Yeni Trafik Sigortası fiyatları nasıl etkileyecek?

Yeni Trafik Sigortası Yönetmeliği ile sigorta fiyatlarının nasıl etkileneceği sorusu akıllarda soru işareti

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 22.01.2014 - 15:20
  Son Güncelleme: 15.06.2020 - 16:07

2014 yılına girerken trafik sigortasında da yeni bir döneme başlandı. Eski uygulamada hasarsızlık indirimi ve prim artırım oranlarını Hazine Müsteşarlığı belirliyordu. Yeni Trafik Sigortası Yönetmeliği ile bu oranları artık sigorta şirketleri belirliyor. Böylece trafik sigortasında tam serbest döneme geçilmiş oldu. Bu değişiklikten sigorta fiyatlarının nasıl etkileneceği sorusu akıllarda soru işareti. Sigortam Net tüketicilere ışık tutması amacıyla konuyu uzmanlarına sordu.

Axa Sigorta Teknik Operasyon Birimi Uzmanı Aşkın Dolapçı, serbest tarifeye geçişin uzun zamandır sigorta şirketlerinin talep ettiği bir çalışma olduğuna dikkat çekerek, “Bildiğiniz üzere trafik, her zaman zarar yazılan bir kalemdi, şirketler şimdi üstlerine almış oldukları bu riski daha güzel değerlendirebilecek. Primlerde çok büyük farklılıklar beklemiyorum ama piyasa hareketlenmeleri olacaktır. Ürünler, kampanyalar Mart ayından sonra iyice şekillenecektir. Ayrıca, sigorta yaptıracak kişilerin bu durumdan çok fazla etkileneceğini düşünmüyorum. İnsanlar kasko sigortasında nasıl seçici davranıyorsa trafik sigortası için de bu bilince ulaşacaktır” açıklamasında bulundu. Dolapçı, sigorta yaptıracaklar için de öneri de bulunarak, “Sigortalılar her zaman aldıkları ürünü sorgulamalı ve karşılaştırmalıdır. Özellikle hasarsızlık kademeleri konusunda dikkatli davranmaları gerekir” dedi.

Hür Sigorta Teknik Servis Müdürü Ömer Mavuş, 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlayan tam serbest tarifenin trafik sigortası satışlarına olumlu yönde yansıyacağını söyledi ve ekledi: “Özellikle sigorta yaptıracak kişilerin penceresinden bakıldığında müşteri bazlı fiyatlama yapma olanağının arttığını söyleyebiliriz. Bu değişim hasarı olmayan ve vadesinde yenilemesini yaptıran sigortalılara birçok avantaj sağlayacaktır. Kasko sigortasında olduğu gibi trafik sigortasında da araç özellikleriyle beraber müşteri profili ön plana çıkacaktır. Bu sayede yıllardır hasar yapmayan müşteriler uygun fiyatlarla trafik sigortası yaptırabilecekler. Bunun yanında hasar frekansı yüksek sigortalılar da sisteme yükledikleri yük oranında daha yüksek prim ödeyecekler ve hasar daha hakkaniyetli bir şekilde paylaşılacak.”

Yeni Trafik Sigortası ile Neler Değişti?

İyi Sürücüye Uygun Sigorta


Eski uygulamada sigorta primi artırım ve indirim oranları Hazine tarafından belirlenirken, yeni uygulamayla bu oranlar sigorta şirketleri tarafından serbestçe belirlenebiliyor. Yeni uygulamayla az hasarlı ya da hasarsız sürücüler daha az sigorta ücreti öderken, kazaya karışan sürücüler hasar miktarı ve kazanın şekline göre sigorta şirketlerinin belirlediği oranlara bağlı olarak daha çok prim ödeyecek. Böylece kurallara uyan yani iyi sürücü olanlar maddi açıdan korunmuş olacak.

İnternet Üzerinden Sigorta Teklifi

Yeni trafik sigortası ile sigorta şirketleri, kendi belirledikleri indirim ve prim artırım oranlarını internet sitelerinde yayınlamak zorundalar. Tüketici kendisine teklif sunan şirketlerin sigorta prim oranlarını internetten karşılaştırarak kendisine en uygun şirketi seçebilecek. Ayrıca, eski uygulamada şirketler primleri günlük belirliyordu. Yeni uygulamayla birlikte artık primler aylık olarak belirleniyor. Sigorta şirketleri belirledikleri oranları bir ay boyunca değiştiremeyecek.

Hasara Göre Prim Uygulaması

Şirketlerin mali bünyelerinde problem bulunması, şirketler arası haksız rekabet ya da poliçe düzenlenmemesi durumunda Hazine Müsteşarlığı devreye girerek cezai yaptırımlar uygulayacak. Yeni uygulamayla birlikte sigorta şirketleri, sigortalı bilgilerini otomasyon sistemiyle görebilecek, hasarsızlık durumunda kendi belirledikleri indirimleri sunacak ve sigortalının geçmişine yansıyan hasar fazla ise prim artırımlarını yine kendileri hesaplayacak. Ayrıca, sigortalının hasar geçmişiyle birlikte aracın yaşı, plakanın kayıtlı olduğu ildeki trafik yoğunluğu, sürücünün yaşı, sürücü belgesini aldığı tarih gibi durumlar da indirim ya da sürprim de etkili olacak.Etiketler: para, fiyat, trafik sigortası, police
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Uğur DUMAN14 Temmuz 2014 01:40

  2012 Yılında acemiliğim döneminde yaptığım iki ufak kaza nedeniyle 2013 yılı zorunlu araç sigortam 1293 TL'ydi. Eyvallah dedik verdik parayı. Ancak bu senede gene aynı seviyelerde sigorta bedeli çıkıyor. Bu ne kardeşim böyle nereye kadar gidicek bu ?? Varmı böyle bir saçmalık. Adamlar resmen soygunculuk yapıyor.

 • Ömer Murat 23 Ocak 2014 09:56

  Öncelikle Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası adı altında sigorta şirketlerince satılmakta olan sigorta türü halk arasında trafik sigortası olarak bilinmektedir. Ancak Sektör tarafında bulunan profesyonel uzmanların sigorta adını bu tür platformlarda Trafik Sigortası olarak belirtmeleri çok doğru olmamakta zaten poliçeyi aldığımızda en üstüne bakarsak orda yazar.

 • Sürücü23 Ocak 2014 09:04

  iyi sürücüye iyi fiyat kötüye yüksek ama bizler iyi kullanıyoruz karşımızda ki kötü önce eğitim. Sigorta şirketlerine büyük iş düşüyor hayırlı olsun

Yeni Trafik Sigortası fiyatları nasıl etkileyecek?