Bir taşla beş kuş...

Gündem; çevre, yeşil, ağaç olunca başlığa bakıp da avcılıkla ilgili bir yazı yazacağımızı sanmayın. Çünkü biz de doğaya duyarlı çevreciler kadar doğaya, yeşile ve canlıya saygılıyız. O zaman nereden çıktı bu başlık? Evet, bu başlık sigorta sektöründen çıktı. “Deyim yerindeyse…” diye başlayıp giden yazılar vardır ya… Onun gibi. Evet, bir taşla beş kuş nasıl vurulur? Hem de sigorta sektöründe.  Konut sigortalarında bir ürün alarak en büyük beş riske karşı teminat elde etmek mümkün. Bu ürün ile evinizi, ev eşyalarınızı, komşulara verilecek zararları, hatta evde yaşayanlara karşı ferdi kaza teminatı almak olası. Ev sigortalarıyla alınan teminatlar bunlarla da sınırlı değil. Ev sigortaları asistans hizmetleri bile sunuyor.  

Malum, konut sigortalarının asli işlevi, konutları ve içindeki eşyaları beklenmedik hasarlara karşı korumak. Teminat altına alınan ana riskleri de yangın, sel-su baskını, deprem gibi felaketler oluşturuyor. Ancak günümüzde bunların yanı sıra pek çok teminat ve hizmet paket olarak sigortalılara sunuluyor.

Öyle ki konut paket sigortaları artık sadece binayı ve içindeki eşyaları yangın, sel-su baskını gibi risklere karşı güvence altına almakla kalmıyor, aile fertlerine ve komşulara gelebilecek zararları da kapsıyor.

Sigortalıların ihtiyaçları doğrultusunda yeniden şekillenen çoğu konut sigortası paketinde hırsızlık, üçüncü şahıs mali sorumlulukları, apartmanların ortak kullanım alanlarına gelebilecek hasarlar ve aile fertlerinin ev dışında başlarına gelebilecek kazalar da güvence altına alınıyor. Daha da ötesi çilingir, ambulans gönderimi gibi birçok yardım hizmeti de bu paket ürünlerde mevcut.

Üçüncü şahıslara karşı mali sorumluluk teminatı, örneğin, çocuğunuz komşunun camını kırdığında ya da değerli bir eşyasına zarar verdiğinde ortaya çıkan hasarı karşılıyor. Dolayısıyla ilave bir poliçe almaya gerek olmadan kişisel olarak herhangi bir üçüncü şahsa verilecek zararlar da konut poliçesinin kapsamına giriyor.

Sanılanın aksine, ev eşyalarının değerleri doğrultusunda hesaplanan konut sigortası primleri pahalı değil. Örneğin TV, koltuk takımı, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi eşyalar için 25 bin lira bedel üzerinden hesaplanan ve standart teminatları sağlayan bir poliçeyi 250-300 liraya almak mümkün.

Bütün bunlara karşın sizin hala konut sigortanız yoksa beklenmedik kazalar sonrasında bu durumu kime, nasıl anlatacaksınız? Bana bir şey olmaz, kiracıyım, evim yeni, eşyalarım eski gibi bahanelere sığınmadan siz siz olun konut sigortanızı bir an önce yaptırın. Yıllardır hiç hasar almasanız bile bu tür sigortalar insan ömründe bir kez lazım olur ama tam olur… Beş yılda 1000 lira prim öderseniz ama bir kez hasar olduğunda bunun maliyeti bu ücretin kat be kat üzerinde olur.

  

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :