20 bin emekli

Türkiye’nin “ikinci emeklilik” kavramıyla tanışması aslında 2003 yılının sonunda başlamadı, çok daha eskilere dayanıyor. Bankalar, sigorta şirketleri ya da OYAK gibi kurumlarda çalışanlarının ikinci emeklilik planları vardı.

Hiç unutmam, bir sigorta şirketinin genel müdürü 40 yıl çalışıp da emekli olduğunda, görev yaptığı şirketin emekli sandığından 1 milyon liraya yakın para almıştı. Bu bir kamu şirketi olunca, olayın detaylarını bilmeyen muhalefet partili milletvekilleri tarafından meclis gündemine taşınan konu uzunca bir süre tartılmıştı.

Benzer tartışmalar, OYAK’tan emekli olan üst rütbeli subaylar için de yapılıyordu. Çünkü emekli olduklarında bağlı oldukları sandıklardan yüklü tutarlarda toplu para alıyorlar, bu da kamuoyunun dikkatini çekiyordu.

Peki bu paralar nasıl alınıyordu? 20 yaşında göreve başlayanlar kurumları tarafından kurulan yardım sandıklarına üye oluyor ve çalıştıkları süre boyunca maaşlarından belirli bir tutar (aylık ücretlerinin yaklaşık yüzde 10’u) kesiliyordu. Bu kesintiler o kişi emekli olana kadar sandık yönetimi tarafından değerlendiriliyor ve sonuçta da hatırı sayılı bir büyüklüğe ulaşıyordu.

İşte şimdi bu sistem BES’te uygulanıyor. Sadece katılım zorunlu değil. Ama anlaşılan o da olacak. Pilot uygulamaları başladı bile. Önümüzdeki dönemde BES’e katılım zorunlu, çıkış ise serbest olacak. BES şirketleri, enerjilerini insanları sisteme sokmaktan ziyade sistemde tutmak için harcayacak.

BES hem avantajlı hem de devlet destekli. Yüzde 25 devlet desteği veriliyor. Örneğin 26 yaşında 3 bin TL ücretle işe başlayan bir beyaz yakalı, aylık 300 lira tasarrufla BES’e dahil olursa 56 yaşına geldiğinde 250 bin liraya yakın para biriktirebilecek. Aynı şekilde 5 bin lira ücretle çalışan biri, aylık 500 lirayla sisteme girerse, yapılan projeksiyonlara göre 56 yaşına kadar 400 bin liraya yakın birikim yapabiliyor. Bunun da 150 bin liraya yakın kısmı devletin katkısından oluşuyor.

Sizce de bu sisteme girilmez mi? Bugüne kadar 5 milyona yakın kişi BES’e dahil olup toplam 26 milyar liralık birikim yaptı. Bu yılın sonu itibariyle sistemde 10 yılını doldurup 56 yaşına gelen 20 bin kişi emekli olacak. Kimi toplu para alacak, kimi emekli maaşı; kimi de sistemde kalıp devlet katkısından yararlanmayı sürdürecek.

İleride “keşke” dememek için artık BES’e dahil olmak için düşünmeyi bırakın da kendinize uygun bir şirket aramaya başlayın...

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :