2012’de neler oldu?

Sigorta sektörü açısından hareketli bir yıl daha geride kaldı. 2012 yılı öyle ya da böyle bitti.

2012'den akılllarımızda neler kaldı? İşte koca bir yılın kısaca özeti:

Yılın ilk aylarında Sigorta Denetleme Kurulu (SDK) eski Başkanı, Güven Sigorta Eski Genel Müdürü Bülent Somuncu Halk Sigorta’ya genel müdür, Yapı Kredi Sigorta eski genel müdürü Erhan Dumanlı da Assist Line’a Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanıp 2012’nin ilk aylarında sektöre geri döndüler. İki şirket arasında hukuk savaşı başladı. Bülent Somuncu geri adım atmak zorunda kaldı. Ve Halk Sigorta bir yıl sonra tekrar Assist Line ile çalışmaya başladı. Acaba neden?

Borsaya yeni bir sigorta şirketi daha geldi. Halk Sigorta hisseleri İMKB’de işlem görmeye başladı...

Finans Emeklilik ABD'li sigorta devi Cigna'ya satıldı.

ERGO’da üst yönetim değişti. Aranan taze kan Yunanistan’da bulundu. ERGO CEO’su olarak Theo Kokkalas Türkiye’ye geldi.

ERGO, Yapı Kredi Sigorta’dan da Yıldırım Türe’yi transfer etti...  Türkiye pazarda ne kadar ciddi olduğunun ilk sinyalini verdi.

Theo Kokkalas sekiz ay sonra basın karşısına çıktı. '8 ayddır söyleyecek bir şeyim yoktu şimdei var' dedi hedeflerini anlattı. Türkiye'de başarılı olacaklarını söyledi. "Başarılı olamazsam Ben giderim Ergo Türkiye'de kalır" dedi.

Anadolu Sigorta’nın sosyal sorumluluk projesi “Bir Usta Bin Usta” yurtdışına açıldı. Alanında birçok ödül aldı.

Mustafa Su, emekli oldu. Anadolu Sigorta ve TSB Yönetim Kurulu'ndan ayrıldı.

Anadolu Sigorta Genel Müdürlüğü’ne şirket tarihinde ilk defa içeriden atama yapıldı. Musa Ülken, Anadolu Sigorta Genel Müdürü oldu...

Temmuz ayında Sigorta Haftası kutlandı. Görevi toplumu bilinçlendirmek olan Türkiye Sigorta Birliği'ndeki görevlilerin yani alanındaki uzmanların sektör dergilerine bilgilendirici amaçlı yazılar yazması yasaklandı... Birlik bir kaç ilke imza attı.

Şirketler sağlık sigortalarına yöneldi. Anadolu Sigorta sağlık sigortalarında “akıllı sistem”e geçti. Sağlık sigortası ürünlerini yeniledi.

Güneş Sigorta da yeni sağlık sigortası ürünleri çıkardı.

Sağlık sigortalarında pazar lideri olan Yapı Kredi Sigorta, “Can Sağlığı” ürününe işsizlik teminatı da ekleyerek kapsamını genişletti...

Şirketlerin zararları artınca 2012’de 15 üst düzey yönetici koltuğundan oldu. Yılın ilk dokuz ayında en büyük 10 şirketin zararı 176 milyon lirayı geçti. 58 şirketin 34’ü teknik zarar açıkladı...

Ertuğrul Bul, Sigorta Dükkanım’ı bir yıl gibi kısa bir sürede sattı. Böylece “parası olan” genel müdürler arasında anılmaya başladı.

Güneş Sigorta, elektrikli araçlar için “Yeşil Kasko” ürününü çıkardı...

Tontin sigortasına onay çıktı. Tamamlayıcı sağlık sigortası tartışıldı. Mikro sigorta konuşulmaya başlandı. Güneş Sigorta bu alanda ürünler çıkardı.

Asya Emeklilik faaliyete geçti... Bireysel emeklilik sistemindeki vergi avantajı devlet katkısına dönüştü.  Devlet katılımcıları destekleme kararı alınca şirketlere ‘siz de destekleyin’ dedi. Kesintileri düşürdü. Bazı yabancı şirketler ‘para kazanamayız gideriz” resti çekse de devlet geri adım atmadı. BES şirketlerinin sevinci kursağında kaldı.  

Yılmaz Yıldız, Groupama’dan ayrıldı. İki ay tatil yaptıktan sonra Zurich Sigorta’ya geçti. Groupama Sigorta Genel Müdürlüğü’ne Ramazan Ülgen atandı...

Kamu seni göreve çağırıyor’ diye Groupama’dan ayrılıp Ziraat Sigorta’nın kurucu genel müdürü olarak görev yapan Naim Temur, istifa etti.

Tarsim Yönetim kurulu Başkanlığı'nda Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin seçildi.

Türkiye Sigorta Birliği’nin yeni yönetim kurulu seçildi. Aviva Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Fırat ile Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak aday oldu. Koçak TSB Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Bazı bütçeleri onaylayan Yeni Birliğin Yeni Yönetimi eleştirilere maruz kaldı. TSB çalışanları için serbest gün uygulaması kalktı. Şortla kotla işe gelme dönemi sona erdi.

Enişte bütçesine “hayır” diyen birlik yönetimi yengeyi kızdırdı... Yenge başka şirketlere yöneldi.

Birlik yönetimi, TSB tarafından çekilen televizyon reklamlarının devam edip etmeyeceğini tartıştı. Bunun için araştırma yapılmasına karar verirdi. Araştırma sonuçları birlik yönetiminde paylaşıldı. Herkesi şaşırtan sonuçlar ortaya çıktı. Birliğin hazırlattığı reklamların izlenme ve beğenilme oranı, son 10 yıldır aralıksız televizyon reklamları yapan Anadolu Sigorta ile AvivaSa Emeklilik reklamlarının bile önünde çıktı. Araştırma sonuçlarını hayretler içinde dinleyen genel müdürler, ayıp olmasın diye sadece gülümsemekle yetindiler...

Yılın son ayında Aviva Sigorta ile HDI Sigorta'nın kurumsal iletişim müdürleri istifa etti.

Bakalım 2013’te neler olacak?

İyi yıllar

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :