Uluslararası motorlu taşıt sigortası olan araç sayısı yüzde 8 arttı

Yurtdışına kendi aracıyla çıkanların kulladığı “Yeşil Kart”ların sayısı, ilk 8 ayda 103 bin adede yükselirken elde edilen prim 20.1 milyon euro’ya ulaştı

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 15.10.2019 - 07:42
    Son Güncelleme: 04.06.2020 - 02:36

Yurtdışında yaşanan kazalarda, üçüncü şahıslara verilen maddi ve bedeni zararları teminat altına alan Yeşil Kart (uluslararası motorlu taşıt sigortası) sistemini kullanan araç sayısı yılın ilk 8 ayında arttı.

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nun (TMTB) açıkladığı verilere göre, yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla Yeşil Kartlı araç sayısı yüzde 8.2 artışla 102 bin 609 adede çıkarken, prim tutarı da yüzde 3.1 artışla 20 milyon 149 bin Avro’ya yükseldi. Ancak geçen yılın ilk 8 ayında 206 Avro olan ortalama prim, bu yılın aynı döneminde yüzde 4.7 düşüşle 196 Avro’ya geriledi. Geçen yılın tümünde Yeşil Kartlı araç sayısı 128 bin 797 adet, toplanan prim 29.7 milyon Avro olurken, ortalama prim 231 Avro düzeyindeydi.

HASAR 4 BİN AVRO

Yine yılın ilk 8 ayında, Yeşit Kart kapsamında gerçekleşen riskler nedeniyle ödenen hasarlarda ise gerileme oldu. Geçen yılın ilk 8 ayına göre bu yılın aynı döneminde hasar ödenen araç sayısı yüzde 13.5 düşerek 2 bin 587 adede, bunların tutarı ise yüzde 13 düşerek 10.5 milyon Avro’ya geriledi. Ödenen ortalama hasar tutarı ise yüzde 0.6 artışla 4 bin 60 Avro’ya yükseldi. Geçen yılın tümünde 4 bin 410 adet araç için 17.5 milyon Avro hasar ödemesi yapılmıştı. Ortalama hasar da 3 bin 959 Avro olmuştu. Öte yandan, ağustos sonu itibarıyla muallak hasar uygulaması yapılan araç sayısı 2 bin 282 adet olurken, bunların tutarı 19.2 milyon Avro olarak hesaplandı. Ortalama mullak hasar ise 8 bin 424 Avro olarak TMTB’nin verilerinde yer aldı. Yeşit kart sistemi, halen çoğu Avrupa’da 47 ülkede geçerli.

KASKOYU DUYAN ÇOK, BİLEN AZ

Generali Sigorta, araç sahiplerinin kasko sigortasıyla ilgili birçok konuyu yanlış bildiğine dikkat çekti.
En yaygın sorunun “zorunlu trafik sigortam var, kaskoya gerek yok” düşüncesi olduğunu belirten şirket yetkilileri, oysa trafik sigortasının, sadece üçüncü kişilere verilen maddi ve bedeni zararları karşıladığını, kaskonun ise aracın yanması, çalınması ya da kaza sonucu oluşabilecek herhangi olumsuz durumda araç sahibini ve aracını güvence altına aldığını belirtti. Yine açıklamalara göre, sigorta şirketlerinde farklılık göstermekle beraber mini onarım kapsamına giren ufak çizik, kaporta göçük veya ezik hasarları için hasar dosyası açılmadığı için kasko bozulmuyor.

Ayrıca LPG sistemi ilave aksesuvar olarak poliçeye dahil edilirken, kasko zamanında yenilenmediği takdirde var olan hasarsızlık indirimi hakkı kayboluyor. Deprem, sel, fırtına gibi doğal afetlerden kaynaklanan hasarlar da poliçeye dahil edilmesi durumunda karşılanıyor. Bunun yanında “full kasko” diye bir ürün yok. Mutlaka teminat altına alınması istenilen özel riskler varsa sigorta uzmanına danışılmalı. (Cumhuriyet)Etiketler: kasko, Yeşil Kart, yurtdışı
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Uluslararası motorlu taşıt sigortası olan araç sayısı yüzde 8 arttı