ABECE

A- Acenteler hayat dışı sigorta prim üretiminde çok güçlüyken hayat ve bireysel emeklilikte zayıf. Neden?
B- Bireysel emeklilik genç işi; 25-44 yaş arası katılımcıların oranı yüzde 61.
C- “Can” kuş misali bir hayalin peşine takılıp, uçup gitmesin. ABD'de yapılan araştırmaya göre dikkatsizlik sebebiyle oluşan ölümlü trafik kazalarının yüzde 61'i, şoförün "hayallere dalması" yüzünden gerçekleşti.
D- Dijital dönüşüm sigortacıları heyecanlandırıyor. Aynı zamanda ödlerini koparıyor. Çünkü sektör hızlı değişime değil yavaş değişime alışkın.
E- Eğitim durumuna göre bireysel emeklilik aracıları incelendiğinde 45 bin 900 aracının yüzde 87’si üniversite ve üzeri okul mezunu.
F- Faizlerdeki artış kamu iç borçlanma araçlarını bünyesinde bulunduran emeklilik yatırım fonlarına yatırım yapan katılımcıların birikimlerini eritti. Devlet katkısı fonları da kaybettiren fonlar arasında yer aldı.
G- Getirisiyle mutlu eden fonlar, bu dönemde, kamu dış borçlanma fonları oldu.
H- Hastalık ve sağlık sigorta priminin yüzde 51’ini acenteler üretti. (2017 yılı TSB verileri.)
İ- İnovasyon sigorta şirketlerinin yeni gözde kavramı. Sektör “inovasyon ile kurum içi değer üreten süreçleri nasıl oluştururuz” sorusuna yanıt arıyor.
J- Japonya’da çalışanların yüzde 90’ı gönüllü emeklilik planlarına dahil. Bizde çalışanların zorunlu OKS’deki kalma oranının (yüzde 47) düşüklüğü endişe verici.
K- Katılım sigortası verileri şöyle: 2018'in ilk 4 ayında toplam 558 milyon liralık prim üretildi. Bunun 537 milyon 864 bin lirası hayat dışından, 20 milyon lirası ise hayattan geldi. (TSB verileri.)
L- Lemonade, sigorta sektörünü düzeltmek istiyor ve bunu yaparken yarattığı iş modelini bilimsel araştırmalara dayalı, davranışsal bir varsayıma dayandırıyor: “İnsanlar, karşılarındakine güvendiklerinde dürüst davranır.”
Lemonade müşterilerinin ona güvenmelerini nasıl sağlıyor? Öncelikle onlara aylık 5 dolara varan tutarlarda düşük prim tutarları öneriyor ve bu primlerin nasıl hesaplandığına ilişkin oldukça şeffaf davranıyor. Ayrıca bir poliçeyi 1 dakikadan az bir sürede oluşturabiliyor. Bunun yanı sıra çok hızlı tazminat ödeme politikası güdüyor. Bu hız 3 saniyelere kadar düşüyor ki bu süre çoğu sigorta şirketinin yapabileceğinin fazlasıyla ilerisinde. Eğer tazminatlar anında çözümlenemiyorsa şirketin ChatBot uygulaması Maya veya müşteri hizmetleri yetkilisi tarafından kolayca çözümlenebiliyor. Fakat Lemonade’in güven inşa etme konusunda kullandığı en anlamlı yöntem, diğer sigorta şirketlerinin aksine topladığı prim ve ödediği tazminat tutarları arasında farkı kendisinde tutmayıp (primin sadece yüzde 20’sini kâr olarak tutuyor), müşterinin tercih ettiği bir hayır kurumuna bağışlaması. Lemonade bu şekilde ilk bağışını 53 bin 174 dolar olarak geçen hafta yaptı. (Lemonade ile ilgili bu bilgileri sigortastrateji.com’dan aldım.)
M- McKinsey’nin yaptığı bir araştırmaya göre daha iyi müşteri deneyimleri olan sigorta şirketleri daha hızlı ve kârlı bir şekilde büyüyor. Startup’lara hızlıca “merhaba” deyin ve onlardan sigortacılığın yeni kurallarını öğrenmeye açık olun.
N- “Ne oluyor” demeyin. Rakipleriniz dijital dünyayı keşfediyor: Hong Kong Sigortacılar Federasyonu, trafik ve kasko sigortalarında blockchain tabanlı ürünü geliştirmeye başladığını açıkladı.
O- Otomatik katılım sistemi ile BES’e dahil olan çalışan sayısı 4.1 milyon.
P- Pazar payını artırmak isteyen sigorta şirketleri mevcut ürünleriyle bunu başaramayacak. Yeni ürünler geliştirmek ve bu ürünleri esnek iş modelleriyle müşteriye sunmak zorundalar.
R- Rekabette kazanan şirket olmanın yolu analitik iş tekniği ve algoritma tabanlı hizmetler geliştirmekle mümkün olacak.
S- Sürdürülebilir bir ekonomik kalkınma için tasarrufları artırmalı ve uzun vadeli park eden fonlar oluşturmalıyız. İşte emeklilik yatırım fonları...
T- TSB verilerine göre, 2018 yılı birinci çeyrekte üretilen hayat sigortası primi 1.9 milyar TL oldu. Büyüme oranı yüzde 16.9.
U- Uygun, hızlı, istikrarlı, değer, güvenli, kolay: IBM’in veriye duyarlı ve sabırsız müşteriler için takip edilmesi gerektiğini söylediği altı kavram.
V- Veri (büyük veri) ve analitiği, aktüerlerin yeni dost kavramları.
Y- Yaşlanan Avrupa nüfusu ve artan sağlık harcamaları Avrupa’daki sigorta şirketlerinin sağlık ve tamamlayıcı sağlık ürünlerinin satışını hızlandırdı.
Z- Zamanında, doğru verilere kolay ve güvenli bir şekilde erişebilen sigorta şirketi fark yaratacak.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :