,64 milyar TL’ye çıkan faizsiz fonlar geçen yıla göre yüzde 62 büyüdü. Konvansiyonel fonlarla kıyaslandığında büyüme 2 kat daha fazla oldu. Katılım Emeklilik’in fon toplamı ise 108 milyon TL’den 363,6 milyon TL’ye çıkarak yüzde 236,3 artış hızı yakaladı. Fon toplamında sektörün sene başından beri büyüme oranı yüzde 11,2 olurken Katılım Emeklilik’in büyüme oranı yüzde 56,8 oldu.”

2016’da 100 bin yeni sözleşme hedefi

Sincek, şöyle konuştu: “Hedefler günden güne artıyor. Bireysel emeklilikte 2016’da 100 bin yeni sözleşme hedefimiz var. Dijital platformlarda ve sosyal medyada aktif iletişim kuran markalardan biriyiz. Katılımcılarımız, internet şubesini aktif olarak kullanıyor. Ayrıca 2016’da mobil şubeyi de tamamlayarak hizmete sunmayı planlıyoruz. Katılım Emeklilik, katılımcılarının 36 yaş ortalamasıyla sektörün en genç ve dinamik şirketi. 100 bininci BES katılımcımızın, 21 yaşında emeklilik dönemi için tasarruf yapmanın önemini benimsemiş bir birey olması, gençler için olan umudu perçinliyor.”

Hayat sigortacılığında yeni ürünlerimizle sigortalılarımızın her anında yanındayız

Tekafül ile ilgili de bilgi veren Sincek; “Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da, “İstikrarlı ve Kapsayıcı Bir Finansal Sistem İçin Tekafül Sektörünün Önemi" isimli konferans düzenlendi. Dünya Bankası işbirliğiyle gerçekleştirilen bu konferansta, dünyanın dört bir yanından uzman isimlerle tekafül sigortacılığını tartıştık. Konferansa katılan herkesin üzerinde mutabakat sağladığı gerçek ise; Türkiye’nin bu konuda önemli bir potansiyele sahip olduğu. Biz de Katılım Emeklilik olarak bunun farkındayız ve bu potansiyeli değerlendirmek için çalışıyoruz.

Türkiye’de biz neler yaptık. Faizsiz hayat sigortacılığı tarafında 51 binden fazla sigortalıya ulaştık. Kredi hayat, kritik hastalıklar ve destek ferdi kaza sigortalarıyla ortalamanın üzerinde bir performans sergilemeyi başardık. Tekafül yaklaşımıyla, yardımlaşma ve dayanışma mantığı ile oluşturduğumuz kredi hayat sigortası, kritik hastalıklar sigortası, ferdi kaza sigortası ürünlerini sunduk. Sigortalılarımızın her anında yanlarında olabilmek üzere hayat sigortacılığı alanındaki ürün çeşitlerini zenginleştirmeye devam ediyoruz. Bu yıl ferdi kaza sigortasının kapsamını genişlettik ve tam destek ferdi kaza sigortasını hazırladık. Bunun yanında, okul eğitimini sürdüren çocuklarını güvence altına almak isteyen aileler için de Eğitim Güvencesi Hayat Sigortası’nı geliştirdik. Hayat tarafında bu yıl yaklaşık 20 milyon TL pirim üretimini aşmayı ve 60 bin yeni sigortalıyı sektöre kazandırmayı hedefliyoruz.”Etiketler: bes, Katılım Emeklilik, bireysel emeklilik sistemi, Ayhan Sincek
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Türkiye’nin tasarruf sorununu BES çözecek