2013 sigortanın yılı olacak!

2013 yılı sigorta sektörünün yılı olacak gibi görünüyor. Yılın ilk aylarından yapılan çalışmalar bunun en önemli göstergelerinden biri oldu. 2012 yılı sonunda yapılan Birlik seçimlerinde yönetime gelen genel müdürler iş yapmaya oldukça istekliler. Önce Birliğin adı değişti. Sigorta ile bireysel emeklilik şirketlerini tek çatı altında toplamak amacıyla sektörün tüm oyuncuları (elementer, hayat, reasürans ve bireysel emeklilik şirketleri) Türkiye Sigorta Birliği (TSB) çatısı altında toplandı.

*

2013 yılının BES için devrim niteliğinde olacağı ve sektörün bu yıl büyük bir ivme kazanacağı geçen yılın son döneminden belliydi. Hükümetin tasarrufları artırmak için yaptığı düzenlemeler BES’e katılımları artırdı. Yılın ilk altı ayında sisteme yeni katılanlarının sayısına bakılınca da bu yıl BES’in yılı olacağını şimdiden söylemek mümkün. TSB, “Yeni BES”i anlatmak için bir toplantı yaptı. Ali Babacan’ın katılımı ile gerçekleşen basın toplantısı resmen şova dönüştü. Tarihinde ilk defa sigortacıların toplantısına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile birlikte, İMKB ve SPK Başkanlarının da dahil olduğu bürokratlar tam kadro katıldı. Ali Babacan, “Ben de BES’e giriyorum siz de girin” derken sektöre olan desteğini gösterdi. 

*

BES ile ilgili bu düzenlemelerden sonra SPK, BES fonları ile ilgili bir düzenlemeyi gündeme getirdi. BES ile ilgili düzenlemeler tamamlanınca sıra BES fonlarına geldi. Bu konudaki çalışmalar sürüyor.

*

Sektör basını olarak biz bu yılın ‘BES yılı’ olacağını düşünürken kasko sigortaları ile ilgili bir düzenleme yapıldı. “Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları” 1 Nisan’da yürürlüğe girmek üzere değiştirildi.  Bu düzenlemelerle kasko sigortalarında yeni bir dönem başladı. Öyle ki artık kasko sigorta poliçesi kemirgen hayvanlara karşı da teminat sağlayacak şekilde genişletildi.
1 Nisan’dan sonra şirketler 4 tip kasko poliçesi sunacaklar; dar kasko, klasik kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olmak üzere. Sınırlı teminat almak isteyenler dar kasko, standart teminatlar almak isteyenler klasik kasko poliçesini satın alabilecek. İsteğe bağlı ek teminat almak isteyenler ise genişletilmiş kasko ürününü tercih edebilecekler. Araçlarını her türlü riske karşı sigortalatmak isteyenler için ise tam kasko seçeneği olacak.

Kısacası sektörde değişim sürüyor. 1 Nisan’da bu düzenlemeler yürürlüğe girdiği zaman bizler muhtemelen başka şeyleri konuşuyor olacağız. Eskiden böyle miydi?

Peki ne değişti. Bize göre her şey aynı, değişen tek şey iş yapış şekli ve sektörün tüm oyuncularını yanına alarak çalışmayı sürdüren TSB’nin her an dinamik olan yeni yönetimi…

 

 

 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :