BES eriyor!

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verileri, katılımcı sayısının bireysel emeklilik sistemi özelinde azalacağına dair bu yılın başında yaptığımız öngörünün maalesef gerçekleştiğini ortaya koyuyor. EGM raporuna göre 6 Temmuz 2018’de 6 milyon 984 bin olan katılımcı sayısı 14 Eylül 2018 itibarıyla 6 milyon 956 bine geriledi.
Bu veri, söz konusu dönemde katılımcı sayısında yaklaşık 28 bin azalma olduğunu gösteriyor. Ekim 2001’de kanunlaşıp Ekim 2003 itibarıyla da hayatımıza giren 17 yıllık bu sistemi; yeni düzenlemeler, ekonomik gelişmeler, yeterli tanıtım ve yatırım faaliyetlerinin yapılmaması, otomatik katılım sistemi gibi nedenlerle kaybediyoruz.
Yetkili kurumlar, yeni düzenlemelerle “hastalanan” bireysel emeklilik sistemini yine yeni düzenlemelerle iyileştirmeyi planlıyor. Şahsen ben de ne yapılacağını, nasıl bir yol izleneceğini merakla bekliyorum.
Kulağımıza gelen duyumlar, bireysel emeklilik sisteminden “kısmi ayrılma” seçeneğinin gündeme getirileceği yönünde. 2013’te yürürlüğe giren düzenlemelerle mevzuata giren kısmi ayrılma hakkının hayata geçmesinin katılımcı sayısına başta bir ivme kazandıracağı düşüncesi doğru. Ancak adı emeklilik olan bir sistemin uzun vadeli yapısını nasıl etkileyeceğini zaman içerisinde göreceğiz.
Katılımcıya verilecek kısmi ayrılma hakkı, “katılımcı algısı” açısından belirleyici olacak. Acil birtakım ihtiyaçlar için birikimlere erişilebiliyor olmak katılımcı açısından tercih edilirliği artıracak mı, yoksa süre içerisinde sistemde birikenlerin erimesine sebebiyet mi verecek? Bunu da bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :