BES’te zaman oyalanma zamanı değil

Emeklilik şirketleri, 2016 yılına kadar yeni bir satış dili oluşturacak. Bu dil müşterilerine, dağıtım kanallarına, sermayedarlara yeni şeyler söylemek zorunda. Yeni söylem güvenilir, kazançlı, yalın olmak zorunda...

2015 yılının son çeyreği, bireysel emeklilik sistemi için 2016’ya hazırlık ayları olarak geçecek. Bu sürede emeklilik şirketleri çok gayretli olmak zorunda. Neden mi?
Bahsettiğimiz gayret, 2015 yılı hedefini tutturmak kadar basit değil. 1 milyon katılımcıya ulaşan şirket olmak değil. Başka bir şey...
1 Ekim 2015 itibarıyla, emekli olmuş, ömür boyu maaş isteyen katılımcısına hizmet etmek isteyen şirketler yıllık gelir sigortası ürünlerini hazırlamaya koyuldular. Böyle bir ürüne hayat vermek gerçekten zor bir süreç. Sahip olmanın şartları var ve bu şartlar oldukça ağır. Ayrıca genelgede, ürün hazırlanırken ortaya çıkacak belirsiz alanlar var. Şirketler ve Hazine bu konulara da açıklık getirmek zorunda kalacak. Bu sebeplerle sanırım yıllık gelir sigortasına sahip şirket sayısı 10’u zor bulacak.
2016 yılında emeklilik şirketleri, devlet katkısını hakedişte avantaj sağlayan ek süreleri katılımcı hesaplarına yansıtacak. Hesaplama, kontrol, operasyon işleri çok olacak. Üstelik şirketler müşterilerine ve aday müşterilerine bunu anlatmaya çabalayacak.

Yeni bir satış dili, yeni bir söylem

2016 yılında BES’te yönetim gideri kesintisi ve giriş aidatı kesintisi değişime uğrayacak. Katılımcı lehine gözüken bu yeni kesinti uygulaması, şirketlerin bütün hesaplarını etkileyecek. Başa baş noktaları tekrar hesaplanacak. Emeklilik planları, teklif formları, fon iç tüzükleri, izahnameleri revize edilecek. Aktüerler yeni hesaplamalar yaparak ürünleri çalışacak, dağıtım kanallarına yeni komisyon ve ödül oranları belirleyecek.  Şirketler 2016’nın ve sonrasının hatta 2021’e kadar olan zamanın hesaplarını öngörmeye çalışacak. Fon büyüklüğü, katılımcı sayısı, rakipler, teknik karlılık, yeni dağıtım kanalları, ürünler, maliyetler, fırsatlar yeniden değerlendirilecek. 
Şirketler, 2016 yılına kadar tüm bu değişiklikler için yeni bir satış dili oluşturacak. Bu dil müşterilerine, dağıtım kanallarına, sermayedarlara yeni şeyler söylemek zorunda. Yeni söylem güvenilir, kazançlı, yalın olmak zorunda. Ortak aklı, rasyonel olmayı, farklı yapmayı, paylaşmayı, ölçek büyütmeyi, tutundurmayı anlatmalı. Aksi takdirde sıradan, alışılmış, vasat işlerle oyalanmak zorunda kalınacak. 
BES’te zaman oyalanma zamanı değil. Kulaklarımızdaki tıkaçları çıkaralım ki duyalım, gözlerimizdeki perdeyi kaldıralım ki görelim. 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :