Bireysel emekliliği tekrar gündeme getirelim!

Otomatik katılım bu haliyle çözüm olmayacak. Yeniden düzenlemelerle vakit kaybetmeyelim. Her yeni düzenleme bir öncekini aratır oldu. Hiç bu işlerle uğraşmayalım. Mevcudu koruyalım. Bireysel emekliliği tekrar gündeme getirmenin yollarını arayalım. Bunun için ortam çok uygun...

İçinde bulunduğumuz dönem tasarrufları artırmak için inanılmaz bir ortam hazırladı. Makro ekonomik göstergeler ülke tasarruflarının acilen büyümesi gerektiğini söylüyor. Vatandaş da harcama yapmak yerine tasarruf etmesi gerektiğinin farkında. Hatta bugüne kadarki en yüksek farkındalık noktasında...
Sürekli tüketerek geldiğimiz bu seviyeden sonra sistemli ve düzenli olarak tasarruf edebilirsek önemli bir iş yapmış olacağız. Evet, bugün gökyüzü kapalı, güneşli günler geride kaldı. Ama bir gün bu güneşli günler geri gelecek. O gün geldiğinde de içinde bulunduğumuz ve yaşadığımız dönemden ders almadıysak “tarih tekerrür” etmeye devam edecek.
Bu dönemi bir fırsat bilelim ve bireysel emekliliği hiç olmadığı kadar tekrar gündem yapalım. Otomatik katılım bu haliyle çözüm olmayacak. Yeniden düzenlemelerle vakit kaybetmeyelim. Her yeni düzenleme bir öncekini aratır oldu. Hiç bu işlerle uğraşmayalım. Mevcudu koruyalım. Bireysel emekliliği tekrar gündeme getirmenin yollarını arayalım. Bunun için ortam çok uygun.
Emeklilik şirketlerini teşvik edelim. BES aracı istihdamını kolaylaştıracak destekler sağlayalım. Yine BES aracılarının niteliğini artıracak eğitim organizasyonlarını destekleyelim. BES aracısının niteliğini yükseltebilirsek katılımcıların alacağı ve bekleyeceği hizmet karşılığını bulacaktır.
Sadece katılımcıların teşvik edildiği sistemlerin uzun soluklu olacağına dair ciddi bir kuşku var. Fayda tek taraflı olmaz. Bir oyun oynuyorsak tüm paydaşların hakkaniyetli olarak kazanacağı ortamın sağlanması lazım.
Son söz: Kıdem tazminatının emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilmesi orta ve uzun vadede tüm kesimleri mutlu edecektir.
Sağlıcakla kalın...

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :